Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Caldura disipata transformator de retea


coco243

Postări Recomandate

Cred ca a mai fost un topic pe acest subiect. Cel mai sigur (tinand cont de marimea transfo) este sa intrebi fabricantul despre disiparea termica (in W sau BTU). Nu am primit niciodata un refuz de raspuns in caz similar. Impactul la sistemul de ventilatie nu este de neglijat, mai ales ca cineva poate fi afectat in caz de lucru in acea sala.

 

Nu am in Romana sau in grade Celsius, dar nu este de ignorat efectul temperaturii. Se aplica indiferent de sursa de caldura.

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Stiu ca nu e de neglijat deloc!Am sunat astazi la ABB dar nu au stiut sa-mi dea un raspuns "pe loc" si mi-e ca o sa dureze muuult. Pana voi primi un raspuns de la ABB, pot sa ma orientez dupa estimarea de mai sus?Vreau sa vad daca ma pot descurca doar cu ventilatie sau am nevoie de un sistem de refrigerare. Daca e ok estimarea, pt ventilatie as avea nevoie de vreo 22.000 m3/h la o temp exterioara de max. 35 de grade (ca sa pot sa mentin trafo-urile sub 40 de grade).

Link spre comentariu

... (ca sa pot sa mentin trafo-urile sub 40 de grade).

Transformatoarele functioneaza foarte bine si la 70 grade celsius. Prize de aer in partea de jos a camerei, chiar la podea si prize de aer in partea de sus, chiar la tavan. Vezi cum sunt ventilate posturile de transformare ''de cartier'' construite inainte de revolutie.
Link spre comentariu

Camerele alea nu sînt cumva remize de trafo? Nu au construit sistemul de ventilare naturală cu priza de aer prin planşeu, uşi sau subsol şi evacuarea prin coş, turn, sau ferestre superioare? Am la muncă trafo asemănătoare şi funcţionează lejer la 75*C vara, la o încărcare medie de 50% şi ventilaţie naturală. Deci depinde şi de sarcină.

Link spre comentariu

Cred ca Suiramarius se referea la pastrarea unui ambient de 40C. Altfel, 40C(ambient)+50C(sa zicem clasa 105 = 50C temperature rise max)+30C(maximum hot spot in infasurare) ne duce la approximativ 120C temperatura posibila de functionare (temperatura de conceptie izolatie). Daca mai adaugi si perioade de supra-incarcare, poti ajunge usurel catre 200C si chiar mai mult, indiferent de ventilatie, dar pastrand ambientul la 40C. Altfel, nu cred ca legile de protectie a muncii permit accesului unui muncitor intr-o sala cu peste 40-50C ca sa faca mentenanta unui transformator. Sau macar sper ca nu!

Link spre comentariu

Exact, ma intereseaza sa pastrez sub 40 de grade in incapere (este specificat si in datasheet).Trebuie sa iau in calcul o incarcare de 100% (cazul cel mai rau) la toate 4.Cu racire naturala nu reuseste; are pe usi admisia de aer (cu filtre) si in incapere o turbina care scoate aerul... sistemu' asta nu face fata nici pe departe.Problema e ca nu stiu cata caldura disipa...PS

@suirammarius -pe bune? In timp ce un subiect pe aceeasi tema se discuta chiar azi, tu deschzi un altul? :sparge:

Scuze, da' se pare ca am "orbu gainii". :jytuiyu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Dupa multe cautari pe net am gasit ceva informatii referitor la aceasta problema.Pentru a asigura o ventilare corespunzatoare a trafurilor de retea, se iau din fisa tehnica pierderile in 0 sarcina + pierderile la sarcina 100% si apoi pentru fiecare 1kW de pierderi trebuie asigurat 3,5m3/h de aer proaspat.Poate foloseste cuiva aceasta informatie.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări