Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Verificare / Sigilare Apometre


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Aveti idee cat costa verificarea si sigilarea unui apometru de apartament?

Ma refer la varianta in care se si ofera hartia cum ca au fost sigilate si totul e in ordine.

 

Si daca stiti o firma sau pe cineva autorizat sa sigileze in bucuresti, astept pm :da

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

In general Regia de apa canal,are laborator de metrologie propriu unde verifica toate contoarele de apa,binenteles contracost.Ei vin, noteaza indexul contorului,duc contorul la verificat,il monteaza si il sigileaza.Totodata primesti si buletinul de verificare metrologica.Cel putin asa se intimpla la (cam)toate Regiile de apa.Verificarile se fac (daca nu ma insel) odata la 2 ani.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Intervalul de verificare metrologica la contorii de apa a ajuns la 7 ani, la constructiile cele mai recente.

In Iasi, o verificare in laboratorul Regiei de apa-canal (actualmente se numeste Apavital), m-a costat parca 10 lei, asta-vara (chestia e ca din cele 7 cate am dus, au "iesit" numai 2, celelalte a trebuit sa le inlocuiesc, ceea ce mi-a adus informatia cu extinderea valabilitatii etalonarii; pentru apa calda valabilitatea e de numai 4 ani, insa la centrala proprie nu ma mai interesa)

Pentru sigilare, in asociatia noastra administratia are plumbi, clesti si minimul de competenta pentru a insuruba cele 2 (doua) piulite olandeze de 3/4 toli (cu garnituri noi) si verifica (de catre administrator) corectitudinea montarii (in fond apometrul poate fi pus doar in 2 pozitii!! Si are si sageata de sens pe el; si daca dai drumul la apa, vezi daca se roteste corect sau "invers", chiar daca sub chiuveta nu e prea vizibila sageata!)

Dar am trancanit prea mult deja...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări