Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator pentru 845


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Fir..litz. ..emailat. .si. .per. totale. .isolare. cu Meylar

sper sa aveti curaj sa puneti oscilograme cu trafurile de mai sus!
Desigur ca am sa o fac,imediat ce scot trafurile de la impregnare, sper chiar maine seara ,eu sunt mai curios decit voi :rade:
Link spre comentariu

sper sa aveti curaj sa puneti oscilograme cu trafurile de mai sus!

Desigur ca am sa o fac,imediat ce scot trafurile de la impregnare, sper chiar maine seara ,eu sunt mai curios decit voi :rade:
Daca vor mai fi bune dupa impregnare. Exista unele pareri pe forum ca impregnarea trafului de iesire e contraindicata.
Link spre comentariu

Capacitatea măsurată primar-secundar depinde în mare măsură de permitivitatea dielectrică relativă(εr) a materialului folosit ca izolator primar-secundar , aceasta izolaţie primar-secundar cu permitivitatea dielectrică relativă dată poate fi şi de 0,5mm grosime. În concluzie putem accepta valoarea măsurată de Gabriele 1,7nF(probabil Gabriele va reveni asupra măsurători şi eventual va corecta valoarea precizată după caz ).

 

Am înţeles că Gabriele foloseşte teflon(ca izolator) aproximativ εr=2 mai bun decât hârtia ceruită(cerată) εr=2,5 aproximativ.

 

Sincer mi se pare mai important să văd 10Khz-sqw la ieşire în sarcină cu acest traf în montaj/.

Link spre comentariu

E aiurea sa se pronunte cineva ca 1,7nF sau orice alta valoare a capactatii p-s e buna sau proasta cita vreme se ia in consderare doar acea capacitate. O forma de unda frumoasa la marginea benzii superioare de frecventa se obtine printr-un echilibru intre capacitatea p-s si cuplajul magnetic p-s dat de inductanta de scapari.Ca principiu e bine ca acea capacitate p-s sa fie cit mai mica dar cu cit e mai mica trebuie sa fie si inductanta de scapari cit mai mica.Rolul izolatiilor nu e doar de a evita strapugerea p-s ci si de a obtine o forma de unda fumoasa la inalta frecventa.Si daca marim prea mult izolatia dar si daca o micsoram, deptunghiul la 20kHz(sa zicem) se va deforma urit.Daca vom face 2 trafuri identice iar izolatiile vor avea acelasi tip de izolator dar o alta grosime vom obtine rezultate diferite. Daca deasemenea va fi aceesi grosime dar materialul de izolatie diferit vom avea rezultate diferite.Simpla modificare a structurii bobinajului, 5 primare cu 4 secundare sau 3 primare cu 2 secundare, implica modificarea izolatiilor fiindca se modifia cuplajul magnetic p-s.Vorbim de un echilibru nu de o anumita valoare a capitatii p-s. Indiferent daca limitarea in frecenta survine la 20kHz sau 8okHz.Pina acum nu am vazut un proiect de transformator unde sa se precizeze pe linga numarul de spire si izolatiile ca si cind nu ar conta.

Link spre comentariu

Capacitatea P/S este doar o parte din suma capacitatilor ce limiteaza banda de frecventa a transformatorului iar valoarea data de Gabriele este foarte veridica daca izolatia are 0,5mm asa ca estimarea mea in legatura cu banda superioara redata la -1dB are sanse bune sa fie corectaAcum pentru necircotasii forumului ce nu asculta sinusuri sau vorba lui Vaderama zinusuri cu osciloscopu' as avea o intrebare : ce anume determina banda de frecventa a unui transformator in afara capacitatii P/S si deoarece adeptii nemasuratorilor nu construiesc transformatoare in regim DIY , prin aflare unor date suplimentare au sansa ca pe viitor sa sa evite cumpararea de HAM-HAM-uri costisitoare si doi la mina nici un amplificator nu poate sa sune corect (clean, cristal) daca transformatorul este de radioficare asa ca nu ma mira de ce Gabriele trage tare la un supertrafo :n1 , apropos, cam cit cintareste acesta ?

Link spre comentariu

Adigh, am postat imediat dupa tine , dar ai dreptate, nu stiu daca ai construit transformatoare sau intelegi logic aspectele constructive ale acestuia, doar constat ca cea ce ai expus este cit se poate de real

Link spre comentariu

Adigh, am postat imediat dupa tine , dar ai dreptate, nu stiu daca ai construit transformatoare sau intelegi logic aspectele constructive ale acestuia, doar constat ca cea ce ai expus este cit se poate de real

Mersi.

Inteleg trasformatoarele dar am si facut transformatoare chiar daca acum am deja citiva ani de cind nu am mai pus mina pe letcon.

 

Ca o completare la ceea ce am spus, acel echilbru/compromis intre cuplajul magnetic si capacitatea parazita, trebuie sa existe la toate nivelele trafului. Nu numai intre primar si secundar dar si intre straturi si chiar si intre spirele aceluiasi strat.

Spirele de pe acelasi strat prea apropiate compromite bobina prin capacitatea parazita prea mare chiar daca creste cupajul mgnetic.

Daca indepartam spirele unele de altele vom imbunatati/micsora capacitatea parazita dar vom compromite bobina prin scaderea cuplajului magnetic si deci cresterea inductantei de scapari.

Va exista intotdeauna un compromis optim pe care bobinatorul trebuie s-l caute.

Simpla schimbare a sirmei de bobinaj de la alt furnizor si se schimba raspunsul trafului daca sirma are un email de grosime diferita, email ce plaseaza spirele la alta distanta unele de altele.

Daca se resimte asta in audio atunci unii se gindesc la procentele de oxigen din cupru de la sirma la sirma fara sa constientizeze importanta si functiile izolatiilor la un OT.

Degeaba obtinem o capacitate p-s mica daca nu avem si o inductanta de scapari mica.

Astea doua trebuie sa mearga mina in mina si sa se imbunatateasca simultan.

Link spre comentariu

Izolaţie bună între straturi poate fi şi hârtia de copt (0,05mm grosime) acoperită pe ambele părţi cu silicon(foarte ieftină/uşor de procurat).Deasemeni bobinajul în galeţi poate conduce la un transformator de ieşire bun chiar foarte bun dacă numărul galeţilor creşte la 4 galeţi.galet=element de transformator electric de forma inelară cu secţiune dreptunghiulară, având mai multe spire de înfășurare

Link spre comentariu

Spirele de pe acelasi strat prea apropiate compromite bobina prin capacitatea parazita prea mare chiar daca creste cupajul mgnetic.Daca indepartam spirele unele de altele vom imbunatati/micsora capacitatea parazita dar vom compromite bobina prin scaderea cuplajului magnetic si deci cresterea inductantei de scapari.

Nu cred ca se poate bobina un strat de primar altfel decat spira langa spira. Lundahl nu sunt niste trafuri proaste si se vede ca inclusiv secundarul este bobinat spira langa spira. Deci cred ca nu se poate jongla cu distanta intre spire. Doar cu grosimea emailului dar si acolo te bazezi pe ce spune producatorul ca nu poti tu in regim DIY sa masori grosimea emailului correct.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări