Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce tranzistoare vintage detineti?


Vizitator overseas

Postări Recomandate

Vizitator overseas

Si ceva rusesc , de putere , cu GE... nu am reusit sa gasesc caracteristicile...au fost recuperati dintr-un pick-up rusesc de pe vremuri...si colegul overseas m-a determinat sa rascolesc prin 'arhiva'...

Par a fi P45

Link spre comentariu
Vizitator overseas

Multumesc pentru link-uri, probabil cunoasteti limba rusa , eu sunt paralel cu aceasta limba...

PS . pe trz. mei scrie xi 64

X se citeste H in lb romana.

Da! am facut 7ani de lb rusa in scoala generala+liceu

:rade:

Ok, sa continuam cu prezentarea unui tranzistor din seria 330 (Ucb0=32V):

EFT333:

Posted Image

Link spre comentariu

Iata cel mai mic tranzistor cu Ge pe care il am (dreapta) . Tranzistorul din stanga este de tip EFT pentru comparatie.Micul tranzistor are diametrul capsulei de 2,7 mm . Diametrul la guler este 3,5 mm iar inaltimea capsulei este 2,5 mm. Nu are marcaj. A fost recuperat dintr-un radioreceptor sovietic, montat in locul unui tranzistor ГТ309, mixer - autooscilator UM.http://i61.tinypic.com/2aam2hg.jpg

Link spre comentariu
Vizitator overseas

E bine de stiut.

Asa cum am spus mai sus a doua cifra reprezinta grupa UCB0 10V.......60V.

A treia cifra din codificare reprezinta amplificarea in curent a tranzistorului (β), astfel:

Cifra 1 amplificarea cea mai mica β=17...45, iar cele cu cifra 3 cea mai mare β=60...200, unde Ic=100mA

In plus punctul de culoare prezinta mai exact amplificarea, astfel:

Rosu................15-35

Portocaliu........25-45

Galben.............35-55

Verde...............45-65

Albastru...........55-80

Violet...............75-100

Alb....................85-180

Mai sunt si alte lucruri de spus despre EFT-uri dar pana acum cred ca am punctat esentialul.

Editat de overseas
Link spre comentariu
Vizitator overseas

Tranzistor pnp de medie putere AC180 K, asigura conservarea h21E pana la 1,5A (cu radiator K, prisma):

Posted Image

Si AC180, identic cu AC180K, dar fara radiatorul K prisma:

Posted Image

Link spre comentariu

Primele tranzistoare cu germaniu aparute la noi prin 1961 erau P13 (25 lei), apoi P14 si P15. Le-am aruncat pe toate. P14 erau bune la orice. Am avut un aparat de radio rusesc cu 7 tranzistoare, toate fiind P14. Tot pe atunci au aparut in comert tranzistoarele cu germaniu de UIF si radar (sute de MHz) P410 si P411 din care mai am pe undeva. Fiecare exemplar se vindea intr-o punguta pe care erau tiparite datele din catalog, precum si cantitatea de aur si de argint dintr-un tranzistor. Au capsula coaxiala pentru montare (cu baza la masa) in ecranele circuitelor.

Link spre comentariu
Vizitator overseas

Primele tranzistoare cu germaniu aparute la noi prin 1961 erau P13 (25 lei), apoi P14 si P15. Le-am aruncat pe toate. P14 erau bune la orice. Am avut un aparat de radio rusesc cu 7 tranzistoare, toate fiind P14. Tot pe atunci au aparut in comert tranzistoarele cu germaniu de UIF si radar (sute de MHz) P410 si P411 din care mai am pe undeva. Fiecare exemplar se vindea intr-o punguta pe care erau tiparite datele din catalog, precum si cantitatea de aur si de argint dintr-un tranzistor. Au capsula coaxiala pentru montare (cu baza la masa) in ecranele circuitelor.

Cu tranzistoarele П411 se faceau amplificatoare TV foarte bune. Lucrau bine in FIF pe canalul 11TV.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări