Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Statie de lipit Rosmarin


valica

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

: http://www.myelectronics.republika.pl/s ... nicza.html

Domnul STEFAN_K: aceasta ii schema statiei pe care o realizez practic si unde au aparut in unele statii balarii pe LCD. Asa cum spuneti aproape ca nu ar trebui radiatoare pe stabilizatoare,si totusi, LM-7805 este fierbinte riscand sa intre in zona de decuplare termica.

Care este parerea dvs.?Sa fie LCD asa mare consumator?Un scurt este exclus ca ar fi cedat repede ceva.

Si inca ceva, polonezii conecteaza o rezistenta de zero ohmi intre" GND de la circuitul termocuplei si amplificatorului de semnal al termocuplei" si restul GND al montajului

Va multumesc pentru experienta dvs pe care ne o impartasiti si noua si este binevenita

Link spre comentariu

AM LUAT NOTA DE CONSTATARILE DVS.DL.VALICA cat costa ambele mufe? Va multumesc.

Din pacate m-au costat ceva dar am vrut ceva de calitate si pe la noi nu prea se mai gaseste lucruri de calitate numai chinezisme. Le-am comandat de la farnell si m-au costat amandoua in jur de 50 RON, fara transport http://ro.farnell.com/jsp/search/produc ... KU=1814830http://ro.farnell.com/jsp/search/produc ... KU=1814830. Cred ca tensiunea de la intrarea lui 7805 e cam mare, nu am masurat dar cred ca e undeva la 15-16v, de aici si puterea disipata pe radiator cam mare, nu am stat sa calculez ce consum este pe 7805 dar banuiesc ca nu trece de 200mA.Sper ca nu v-au deranjat observatiile mele
Link spre comentariu

@rosmarin.

M-am uitat peste schemele polonezilor. Cateva observatii personale:

- am pomenit de condensatorii de deparazitare; acestia pe scheme par prezenti peste tot, deci probabil nu e din lipsa lor

- in schema polonezilor, microcontrolerul are rol activ in setarea si mentinerea temperaturii. Asta e destul de important.

Intrebare simpla: cand statia afiseaza balarii, ce se intampla cu functionarea ei? Mai pastreaza temperatura asa cum a fost ea setata?

Daca NU, atunci problema probabil e in microcontroller/alimentare/etc.

Daca DA, atunci eu nu as cauta problema altundeva decat strict in afisaj (cu tot ce tine de el: cabluri intre uC si display, filtraj/deparazitare pt display, in ultima instanta calitatea displayului). "Parerea mea". Microcontrollerul e si el destul de sensibil, cred ca ar "pica" impreuna cu displayul, daca problema ar fi altundeva decat in display.

 

C2 (100nF) e montat? Si daca e montat, e montat pe pinii displayului? Sau e montat undeva pe placa, la distanta de display ... ?

E vorba de C2 din schema asta: http://obrazki.elektroda.net/27_1252689359.jpg

Link spre comentariu

Multumesc dl. STEFAN_K, va raspund la intrebarile puse de dvs. 1.Condensatorul de filtrare a tensiunii de alimentare a LCD, C-2 se afla pe placa PCB a montajului,si nu-i montat direct pe pinii LCD,respectiv pe placa LCD. -inteleg ce vreti sa spuneti ,dar dece la unele statii apar balarii si la cele mai multe nu apar? 2.Cand expediez statiile la verificare eu nu am constatat asemenea probleme ca doar nu le trimiteam cu probleme ca atare rog detinatorii statiilor sa spuna,aici,concret cum se manifesta problema in cauza. Va multumesc si asteptam in continuare parerea dvs. care ii binevenita intotdeauna.

Link spre comentariu

O opinie, bazata pe bug-ul intalnit si de mine la montajele cu display 2x16 low-cost PRC : la iesirea din std-by, microcontrolerul trimite informatiile necesare afisarii pe display. Dar, din cauza ca displayul necesita timp mai lung de initializare !!!, informatiile nu sunt transmise corect si apar "balarii". In cazul meu, rezolvarea a fost introducerea (marirea) unor timpi din procedura de initializare a displayului. Si fenomenul nu a mai aparut niciodata, indiferent de tipul de afisor folosit !

Procedura (nu-mi apartine !!!) utilizata de mine in soft (PicBasicPro) este aceasta :

;---- Manual LCD Initialization -------------------------------------LCD_INIT:    @ MOVE?CT  0, LCD_RSREG,LCD_RSBIT     ; Start with RS LOW    @ MOVE?CT  0, LCD_RSREG+80h,LCD_RSBIT ; RS is OUTPUT        @ MOVE?CT  0, LCD_EREG,LCD_EBIT       ; Start with Enable LOW    @ MOVE?CT  0, LCD_EREG+80h,LCD_EBIT   ; Enable is OUTPUT    @ MOVE?CT  0, LCD_DREG+80h,LCD_DBIT   ; Data Bus is OUTPUT    @ MOVE?CT  0, LCD_DREG+80h,LCD_DBIT +1    @ MOVE?CT  0, LCD_DREG+80h,LCD_DBIT +2    @ MOVE?CT  0, LCD_DREG+80h,LCD_DBIT +3        PAUSE 1000    BUSdata = 3    GOSUB Send4Bit : pause 8              ; FunctionSet 4 times    GOSUB Send4Bit : pauseUS 200    GOSUB Send4Bit : pauseUS 200    GOSUB Send4Bit : pauseUS 200    BUSdata = 2  :  GOSUB Send4Bit        ; 4-bit mode    BUSdata = 2  :  GOSUB Send4Bit        ; 2-line, 5x7    BUSdata = 8  :  GOSUB Send4Bit                BUSdata = 0  :  GOSUB Send4Bit        ; Display OFF    BUSdata = 8  :  GOSUB Send4Bit        BUSdata = 0  :  GOSUB Send4Bit        ; Display Clear    BUSdata = 1  :  GOSUB Send4Bit    PAUSE 3    BUSdata = 0  :  GOSUB Send4Bit        ; Entry Mode Set    BUSdata = 6  :  GOSUB Send4Bit    PAUSE 3        BUSdata = 0  :  GOSUB Send4Bit        ; Display ON    BUSdata = $C :  GOSUB Send4Bit        @  MOVE?CT 1, LCDINITFLAG   		; Tell PBP LCD is already InitializedreturnSend4Bit:    @ MOVE?CT  1, LCD_EREG,LCD_EBIT       ; Enable LCD@   MOVE?BB  LCD_DREG, _TempB             ; Put Data on the Bus R-M-W@   if LCD_DBIT == 0                      ; Bus starts at 0        TEMPB = (TEMPB & $F0) | BUSdata@   else                                  ; Bus starts at 4        TEMPB = (TEMPB & $0F) | (BUSdata << 4)@   endif@   MOVE?BB  _TempB, LCD_DREG          PAUSEUS 25                            ; Keep enabled extra long    @ MOVE?CT  0, LCD_EREG,LCD_EBIT       ; Disable LCD    Pauseus 50return;---------- END LCD_INIT --------------------------------------------
Poate va fi de folos cuiva !
Link spre comentariu

1.Condensatorul de filtrare a tensiunii de alimentare a LCD, C-2 se afla pe placa PCB a montajului,si nu-i montat direct pe pinii LCD,respectiv pe placa LCD.

-inteleg ce vreti sa spuneti ,dar dece la unele statii apar balarii si la cele mai multe nu apar?

 

Cu ceva mai in spate, nickrvl sugera fix acelasi lucru, respectiv un condensator de filtraj pe alimentarea lcd-ului.

Filtrare versus deparazitare ... diferente subtile, nu intru in teoria chibritului ca risc sa o dau pe langa.

Parerea mea: daca un condensator de 100nF e figurat in schema langa un integrat, atunci el fizic trebuie montat langa integratul respectiv, cat mai aproape de pinii de alimentare, nu pe o alta placa la distanta, unde nu va mai avea aproape nici un rol.

Ce face el: taie "parazitii". Care paraziti, prin definitie, sunt aleatori si depind de multi factori. Aceasta ar fi explicatia pentru care uneori nu apar deloc, sau apar cu intarziere.

Eu unul, pe un exemplar de statie cu "probleme", as monta 100nF + 1-10uF direct pe pinii displayului (ambele valori au rolul lor). Dupa care as raporta rezultatele.

 

Si ideea lui fratello e buna, dar e mai greu de verificat / pus in aplicare.

Link spre comentariu

..................

Cu ceva mai in spate, nickrvl sugera fix acelasi lucru, respectiv un condensator de filtraj pe alimentarea lcd-ului.

Filtrare versus deparazitare ... diferente subtile, nu intru in teoria chibritului ca risc sa o dau pe langa.

Parerea mea: daca un condensator de 100nF e figurat in schema langa un integrat, atunci el fizic trebuie montat langa integratul respectiv, cat mai aproape de pinii de alimentare, nu pe o alta placa la distanta, unde nu va mai avea aproape nici un rol.

Ce face el: taie "parazitii". Care paraziti, prin definitie, sunt aleatori si depind de multi factori. Aceasta ar fi explicatia pentru care uneori nu apar deloc, sau apar cu intarziere.

Eu unul, pe un exemplar de statie cu "probleme", as monta 100nF + 1-10uF direct pe pinii displayului (ambele valori au rolul lor). Dupa care as raporta rezultatele.

 

Si ideea lui fratello e buna, dar e mai greu de verificat / pus in aplicare.

In ca ma uit si ma minunez, am spus-o de mai multe ori ca problema sa rezolvat astfel iar discutia continua.....

 

In cea ce priveste "startul intirziat" stiam de acel fuse calculator dar nu l-am folosit niciodata, nu am avut nevoie, setarea fuse bitilor o fac direct din Bascom, este mai mult decit sugestiva, acum in cea ce priveste compararea dintre site si Bascom, pe site la fuse bit calculator banuiesc ca te referi la asta:

post-9441-139829543745_thumb.jpg

unde la Atmega8 pentru oscilator intern pe 8Mhz sint trei niveluri de start, gresesc?

Daca nu, acum ii gasesc utilitatea acelui fuse bit calculator pentru ca in Bascom nu am in clar trecut timpul de start, trebuie sa urmaresc "insiruirea" de cifre (setarea bitilor) de la inceputul frazei, acei"000100":

post-9441-139829543751_thumb.jpg

post-9441-139829543753_thumb.jpg

post-9441-139829543754_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări