Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

acumulator virtual?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cred ca Panasonic/ Technics foloseste asa ceva pt a elimina zgomotele ce provin din sursa de alimentare. Nu se elimina electroliticii.Am citit despre asa ceva cu mult timp in urma si nu-mi mai amintesc prea bine. Parca era vorba de alimentarea circuitului ce furnizeaza tensiunea de referinta pt stabilizator dintr-un cond de capacitate mare. Tensiunea de pe acest condensator era monitorizata, iar in momentul cand scadea sub o anumita valoare era incarcat.Sper ca ceea ce mi-am amintit asa este.

Link spre comentariu

cred ca e vorba de un multiplicator de capacitate, adica se foloseste un condensator de filtraj de valoare mica..schema este ca cea a unui stabilizator de tensiune cu zenner si un tranzistor, doar ca se scoate zenner-ul si se pune condensatorul....capacitatea echivalenta ar fi C inmultita cu beta tranzitor..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări