Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amperi cablu cupru si curent electrica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

...si 2 raspunsuri scurte:

 

1)32A

2)Nu exista aceasta obligatie legal.

 

 

Daca vrei sa lungim raspunsurile detaliaza si tu  ca sa detaliem si noi...

Ex:

Banuiesc ca firul ala are 4mm patrati sectiune, nu 4mm diametru?

E bagat in copex sau tub sau e cimentat direct in zid intenc ?

Mai sunt cate fire in acelasi tub cu el ?

 

Electrica nu ofera o putere fixa pt orice consumator. Eu concret am avut contracte pt apartamente cu bransament monofazat si cu 1Kw, si cu 3, si cu mai mult...etc...hartia suporta orice.

Editat de bolek
Link spre comentariu

La intrebarile scurte nu tot timpul se poate raspunde la fel de scurt. Asta pt. ca in intrebarea pt. care se asteapta raspunsul nu sunt specificate toate detaliile.

 

1) un conductor de 4mm2 poate "duce" ceva intre 25-35A, dar sunt niste conditti de calcul, adica numarul de circuite alaturate, tipul de izolatie al conductorului/cablului, modul de instalare, in perete sub tencuiala, in aer liber, in pamant etc, temperatura ambianta, etc... Toti acesti factori conduc la un anumit rezultat...

2) Electrica nu "furnizeaza amperi", prin contract este stabilita o anumita putere instalata maxima de care Dvs puteti beneficia, in baza acestei puteri se calculeaza siguranta care este montata in tabloul de distributie. Amperii curg in functie de ce bagati in priza...

 

Asta asa, ca o explicatie scurta la doua intrebari scurte.

Link spre comentariu

...si 2 raspunsuri scurte.

1)32A

2)Nu exista aceasta obligatie legal.

 

Daca vrei sa lungim raspunsurile detaliaza si tu  ca sa detaliem si noi...

Ex:

Banuiesc ca firul ala are 4mm patrati sectiune, nu 4mm diametru?

E bagat in copex sau direct in zid

Mai sunt fire in acelasi tub cu el

 

4mm sectiune da. Este fir normal ce urmeaza sa fie bagat pe teava de metal si sa inlocuiasca firul care actual este de aluminiu cu 4mm sectiune. Pe acest fir intra curentul in apartament. Sa pun de 6mm?

 

De ce este important daca mai sunt alte fire in acelasi tub cu el? (nu vor fi alte fire)

 

Explica-mi si mie cum vine cu sectiunea asta la fir, cum se masoara exact sectiunea in cazul asta?

 

ms

Editat de Artanis.ro
Link spre comentariu

Conteaza cate fire sunt in acelasi tub pentru ca se aduna mai multa caldura acolo, e logic.

Desi legal nu ai voie sa bagi mai multe circuite prin acelasi tub, daca se intampla sa se incalzeasca pana la topire izolatia unui circuit se lasa cu probleme mari si pe celelalte.

Sectiunea unui fir cilindric este data de formula S = Pi x R patrat.

Aproximativ 9amperi pe milimetru patrat la cupru se accepta. Depinde de multe, dar cu 7-8A/mmp esti acoperit mereu.

Electrica ofera putere instalata maxima functie de estimarea lor de consum pe imobil , pe linie , pe bransament si pe post transformare...si pe "micile atentii"...

Editat de bolek
Link spre comentariu

Conteaza cate fire sunt in acelasi tub pentru ca se aduna mai multa caldura acolo, e logic.

Desi legal nu ai voie sa bagi mai multe circuite prin acelasi tub, daca se intampla sa se incalzeasca pana la topire izolatia unui circuit se lasa cu probleme mari si pe celelalte.

Sectiunea unui fir cilindric este data de formula S = Pi x R patrat.

Aproximativ 9amperi pe milimetru patrat la cupru se accepta. Depinde de multe, dar cu 7-8A/mmp esti acoperit mereu.

Electrica ofera putere instalata maxima functie de estimarea lor de consum pe imobil , pe linie , pe bransament si pe post transformare...si pe "micile atentii"...

 

 

am inteles, pai atunci pun de 6mm pt ca teava aia este 30mm diametru, este foarte mare si este din metal, si o sa fie in ea doar cele 2 fire de 6mm faza si nul. Ideea e ca cele 2 fire o sa duca doar pana la contoarul celor de la electrica la care o sa vina cineva autorizat sa desfaca sigiliul si sa puna cele 2 fire. Pana la contoar o sa vina curentul in continuare pe 2 fire de aluminiu de 4mm sectiune. Eu efectiv nu vreau sa mai am firele astea de aluminiu pt ca mi se par foarte nesigure, am sigurante diferentiale in tablou si siguranta generala pe post de intrerupator de 32A. In aceasta siguranta de 32A intra cele 2 fire minunate din aluminiu si vreau sa le schimb. Legaturile in tablou le-am facut cu fir de cupru de 4mm sectiune, si sunt dimensionate corect pt ca pe prize am sigurante de 16 A, mai am una de 16A pt cuptorul electric si luminile pe o siguranta de 10A.Apropo, voi folositi siguranta separata in tablou si pt aerul conditionat de apartament (clasa A)? habar n-am cat consuma ala

Link spre comentariu

Daca firul initial este de aluminiu 4mm2 si il veti inlocui cu fir de cupru tot de 4mm2 este OK. Atentie la legaturi daca este cazul, de evitat CU legat impreuna cu AL.

 

La trecerea curentului electric printr-un conductor se degaja caldura, fizica de clasa a X a ne spune, efectul termoelectric, deci mai multe conductoare impreuna inseamna mai multa caldura care in functie de metoda de instalare se poate disipa in mediul inconjurator mai bine sau mai greu. Temperatura ridicata in general duce la imbatranirea prematura a izolatiei, vorbim la modul general, nu fac multa teorie aici...

Cu cat un conductor este mai cald cu atat scade capacitatea lui de a transporta curent electric, spun tot la modul general fara a intra in teorie.

 

Cum au spus si colegii mai sus, se masoara diametrul conductorului apoi se calculeaza sectiunea in mm2.

In baza sectiunii conductorului si a tipului de izolatie, PVC, XLPE (cross-linked polyethylene), silicon, etc, se poate lua din tabele valoare maxima in Amperi a curentului suportat. Apoi, in baza celor enumerate in postul de mai sus se calculeaza "un factor de reductie" care se inmulteste cu valoarea din tabel si se evalueaza daca conductorul e suficient pentru aplicatia noastra.

In anumite conditii de exploatare de ex. un conductor de 4mm2 poate fi suficient pt. a alimenta un consumator dar in alte conditii nu, de exemplu cand cablul este intr-un tub cu alti conductori + temperatura ambientala e sa zicem 60gradeC + tubul este montat vertical + tubul este instalat in mijlocul unui manunchi de tuburi, atunci se considera un factor de reductie care la randul lui se calculeaza cu niste valori luate din tabele (din normativele in vigoare), valoarea factorului de reductie este subunitara. 

Sa spunem (nu am la indemana acum tabele sa fac un calcul exact) ca un anumit conductor la 20 grade celsius in anumite conditii de instalare poate "duce" fara probleme 60A. Daca dupa modul de instalare se calculeaza un factor de reductie de 0.78 sa spunem, atunci cablul respectiv il vom putea folosi in limitele de siguranta doar pana la 60Ax0.78=46,8A

Link spre comentariu

Eu pt. fiecare consumator important din casa: cuptor electric, plita cu inductie, masina spalat, etc. am circuit separat care pleca direct din tablou, firele de sectiune corespunzatoare si circuitele protejate fiecare de catre o siguranta diferentiala de valoare corespunzatoare.

Aer conditionat nu am, dar asi pune un circuit separat pt. el.

 

 

Pt. 3 metri caderea de tensiune e nesemnificativa.

Editat de danpin
Link spre comentariu

lazar nicolae, pai daca esti sigur de ce mai spui "Sper sa nu gresesc :jytuiyu" Cum ai scos si de unde cei 55A?

In primul rand eu nu am vazut cablu cu sectiunea conductoarelor de 8mm2.

@cristi_908 Un document care se refera la alegerea si calculul sectiunii conductoarelor ar fi: 

INTERNATIONAL STANDARD IEC;Reference number IEC60364-5-52:2001(E) Part5-52 

Poti citi si in documentul din link:

http://www.legrand.com/files/fck/File/pdf/Power_guide/EX29008.pdf

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări