Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor constructie automatic feeder


Postări Recomandate

Am pus tranzistor bc457c. Montajul alimentat cu 6,4v, am pe releu 6,22v. Am intrerupt traseul intre colector si releu ca sa pot masura amperajul si am doar 7,7 mA.O sa schimb tranzistorul cu unul nou si daca gasesc pe acasa un BD139 fac si un darlington recomandat mai sus.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am pus un D1138 recuperat de pe o placa de monitor (ce am acum pe acasa) si merge. Am un consum de 92 mA. Cred ca e bine.Pe acumulator am 1,47v. Cu o rezistenta am 1,2 mA, cu bateria am 0,04mA. Inseamna ca e aproape incarcata? La valorile astea se poate supraincarca sau este bine asa?

Link spre comentariu

Am conectat si timer-ul si acum nu mai aclansaza releul. Am inlaturat pinul de comanda si aclansaza, daca-l conectez nu mai face numic din nou. Daca e atras si conectez firul de comanda, ramane atras, fara sa faca nimic indiferent de comanda. In on am 1,25v pe firul de comanda, amperaj nu pot masura cu multimetrul meu, cred ca e foarte mic. Oare sa fac un darlington intre BC547 si D1138? (se poate sa fi spus o prostie)Am pus in loc de R3 un semireglabil multitura si are ceva efect intre 5,7K si 5,3K, fara rezultate satisfacatoare. Oare as putea sa mai scad valoarea R6 sau afecteaza tranzistorul?(Cand alimentez releul atrage, cand pun firul de comanda de la timer, elibereaza. La comanda on incearca sa atraga dar ineficient. Daca scad putin valoarea R3, atrage dar nu mai elibereaza.)

Link spre comentariu

Citind pe fugă mi-e puțin neclar când merge , când nu. Atenție la BC547 are pinii pe dos față de 2N5551.S-ar putea să fie și cu timerul o problemă. Deja ai făcut mai multe modificări și nu mai am o imagine . Revin mai deseară.

Link spre comentariu

Atat am invartit la piesele astea incat am revenit la modificarile indicate initial. Tranzistorul l-am pus la loc pe 2n5551 si este suficient sa aclanseze releul.Nu merge, dar am deslusit ce se intampla. Am desfacut pinul de comanda de la timer si m-am jucat putin cu el in timpul functionarii.1. pin timer deconectat, la alimentarea montajului, se aclansaza releul.2. montaj alimentat, releu atras, cand conectez pinul de comanda de la timer releul elibereaza (practic timerul se afla in off tot timpul).3. montaj alimentat, releu atras, timer in on (1,25v pe pin), cand il conectez nu se intampla nimic4. montaj alimentat, releu atras, timer in off, cand il conectez elibereaza releul.5. montaj alimentat, releu atras, timer in on, conectez - nu se intampla nimic, astept pana intra in off si atunci elibereaza releul6. pin conectat permanent, cand alimentez nu se intampla nimic, in on sau off nu se intampla nimic. (releul nu aclansaza pentru ca se mentine starea de off permanenta a timerului)Masuratori:in off: intre pinul de comanda si masa am 220 ohm si 0v, intre el si plus am -1,25vin on: intre pinul de comanda si masa am +1,25vNormal cand apare tensiunea pozitiva ar trebui sa aclanseze releul, daca scot pinul, aclansaza. E ca si cum ceva ar intretine tensiunea aceea negativa sau ceva ramane blocat.Sper sa ajute ce am scris aici. In cazul in care credeti ca este stricat timer-ul, refac schema originala si verific daca mai merge, daca nu, il fac tandari ca m-a scos din sarite. Mai astept ceva sugestii.Multumesc!

Link spre comentariu

Nu sunt acum la capacitate maximă de concentrare , de aceea te rog să mă lămurești : Punctele 1-5 par a indica o funcționare normală , inclusiv 3 și 5 care vorbesc de timer în ON .La puntul 6 - nu mai pricep : schimbă starea ON - OFF sau menține OFF permanent ?Și tensiunea de 1,25V nu mi-este clară - în pinul 1 al timer-ului ?

Link spre comentariu

Schimba in ON si OFF.Am masurat pinul de comanda in raport cu bateria. In starea OFF am masa pe comanda, in starea ON am plusul pe comanda (pin1), masurat la masa = 1,25v cat are bateria.Fara comanda releul este atras (timer deconectat). In stare de OFF da masa permanent pe comanda si elibereaza releul atunci cand conectez timer-ul. In stare de ON da tensiune pozitiva, care nu ar trebui sa treaca de dioda si atunci e ca si cum nu ar fi conectat, deci ar trebui sa atraga releul. Chestia asta nu se intampla, decat daca deconectez pinul de comanda. E ca si cum ar primi masa in continuare.

Link spre comentariu

Măsoară te rog , cu timerul în circuit pe poziția ON , deci când ai 1,25V pe pinul 1 al timer-ului, tensiunea în punctul unde am scris eu 3,5V cu albastru precum și în baza tranzistorului. Mă așteptam ca timer-ul să prezinte circuit ”întrerupt” în ON dar se pare că nu e așa. Limitând tensiunea în punctul de mai sus , limitează curentul prin tranzistor. Dacă e așa - sau pui un tranzistor mai sensibil , sau reduci la circa jumătate R3, R6 și R7 ( să zicem 2,7k , 2,7k, 5,6k). Mai revin mâine, o seară bună.

Link spre comentariu

Cu rezistentele injumatatite, intre R3 si R6, unde trebuia sa ma 3,5v am 2,35 v. Pe baza la tranzistor am 0,75v.Am facut de capul meu un experiment si le-am mai injumatatit o data. Am 2.65v si cand intra in on am 2,55 (nu stiu de ce scade). Pe baza tot 0,75 am.Ce inseamna un tranzistor mai sensibil, ce valoare trebuie sa fie mai mica decat caracteristicile lui 2n5551, ca ma apuc sa caut intre ce am, poate gasesc ceva.

Link spre comentariu

Fara pin conectat, am tensiunile bune si releul se atrage. Cand conectez timerul, el se afla in off, da masa pe pin, imi scad tensiunile si releul se elibereaza. Apoi, cand intra in on, tensiunile raman la fel, scazute si pe pin am tensiune pozitiva. Daca nu ar trece nimic prin dioda aia, mi-ar reveni tensiunile la valoarea initiala si s-ar atrage releul. Nu poate fi dioda aia de vina, sa pun de alt fel?Nu pot face alt circuit la care sa ma folosesc de tensiunea aia pozititva din on, poate reusesc asa.(prin tensiuni ma refer la cea de 3,5v si >0,6)

Link spre comentariu

Când intră în ON, ai spus mai sus că tensiunea pe pinul timer-ului crește la 1,25V . În anodul diodei ar trebui să fie circa 2V sau mai mult ceea ce ar trebui să permită deschiderea tranzistorului. Pune , te rog , pe schemă , toate valorile măsurate în această stare - cu timerul în ON , respectiv pe pinul 1 al timerului, după diodă ( intre rezistențe ) , în baza tranzistorului, în colectorul tranzistorului. Față de masă, desigur.Tensiunea pe diodă trebuie să fie cu circa 0,7-0,8V mai mare decât în pinul 1. Deci , când ai acolo 0,2V ( în starea OFF ) , în anodul diodei ar trebui să fie sub 1V iar când ai 1,25V ar trebui să ai peste 2V în anod.PS Ai întrebat ceva mai devreme ce înseamnă transistor mai sensibil. În cazul ăsta - cu beta (amplificarea în curent ) mai mare . Curentul în bază este determinat de tensiunea în anodul diodei și de rezistențele de după. Acest curent este amplificat de beta ori în colector. Dacă beta este mic, și curentul prin colector , deci prin releu , este mic.

Link spre comentariu

M-am inspirat din alta schema si am incercat schema de mai jos. Am dat comanda direct din pinul timerului si merge. Sper ca e bine si nu stric ceva. In Off am releu atras, in on releu eliberat, consum 92 mA in off.O sa incerc maine cu un montaj darlington si pe cablajul timerului sa vad daca merge, daca nu, pot folosi asa ceva?

post-49333-139829786805_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări