Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Suport minibormasina - sfat achizitie/constructie


Postări Recomandate

Hai sa-mi dau si eu cu parerea, ca unul care am facut tot felul de experimente. Mandrinele de DONAU sunt un pic cam mari si nu foarte precise, mai ales pe motoare mici. Cea de la DREMEL are un filet interior care nu se potriveste chiar la nimic.Undeva la 7 mm diametru cu filet cu pas marunt.Am reusit s-o stric pentru ca nu am putut sa o desfac ca sa-i rectific filetul. Parca e turnata monobloc. Cea de la PROXXON nu am probat-o, dar din cate stiu , are aceeasi problema ca DREMEL.Cat despre pensete, cele din imagine au gaura de prindere pe axul motorului de 2mm si daca vrei s-o maresti, mare atentie, tot pe strung, altfel o sa aibe "bataie".Spun din proprie experienta. Tocmai de aia m-am hotarat sa montez o minifreza din aia ieftina. La cati bani am dat pe toate experimentele astea, cumparam 2 freze plus suport.@fratelloo@, sa-l stapanesti sanatos si la cat de multe gauri date cu el. Sa ne spui si noua daca merita banii. Daca nu ai DREMEL, cred ca o sa trebuiasca sa-i faci o adaptare pt. motorul pe care il ai.

Link spre comentariu

@ss1958 : Multumesc !Am dat deja comanda pentru Dremel 3000 (succesoare seriei 300, care nu se mai fabrica). Prietenul care imi face cadou suportul a avut pe el montat un Dremel 300 si el garanteaza ca "ansamblul" functioneaza perfect cu burghie de carbura ! De aceea m-am si "aruncat" la Dremel 3000, m-am saturat sa nu pot gauri un cablaj FR cap-coada cu acelasi HSS ...

Link spre comentariu

Am cautat ceva vreme un dispozitiv care sa poata fi adaptat pentru gaurit si frezat de mici dimensiuni cu mobilitate 3D, singurul dezavantaj este cursa mica pe cele 3 axe provine de la un sistem foto stereo, dispozitivul fiind de la una dintre sursele de iluminat. Precizie 99,9%. Mai trebuie sa găsesc un motor pe măsura si de schimbat parghia de miscare pe verticala...

post-50875-139829770372_thumb.jpg

post-50875-139829770388_thumb.jpg

post-50875-139829770404_thumb.jpg

Link spre comentariu

Am cochetat si eu cu ideeea de a folosi mecanica de la un aparat de marit foto rusesc, UPA 5 , dar la asta miscarea ansamblelor sa face prin frecarea unor roti metalice care preseaza pe niste tije.M-am gandit ca in timp, uzura va face ca rotile sa patineze pe tije.Daca ar fi fost cu cremaliera, ar fi fost perfect.

Link spre comentariu

Eu am decis sa adopt metoda cu tijele si bucsile de amortizor auto + o a treia sina dotata cu cremaliera.De curiozitate ,stiind ca am un amortizor mai vechi prin magazie (cred ca de Dacie) m-am apucat sa-l desfac sa vad ce si cum ,dar am constatat ca nu e la fel cu ce a gasit colegul in cele doua prezentate in fotografii.Nu vroiam sa-l folosesc pe asta ca are tija subtirica si cam scurta pt ce dimensiuni doresc eu,dar vroiam sa vad bucsile..... :cry: e alta mancare de peste.Oare cate ar trebui sa desfac pana gasesc asemanatoare cu cele din poza?

Link spre comentariu

Dupa cum am spus in postul meu, nu stiu de la ce tip ,de masina erau amortizoarele, dar erau destul de mari si aveau si o "palarie" pe ele pe care cred ca stateau arcurile .Am presupus ca erau de dubita sau de o masina mai serioasa. Fiecare a avut cate o singura bucsa.Eu am mai avansat ceva cu lucrarea, dar nu prea am timp sa o finalizez.Am facut tot ansamblul, mai putin parghiile de antrenare sus-jos si suportul port-motor.La primele probe , "la rece", functioneaza excelent, precizia fiind neasteptat de buna, in stadiul acesta al lucrarii , pot spune ca e de 99,9%

Link spre comentariu

Mai bine mergi la un service auto, ca ei tot le arunca.Dai si tu o bere acolo si te servesc.Si daca tot suntem la suportui pt. bormasini, am un suport de banc de bormasina normala, la care am pus o bormasina mai veche cu 2 trepte de turatie care se schimba mecanic.As vrea sa-i pun un regulator de turatie la 220 v care sa mentina turatia la orice cuplu.Dimerele simple cu triac sau tiristor le-am incercat si nu dau rezultate.Am cautat pe net si chiar nu am gasit nimic.Ce am gasit era cu niste obturatoare care se pun pe axul motorului, oricum, ceva f. complicat.Eu caut ceva care simte consumul marit al motorului si ii elibereaza mai mult curent, mentinand constanta turatia.Regulatoare in PWM nu am gasit decat pt. curent continuu si tensiuni mici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări