Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv E-boda CT-21ULF-C2


Postări Recomandate

Buna seara!

Am acest tv cu defect imagine usor concava.Am gasit defect la el una din diodele inseriate care sunt in paralel cu C-E final linii.Schema sasiului(870NM071AA ULTRA) nu este de gasit asa ca m-am uitat pe schema sasiu MC-049A care este asemanatoare,doar ca nu corespunte notatiile pieselor.Toate tensiunile sunt corecte,condensatori verificati cu esr-metru,ce am gasit devalorizati i-am schimbat cu altii noi.Din service menu nu se poate face.Eu banuiesc ca este bobina deflexie cu probleme.

A mai intalnit cineva defectul acesta?Exista vre-o remediere?

Atasez o poza sa se vada despre ce e vorba.

Va multumesc.

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Buna seara!

Am acest tv cu defect imagine usor concava.Am gasit defect la el una din diodele inseriate care sunt in paralel cu C-E final linii.Schema sasiului(870NM071AA ULTRA) nu este de gasit asa ca m-am uitat pe schema sasiu MC-049A care este asemanatoare,doar ca nu corespunte notatiile pieselor.Toate tensiunile sunt corecte,condensatori verificati cu esr-metru,ce am gasit devalorizati i-am schimbat cu altii noi.Din service menu nu se poate face.Eu banuiesc ca este bobina deflexie cu probleme.

A mai intalnit cineva defectul acesta?Exista vre-o remediere?

Atasez o poza sa se vada despre ce e vorba.

Va multumesc.

 

Posted Image

nu cred sa fie bobina de deflexie,daca ar fi ceva cu ea ar fi spire in scurt,si atunci ar dubla si imginea m-ai ales pe colturi,daca este cu tub plat 110 120 grade cred ca e vorba de corectia est vest,dioda ce ati gasit-o defecta e pe partea de est vest,urmariti acea zona,vede-ti cu ce este facut est vestul ,trebuie sa fie vreun tranzisor ce face corectia est vest,posibil un mos fet,defect sau vre-o tensiune lipsa,condesatori ficsi,o bobina cu ceva sipre in scurt,etc vede-ti daca se potriveste aceasta schema http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... BEKO_.html
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări