Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor constructie automatic feeder


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@Fulgerik . Cu prima parte ai dreptate, piesele care eu i-am recomandat să le scoată POT rămâne dar sunt inutile. Cu a doua parte, mai discutăm :1. Omul are acumulator de 6V care va lucra în regim de descărcare ( cel puțin eu așa am înțeles, că nu e cu redresorul pe el ! ) deci , de unde +7V ???2. Tensiunea la nodul R4, R5 , D1 trebuie să fie de circa 2.5V , ca în schema originală, pentru a menține acumulatorul încărcat prevenind în același timp supraîncărcarea . Cu valorile tale se obține , chiar la 7V , 1,63V. După diodă, cam puțin.3. Rămâne discuția cu comanda releului. 2N5551 are beta foarte mic de la câteva zeci de mA în sus, mai ales la Uce redus.

Link spre comentariu

@Fulgerik . Cu prima parte ai dreptate, piesele care eu i-am recomandat să le scoată POT rămâne dar sunt inutile. Cu a doua parte, mai discutăm :1. Omul are acumulator de 6V care va lucra în regim de descărcare ( cel puțin eu așa am înțeles, că nu e cu redresorul pe el ! ) deci , de unde +7V ???2. Tensiunea la nodul R4, R5 , D1 trebuie să fie de circa 2.5V , ca în schema originală, pentru a menține acumulatorul încărcat prevenind în același timp supraîncărcarea . Cu valorile tale se obține , chiar la 7V , 1,63V. După diodă, cam puțin.3. Rămâne discuția cu comanda releului. 2N5551 are beta foarte mic de la câteva zeci de mA în sus, mai ales la Uce redus.

Ok. - Acumulatorul intern este de 1,2V la 40mAh, eu zic R4 sa ramana cum am stabilit.- Am calculat rezistenta pentru regimul de zi, incarcare Acumulator 6V de la panoul fotovoltaic, adica avem ~7V . - Timerul consuma extrem de putin si functioneaza din acumulatorul intern mai multe saptamani fara a fi nevoie de reincarcare. Deci un curent <1mA este indicat pentru incarcarea acumulatorului intern(1,2V/40mAh). - Schema a fost gandita pentru consum redus si inclusiv comanda releului se face prin suntarea curentului din baza tranzistorului. Pentru a fi siguri ca releul este comandat putem reduce si rezistenta R6 = 1 kohm, R3 o modificam la 1 Kohm. Vom avea curentul de comanda in baza tranzistorului de aprox 3 mA.Releul de 48V poate ramane in circuit, consumul lui este nesemnificativ, iar releul de 5V se poate lipi peste.
Link spre comentariu

Pentru chestia cu 7V îmi cer scuze , n-am citit de la început și n-am știut că e vorba de un încărcător ( am și scris asta ). Îmi mențin însă părerea că trebuie păstrată tensiunea de circa 2,5V în nodul menționat. Iar curentul l-am micșorat și eu. Dar trebuie menținut un curent mic în bază tocmai din motivele de consum pe care le spui , că altfel scad la acumulator sub 1mA și bag 3mA în bază!În fine, este o schemă simplă și va funcționa cu siguranță în multe variante.

Link spre comentariu

Pentru chestia cu 7V îmi cer scuze , n-am citit de la început și n-am știut că e vorba de un încărcător ( am și scris asta ). Îmi mențin însă părerea că trebuie păstrată tensiunea de circa 2,5V în nodul menționat. Iar curentul l-am micșorat și eu. Dar trebuie menținut un curent mic în bază tocmai din motivele de consum pe care le spui , că altfel scad la acumulator sub 1mA și bag 3mA în bază!În fine, este o schemă simplă și va funcționa cu siguranță în multe variante.

Comanda tranzistorului se face cu 6 V, timerul doar sunteaza curentul in momentul in care trebuie sa blocam tranzistorul
Link spre comentariu

Buna ziua!Initial am facut modificarile propuse de UDAR si apoi de Fulgerica dar nu a functionat. Nu am mai avut timp sa ma ocup de timer decat acum.Am masurat curentul pe releu in off am 1,5v iar in on am 2,7v. Din cat ma pricep eu si din ce am inteles din recomandari, am pus un tranzistor BC 547C dar tot nu s-a aclansat releul.Ar trebui sa pun un tranzistor cu factor de amplificare mai mare sau mai sunt necesare si alte modificari?Multumesc!

Link spre comentariu

Din ce scrii , ceva s-a greșit. Din aceste motive :1. Detest teledepanarea .2. Prefer să dau jos tot ce este inutil, chiar dacă în principiu, nu deranjează. Mai caută, mai măsoară . Normal trebuie să ai zero sau foarte puțin la OFF și, depinde de releu , spre tensiunea de alimentare , la ON. Din ce alimentezi ? Descrie cât mai amănunțit ce ai făcut - chiar dacă pare trivial - pentru că noi nu vedem ce ai tu acolo.

Link spre comentariu

..... am pus un tranzistor BC 547C dar tot nu s-a aclansat releul.Ar trebui sa pun un tranzistor cu factor de amplificare mai mare sau mai sunt necesare si alte modificari?Multumesc!

Pt. un tranzistor cu factor de amplicare mai mare, poti utiliza in loc de BC547 un Tip121, sau un BD139 in conexiune Darlington cu BC547.

post-71315-139829785215_thumb.jpg

Link spre comentariu

Domnule UDAR erati tare optimist in ceea ce ma priveste :jytuiyu E o schema simpla, nu are cum sa nu mearga... la mine se poate.Imi cer scuze ca tot deranjez lumea si stiu ca e greu sa dai sfaturi daca nu vezi ce se intampla.Am masurat pe timer si imi da pe comanda 1,2v. Oare e normal sau trebuia sa-mi dea masa?Am deconectat de tot timer-ul si am in repaus 0,5v pe releu.In manualul utilizatorului spunea sa lasi priza programabila conectata timp de 12 h inainte de utilizare sa se incarce acel acumulator. Dupa ce l-am incarcat au trecut cateva zile pana am inceput lucrul la programator. Asta sa fie cauza? Sa las vreo 12 ore sa se incarce acumulatorul si apoi sa reiau testele sau nu ar trebui sa influenteze functionarea?Multumesc!

Link spre comentariu

Mai întâi , scuzele nu sunt necesare. E un forum , cine are timp și poate , răspunde . Cine nu, nu. Deci nu e niciun deranj.Și acum, ON TOPIC . Acumulatorul nu ar fi trebuit să se descarce, dar , cine știe . Ce tensiune e pe el în circuit ? Fără timer, releul ar trebui să fie atras. Ținând cont că acumulatorul mic alimentează doar timerul , releul ar trebui să fie atras și fără acumulatorul de 1,2V. Tensiunea de 6V , cît e în realitate ?O să revin mai tîrziu (?) cu o schemuță, cu ce valori ar trebui să fie.

Link spre comentariu

Ceasul de la timer a functionat non stop, nu se poate opri decat prin deconectarea de la curcuit, respectiv baterie, de aceea am banuit ca s-a descarcat.Am scos de pe placa toate piesele inutile, respectiv tot pana la punte inclusiv aceasta si dioda zener. Releul nu misca deloc, decat atunci cand il alimentez direct, deci e functional. Piesele le-am masurat cu multimetrul, si par bune.Montajul il alimentez de la o sursa reglabila care scoate max 2A si conectat circuitul, masurat cu multimetrul are 6,58v la borne (am zis sa aleg intre 6 zi 7 v cat o sa fie la baterie).Bateria o sa fie incarcata de la un panou solar, momentan nu am incarcat-o, e cum a venit din fabrica, asa ca nu am folosit-o. Sper ca nu am gresit ca am folosit sursa reglabila.

Link spre comentariu

Cu timerul deconectat am valorile notate de dumneavoastra cu verde si cu albastru doar ca la releu am 6,22v (nu <0,5v) si cu toate acestea releul nu este actionat.Am alimentat direct releul si am masurat cat consuma: 100mA la actionare si scade incet (in un minut a ajuns la 97mA si cred ca mai scadea). In catalog scria de 78mA.Avand in vedere limitatele mele cunostinte in electronica, si invatand pe parcurs, am calculat ca tranzistorul imi da 36mA. (la ora asta nu mai scot releul sa masor, maine dimineata) Oare am calculat corect?

Link spre comentariu

Dacă ai măsurat corect - între tranzistor și releu - înseamnă că sau tranzistorul nu amplifică suficient sau e, pur și simplu, defect. Se poate încerca cu o rezistență mai mică în locul lui R3. Ce tensiune ai la intrare când măsori 6,22V la releu ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări