Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema baterie sanitara


Postări Recomandate

Am o problema cu bateria sanitara de la cada.

Este o baterie din aceea cu teava pentru dus si clapeta.

Imi curge apa pe la teava care intra in corpul bateriei si mi se prelinge si pe la clapeta, cand dau drumu la apa curge si mai tare pe la clapeta.

Am incercat sa strang teava care intra in baterie, are filet si se simte ca se strange acolo, dar pot sa invart la ea non stop, nu ajunge intrun punct fix.

Eu ce pot sa-i fac ?

Va rog sa ma credeti momentan stau prost cu banii, ca sa cumpar alta noua.

 

Link spre comentariu

Este uzat sau crapat scaunul comutatorului de apa calda -rece.Demontezi clapeta de comanda a comutatorului de apa calda -rece si in interior o sa vezi comutatorul respectiv.Il dai jos si te duci la un magazin(cu el pentru a cumpara exact ce-ti trebuie) de articole sanitare de unde cumperi altul.Il montezi la loc si ai rezolvat problema ieftin.De "control" cumpara garniturile din cauciuc,nu de alta dar la montaj ai putea avea surpriza sa curga pe la garnituri.Sint ieftine.Daca crezi ca problema  te depaseste,chemi un instalator si pentru o bere te rezolva.Nu este greu deloc sa faci asta singur,in regie proprie.In plus bei tu berea.nu instalatorul.Oricum iesi mult,mult mai ieftin decit sa cumpari baterie noua.Bafta.

Din cite vad in poze nu ai iesire si pentru dus

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Este uzat scaunul comutatorului de apa calda -rece.Demontezi clapeta de comanda a comutatorului de apa calda -rece si in interior o sa vezi comutatorul respectiv.Il dai jos si te duci la un magazin(cu el pentru a cumpara exact ce-ti trebuie) de articole sanitare de unde cumperi altul.Il montezi la loc si ai rezolvat problema ieftin.De "control" cumpara garniturile din cauciuc,nu de alta dar la montaj ai putea avea surpriza sa curga pe la garnituri.Sint ieftine.Daca crezi ca problema  te depaseste,chemi un instalator si pentru o bere te rezolva.Nu este greu deloc sa faci asta singur,in regie proprie.In plus bei tu berea.nu instalatorul.Oricum iesi mult,mult mai ieftin decit sa cumpari baterie noua.Bafta.

Ca sa demontez comutatorul, dupa cum se vede in poza, imi trebuie cheie tubulara nu ?

Link spre comentariu

Da.Incearca sa vezi daca nu poti desface si cu o cheie fixa.Vorbesti de poza nr.4,da? Aceea e piulita de fixare a comutatorului in corpul bateriei. Si ,apropo de teava de sub baterie.Teava de sub baterie nu are opritor,se poate roti  360*.Vezi daca nu cumva comutatorul are piulita de fixare destrinsa.Si asta ar putea cauza curgerea bateriei.Incearca sa o stringi,dar cu simt de raspundere, sa nu faci vreo boacana si mai mare.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Daca misti (rotesti)teava, o sa vezi ca se misca pina imediat dupa curbura tevii inspre corpul bateriei.De fapt se si vede un canal.Portiunea care se afla intre teava(canal) si corpul bateriei este piulita de fixare a tevii pe baterie. Si in prima poza se vede canalul care delimiteaza teava de piulita.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Am cumparat pana la urma o baterie, dar nu se potriveste.

Imi intra intro parte dar in cealalta nu, doar cativa milimetri cred, la mine tevile care ies din perete sunt racorduri din bronz infiletate in teava de fonta zic eu, cand au fost montate, au fost acoperite cu ciment, si a urmat gresie peste perete.

Cand spun racord ma refer la asta, http://postimg.org/image/qz2l82tip/

Asa ca am cumparat alte racorduri din alea care se infileteaza in alte mufe si  pe urma se face conexiunea baterie si tevile din perete, sper ca ma intelegeti, nu prea cunosc termeni la instalatii sanitare.

M-am tot chinuit cu racordurile, mufele alea si calti sa o montez, imi tasnea apa doar la o teava, si am strans pana am rupt filetul de la teava din perete, acum e doar un ciot cu 2-3 randuri de filet cred, am reusit sa pun niste dopuri acolo.

Am decupat in zid usor gresia din jurul racordului, dar nu reusesc sa il desfac ca sa-l inlocuiesc.

Nu stiu, poate fac eu gresit, dar nu am vrut sa fortez pentru ca ma tem sa nu se rupa de tot, sensul desfiletarii este spre stanga nu, n-are cum sa fie spre dreapta ?

Editat de steleverzi
Link spre comentariu

Racordurile despre care vorbesti, se numesc si excentrice si au rolul de reglaj atit a distantei dintre centrele lor cit si a orizontalitatii bateriei.Sensul in care trebuie sa rotesti racordul pentru al desface,este spre stinga.Curata cit mai bine mortarul din jurul racordului  pentru a putea sa apuci bine cu un cleste mops racordul.Ma intreb cum ai reusit sa rupi filetul de la cotul de fonta  din perete.Mai degraba ar fi trebuit sa se rupa racordul care este din alama.Daca nu reusesti, incearca sa incalzesti cu o lampa cu gaz cit mai bine si apoi sa incerci sa desfaci racordul.Daca nu merge apeleaza la un instalator care va rezolva problema.Alta solutie nu-i.Dai un ban dar stii ca problema este rezolvata.Parerea mea. Bafta multa.Chiar ai nevoie.

Link spre comentariu

Acum m-am dumirit.Ai rupt filetul de la racordul excentric.Inlazeste-l cu o lampa cu gaz.Dupa ce s-a incalzit destul de tare,apuca-l cu un cleste mops si sigur o sa se desfaca.Cind montezi racordurile excentrice sa ai grija ca sa le pozitionezi in asa fel incit piulitele de la baterie sa se poriveasca bine si in acelai timp bateria sa fie cit de cit orizontala.Montajul racordurilor se face cu cilti unsi cu vaselina sau cu pasta de etansare folosita in instalatii.Apoi la montarea bateriei, cind stringi piulitele de fixare a bateriei,acestea nu trebuie strinse exagerat pentru ca exista riscul de a taia garniturile de etansare dintre piulite si racord.Racordurile excentrice niciodata sa nu le stringi(in cotul de pe teava din perete) pina la refuz,Lasa macar o spira de filet pentru a putea regla distanta dintre centre si pentru a pozitiona bateria in plan orizontal(aproximativ).Racordurile se vor pozitiona aproximativ,iar reglajul se va face doar in sensul de infiletare.Trebuie rabdare si sa faci incercari repetate pentru a pozitiona bateria cum trebuie.Nu este recomandat ca dupa ce ai strins prea mult racordurile sa incerci sa le destringi pentru pozitionare,pentru ca exista riscul ca sa curga.Bafta.

Link spre comentariu

Nu am domnule lampa de gaz, eu va cred.

Am incercat cu vata si tifon imbibata in spirt bagata acolo si i-am dat foc, dar tot nu reusesc sa o clintesc.

Abia am pus dopul la loc, ca sa nu-mi curga apa.

Am apelat si la niste vecini care lucreaza in domeniul instalatii gaze, dar din pacate sunt plecati din localitate.

Daca aveam acum in casa 50 de lei sunam un instalator care a mai lucrat la mine.

Link spre comentariu

Am cumparat pana la urma o baterie, dar nu se potriveste.

Imi intra intro parte dar in cealalta nu, doar cativa milimetri cred, la mine tevile care ies din perete sunt racorduri din bronz infiletate in teava de fonta zic eu, cand au fost montate, au fost acoperite cu ciment, si a urmat gresie peste perete.

Cand spun racord ma refer la asta, http://postimg.org/image/qz2l82tip/

Asa ca am cumparat alte racorduri din alea care se infileteaza in alte mufe si  pe urma se face conexiunea baterie si tevile din perete, sper ca ma intelegeti, nu prea cunosc termeni la instalatii sanitare.

M-am tot chinuit cu racordurile, mufele alea si calti sa o montez, imi tasnea apa doar la o teava, si am strans pana am rupt filetul de la teava din perete, acum e doar un ciot cu 2-3 randuri de filet cred, am reusit sa pun niste dopuri acolo.

Am decupat in zid usor gresia din jurul racordului, dar nu reusesc sa il desfac ca sa-l inlocuiesc.

Nu stiu, poate fac eu gresit, dar nu am vrut sa fortez pentru ca ma tem sa nu se rupa de tot, sensul desfiletarii este spre stanga nu, n-are cum sa fie spre dreapta ?

Din ce am vazut eu in imagine acel /acele excentrice au fost montate dupa vechea metoda romanesca adica cu calti si vopsea ( miniu de plumb / deruginol etc) caz in care sunt doua vairiante de a le desface ;

 

1- incalzire cu lampa de gaz , lasate sa se racesca si desfacute cu o cheie de 14-15

2- se reteaza cu o panza de bomfaer racordurile ( se reteaza cat mai aproape de racordul din perete ) , dupa care tot cu panza de bomfaer ( panza ingusta ) se taie cu atentie pe o adancime de max 1mm doua canale in interiorul ciotului ramas si dupa ce s-au practicat cele doua canale cu o surubelnita mai zdravana si un ciocan se loveste usor in muchia ciotului ramas care se va rupe destul de usor in doua fiind din alama! Se curata filetul cu grija sa nu ramana mizerie si se insurubeaza noile excentrice .

 

Din ce am vazut varianta 1 pica pentru ca nu ai lampa de gaz !

 

Asa ca iti ramane varianta 2

 

Daca nu ai indemanare sau ti-e frica atunci cauta un instalator care sa te astepte de bani si iti rezolva el problema !

Nu am domnule lampa de gaz, eu va cred.

Am incercat cu vata si tifon imbibata in spirt bagata acolo si i-am dat foc, dar tot nu reusesc sa o clintesc.

Abia am pus dopul la loc, ca sa nu-mi curga apa.

Am apelat si la niste vecini care lucreaza in domeniul instalatii gaze, dar din pacate sunt plecati din localitate.

Daca aveam acum in casa 50 de lei sunam un instalator care a mai lucrat la mine.

 Daca vrei sa incerci cu vata imbibata in spirt in nici un caz nu o baga in interiorul racordului ci pui fostomocul de vata intr-o lingura cu coada mai lunga si ti flacara dedesupt-ul racordului

, insa sansele sa reusesti cu vata si spirt sunt cam mici pentru ca flacara spirtului nu prea are putere calorica si mai ales nu o poate sustine pentru 5 - 10 minute cat ar trebui incalzite acele racorduri.

Editat de Dominicue
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Felicitari!

M-am "inspirat" si eu de aici, la mine se rupsese jumatate din filetul de...jumatate de tol, in cotul (mufa?) din perete. Am aplicat metoda "masacrarii" ciotului ramas, insa am folosit o "pietricica" de polizare cu coada si o masina de gaurit cu care am polizat din interior pana ce am ajuns la "fundul" filetului exterior, apoi l-am extras cu o surubelnita pe post de daltita...

S-a putut infileta apoi un alt excentric si fixa bateria cu succes (adica fara sa mai curga, cauza fiind fisurarea initiala a acelui excentric, la incercarea de a-l demonta pentru refacerea etansarii in filet presupusa a fi cauza scurgerii, acesta rupandu-se de tot).

Din pacate nu am avut nici cu ce sa-l pozez, nici nu am fost "pe faza". Poate data viitoare, la alte interventii pe instalatii fac niste poze, intr-adevar, imaginea=multe cuvinte!

Florin

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări