Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Caldura disipata transformator de retea


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Din datele pe care le-ai prezentat, răspunsul este simplu - nu o calculezi. Dacă vrei o estimare , caută randamentul transformatorului și zici Pcaldura = Pnominal x ( 1 - randament ) , unde Pnominal este puterea nominală ( sau medie , dacă e mai mică cu mult decît nominala ) la care traful funcționează.LE Dacă iau de ABSOLUT CORECTE cifrele ( și nu sunt de loc sigur ) rezultă un randament de 92% . Mi se pare cam mic dar dacă nu știu mai mult...

Link spre comentariu

Da , din cifrele de la Voltage regulation rezultă o pierdere de 4,5% numai pe Cupru. Cu pierderile în fier, etc. s-ar putea ca acel randament dedus din valorile nominale să fie aproape de realitate. Deci , poți lucra cu el. Asta înseamnă că la sarcina nominală de 17kVA va degaja circa 0.08 x 17000 = 1360W ( Scuzați conversia aproximată de unități ... ). Această căldură trebuie degajată din incintă astfel încât în incintă să nu se depășească temperatura maxim admisibilă ( 55°C ).

Link spre comentariu

Depinde şi cît de bine a fost realizat, în foaie poate scrie orice.De exemplu, o fi fost calculat ptr 50Hz şi suportă cu alterarea unor caracteristici şi 60Hz sau a fost calculat ptr 60Hz şi se încinge la 50Hz, sînt multe variabile. Iar dacă consumul e mult mai mic de 17kVA, nu ar trebui să se încălzească periculos avînd o ventilaţie naturală.E făcut cumva de Siemens?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări