Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

identificare rotopercutor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator knauf75

Este un ''no name'' pe care-l poti cumpara de oriunde cu preturi modice. Am epuizat si eu un astfel de model si cred ca a suferit de aceeasi problema. Nu gasesti piese...

Link spre comentariu

nu stiu ce fel de fara nume este,dar si-a facut treaba cu brio,de spart beton merge si acum,treba nasoala este la gaurile in beton,gaureste indiferent de dimensiunea burghiului dar cand vreau sa scot burghiul caraie,si ca naiba cat am cautat una la fel nu am gasit,am gasit ceva de la einhell dar nu exact ecelas model

Link spre comentariu

nu stiu ce fel de fara nume este,dar si-a facut treaba cu brio,de spart beton merge si acum,treba nasoala este la gaurile in beton,gaureste indiferent de dimensiunea burghiului dar cand vreau sa scot burghiul caraie,si ca naiba cat am cautat una la fel nu am gasit,am gasit ceva de la einhell dar nu exact ecelas model

Sa vad daca am inteles eu bine,  daca de exemplu din ceea ce spuneti dumneavoastra reiese ca masina gaureste in mod normal in beton dar cand doriti sa iesiti din gaura cu burghiul face zgomot urat (caraie) atunci cred ca problema dumneavoastra nu este neaparat un pinion (si aici ma refer la coroana principala de pe mandrina in interior ) ci mai sigur ar fi  mandrina dusa. Mai exact sunt uzate cele doua bile / stifturi  mobile care fixeaza burghiul SDS MAX pentru rotatie si practic burghiul se invarte in gol un pic , sare din acele bile in momentul care are sarcina mai serioasa. Totusi ar putea fi dus si sistemul ala de suprasarcina (daca are asa ceva - ala care daca se blocheaza burghiul la fel caraie ca sa nu va sara masina din mana si sa va poata rani). Daca nu e asa acuma sa nu va suparati era o parere. O mai folositi asa cat merge si cum merge  iar desre piese de schimb doar poate prin targul de vechituri (la talcioc), cu mult noroc, cred ,evident.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări