Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat sudura in puncte


Postări Recomandate

m-am jucat si eu acum ceva timp cu un transformator pentru cuptoare cu microunde. am pus doar 2 spire. sarma pentru bobina secundara a fost facuta din vreo 4 cabluri de sudura. in final "sarma" avea undeva la vreo 2 cm diametru (abia a incaput in fereastra cuptorului) . pentru a putea suda cu el, trebuie avut in vedere forta cu care sunt stranse piesele ce urmeaza a fi sudate. daca nu exista forta de strangere suficienta, tabla va fi gaurita. din pacate l-am demontat si nu mai stiu pe unde am pus bobina secundara....dar nici nu am insistat sa fac alta.

pentru sudura capacitiva....e ceva mai greu in regim de amator. am la munca niste utilaje din astea si se pot suda cu ele suruburi de 6 mm. nu m-am uitat pana acum in cutia care e acolo sa vad ce e in ea, dar controllerul e destul de stufos la setari. 

legat de puterea unui traf din asta in scurt...ajunge undeva la 4 kw si ceva  daca am facut eu calculele corect si daca aparatul de masura a fost bun. imi arata undeva la vreo 19 - 20 A .

Link spre comentariu

Ma refeream la rezistenta punctului de contact intre metalele de sudat.Dupa cum am spus, am un cablu multifilar cu sectiunea de 16mm2.Am mai luat si un set de cabluri pentru acumulatori auto care ar trebui sa reziste la 400A.Pana la urma ar merge sa comand primarul cu un triac? Variatoarele de tensiune vad ca folosesc tot triace.

Link spre comentariu

@leo_17: De unde ai luat placband de cupru? Ai vreun fel de control al timpului/impulsului pe acel aparat de sudura.

 

Am vazut la cineva ca si-a facut secundarul din teava de cupru pe care a aplatizat-o cu ciocanul si apoi a infasurat-o cu banda din fibra de sticla pentru izolatie.Ca sa nu crape teava inainte de a o aplatiza a incalzit-o la flacara si a decalit cuprul si asa a devenit maleabil.A iesit o lucrare buna si frumoasa.

Link spre comentariu

Decălirea cuprului se face prin încălzire la roșu și răcire rapidă în apă.Pare ciudat, fiindcă procedeul de obicei se folosește la călit oțelul, dar la cupru asta e metoda.

Exact asa a procedat dar eu nu am mentionat crezand ca nu intereseaza.Daca se cereau amanunte detaliam procedura.

Link spre comentariu

@NICA: Cum a izolat-o? A lacuit-o? Si stiam ca tevile de cupru sunt de aliaj, nu e cupru pur.

 

@validae: In ce sens nu se comporta transformatoarele bine in sinusoida taiata?

As putea folosi mai multe triace pe secundar in paralel? Din ce citesc pe net multi nu prea recomanda. A incercat cineva asta?

Link spre comentariu

Am încercat mai demult să fac reglajul unui redresor auto prin variator cu triac. A mers bine pe o porțiune a cursei potențiometrului, dar la un anumit punct s-a produs un soi de fenomen de rezonanță și tensiunea a crescut brusc iar traful scotea un zgomot ca de scurtcircuit.Aveam un ventilator pentru răcirea diodelor care funcționase fără probleme până atunci, în momentul producerii acelui fenomen s-a ars instantaneu.După înlăturarea variatorului traful a funcționat fără probleme.

Probabil că vor fi mulți care vor spune că a fost un caz izolat, nu pot nega asta, dar în principiu nu sunt de acord cu aplicarea unei forme de undă ,,ciuntită,, unui transformator de rețea, nu se comportă prea bine.

Editat de validae
Link spre comentariu

Buna ziua 

 

Ma bag si eu

am reusit sa scot 1070A (clamp metrul meu duce doar pana la 1000 )la 1,6V cu 2 spire formate din 2 x 50mm² iar la electrozi  cu cabluri de forta 1x 50mm²+1x70mm² lungime 1m amperajul scade la 860 A.

 

Si cu toate astea nu reusesc sa "lipesc" 2 table de 0,5mm telul este sa pot suda 2x 0,8mm chiar daca va trebui sa pun in paralel 2 sau mai multe MOT-uri.

 

Are cineva mai multe idei

Link spre comentariu

Ar fi ideal să scurtezi cât de mult posibil lungimea cablurilor de legătură.Ai suficientă presiune pe electrozi ? Decât să pui mai multe trafuri de microunde, mai bine faci un singur traf cu secțiune și fereastră suficient de mari. Pentru asta poți tăia din tole mai mari tip E, mai multe tole tip U,  de exemplu.

Link spre comentariu

Buna ziua 

 

Ma bag si eu

am reusit sa scot 1070A (clamp metrul meu duce doar pana la 1000 )la 1,6V cu 2 spire formate din 2 x 50mm² iar la electrozi  cu cabluri de forta 1x 50mm²+1x70mm² lungime 1m amperajul scade la 860 A.

 

Si cu toate astea nu reusesc sa "lipesc" 2 table de 0,5mm telul este sa pot suda 2x 0,8mm chiar daca va trebui sa pun in paralel 2 sau mai multe MOT-uri.

 

Are cineva mai multe idei

 

De unde ai cumparat cabluri cu sectiunea aia asa mare?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări