Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ceas binar cu PIC


Postări Recomandate

Am terminat si eu (cam 95% de fapt, mai sunt cateva finisari de facut) un ceas binar bazat pe proiectul asta:

 http://www.obelisk.demon.co.uk/electronics/clock.html

Atasez cateva poze cu "obiectul" :

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

 

Si un mic filmulet : 

 

Cateva mentiuni de facut : 

- schema este functionala asa cum este in link, doar rezistentele de pull-up de la DS1307 le-am pus de 2k2, in loc de 4k7 si am adaugat un condensator ceramic de 100nF la PIC.

- sursa din link este si ea functionala, doar ca trebuie modificat in asm tipul PIC-ului folosit. Eu am folosit 16F877A, asa ca am facut modificarea si am recompilat in MPLAB

- cablajul e facut de mine prin metoda transferului de toner. Daca il doreste cineva, il postez. Schema nu am mai facut, am pus piesele in Eagle si le-am conectat dupa schema din link.

- pe placa e si un tranzistor care trebuia sa comande alte 4 led-uri pentru secunde (ar fi fost puse intre coloanele de la ore si minute), dar am renuntat la idee. 

- panoul cu led-uri e facut din plexiglass negru taiat cu laser.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări