Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema programator PIC (varianta imbunatatita JDM)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Ultimele zile mi le am petrecut cu multimetrul in mana si discutand si citind forumuri :nebunrau:

Am facut dracia asta http://feng3.cool.ne.jp/en/pg5v2.html si bineinteles ca majoritatea am intampinat dificultati. Dar nu e nici alba nici neagra. M-am chinuit ca nebunul sa programez un 18f2550 pt o clona pickit si un 16f876a. Cineva spunea ca se poate programa si 18f-ul desi nu apare in lista de uc suportate dar nu mai am pretentii macar 16f sa reusesc.

 

Intrebare: ce ar trebui sa fac daca programatorul imi vede ambele picuri , mi le citeste, scrie , verifica ,chiar imi citeste noul cod , se aprinde ledul, nu am nici o eroare DAR de exemplu pt 18f (pt clona pk2)am tensiune doar pe cei 2 pini de oscilator restul fiind 0 barat?Adica programeaza doar ce pini vrea el, deoarece ar trebui ca si cu 18f2550 scos din circuit si doar alimentat sa am anumite tensiuni pe pini

Si da ,nu am peste 7,5 v in portul serial am doar 6 v dar totusi de ce nu mi da nici o eroare ca la ceilalti si se comporta normal?

Un alt minus ar fi ca am folosit bc557 si 547 sa le schimb cu 2n3906/04?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

hai sa lamurim cateva lucruri:1. nu mai spune asm. ala e cod c.2. ai incercat mai intai un program simplu, gen aprins led, sa vezi daca programatorul functioneaza?3. eu nu inteleg "programatorul primeste tensiunile bune dar nu programeaza" ? schema arata dubios... sau nu ma prind eu cum merge... in stanga scrie "GND" pe sageata, pe urma scrie VDD pe fir... cum ai facut? daca folosesti icprog-ul, da-i "hardware check" si verifica daca bifand "mclr" ai la pinul 1 de la micro ceva tensiune. ce valoare are acea tensiune?la fel, bifand pe rand "clock" si "data", ar trebui sa ai ceva peste 3V pe pinii 40 si 39.presupun evident ca ai folosit un 16f876a cu 40 de pini...

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator adrian_vostinar

eu programez cu acest montaj http://feng3.cool.ne.jp/en/pg5v2.html tot ce apartine de pic

daca nu merge icprog(are unele lipsuri)merge winpic si multe alte programe

la executia montajului trebuie avut in vedere ce mufa se foloseste pt RS232

eu am facut conexiuni diferite dupa ce am cercetat care este configuratia conexiunii pc-ului

merita din plin realizarea montajului,am facut programari pe pic12f,16c,16f,18f si a functionat fara probleme

este ideal pentru toata lumea

apropo eu folosesc versiunea de pe situl D-lui OVIDIU CHIOREAN (YO6PIR)care este un maestru in electronica aplicata si hobby

asa oameni sa tot avem

ms

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

SW2 - VPP sau VDD First cum este?Am avut si eu probleme, cu un PIC 16F877A (eu am varianta simplificata realizata de @simnakovi) si dupa ce am scos/pus (nu mai retin) jumperul, a mers.incearca cu SW2 pe rand, in ambele pozitii si vezi ce rezultat obtii.

Link spre comentariu

am construit si eu varianta imbunatatita a acestui programator :

 

http://feng3.nobody.jp/en/pg5v2.html

 

problema este ca vreau sa scriu un PIC16F876 si nu reusesc orice as incerca .

 

Posted Image

 

acesta este mesajul pe care il primesc . are cineva idee care este problema si cum se poate rezolva ?

Salut si eu am avut exact aceeasi problema dar cu pic 16f628,am programat vreo 8-10 picuri din aceasta serie iar pe urma nu a mai functionat.Mi-am facut un programator tot serial cu Max 232 si cu 74ls00 si nu mai am probleme.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări