Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor I-Robot 200HP


Ion_Bumbu

Postări Recomandate

Am primit acest invertor acum 2 ani. Pina in August anul acesta a mers OK. Apoi a avut o idee proprie si personala , nu a mai reglat curentul de iesire, a ramas pe la 100Adc.Depanarea a fost cu noroc si simpla, potentiometrul de reglaj avea cursorul intrerupt.L`am schimbat azi si merge din nou bine. Are avantajul ca sudeaza continuu cu 2,5mm fara sa aiba probleme cu ambalarea termica. Oricum are cam 17Kg chinezoiul , e bine gindit dar realizat cam de cit a si costat , in jur de 200E. Am pusi si ceva foto , sper sa fie de folos dar imi cer scuze deoarece era cam tirziu si am folosit sensibilitatea ISO 400 si au iesit un pic zgomotoase.Schema pare a fi comuna cu finalii IRFP 460 iar driverele seamana cu cele de la ESAB.Din pacate firma a disparut brusc prin 2011.Grig

post-46761-139829494728_thumb.jpg

post-46761-139829494734_thumb.jpg

post-46761-139829494744_thumb.jpg

post-46761-13982949475_thumb.jpg

post-46761-139829494757_thumb.jpg

Link spre comentariu

Faina masca, zi-ne si despre ea. Se asorteaza bine cu invertorul.Pozele nu prea mi-au placut , sunt cam neclare, poti pune si altele?Sa vad daca nu cumva am schema lui, sau a altuia asemanator.In orice caz, placa de control care e in poza, am impresia ca e exact ca si cea la care a facut releveul colegul nostru Andrei Gradu.Am cautat topicul in aria destinata sudurii, dar nu-l mai gasesc.Am vazut placa aia si la un invertor chinezesc de 200A, si cred, si pe un forum rusesc.

Link spre comentariu

@ em2006Masca este ESAB Origotech ,cea mai ieftina de la ei.Am primit`o de la copii de Craciun cam acu 2 ani.Este usoara si destul de uniforma la "inchidere"E luata din .de in perioada sarbatorilor si a fost cam 100E.Pentru mine e supersuficienta.Foto au fost facute din mina si in conditii nu foarte favorabile de lumina.Oricum fata de alea ultimele de la topicul Awelco 164 sint caricaturi ale mele.Daca trebuie facute ca alea eu deja ma las pagubas! :jytuiyu Daca se accepta si mai slabe voi incerca la iarna cind vreau sa`l desfac iara sa refac conexiunile in el.Bineinteles ca daca trebuie urgent in max 1 saptamina refacem foto ca nu`i la Timisoara.Da, e chinezesc de 200A si multumesc pentru info!@ Dr.L Multumesc de info , asta al meu are controlerul SMPS SG 3525 si nu pare a fi cel prezentat.Oricum se pare ca pina la urma tot se va nimeri cu una.Grig

Link spre comentariu

Asta e.

L-am gasit.

E pe forumul rusesc unde mi-am facut ceva prieteni.

 

Posted Image

 

Placa de control corespunde si cu releveul lui Andrei, dar nu cel din link-ul @DrL, e vorba de altul, de 160A

 

PS

L-am gasit si pe celalalt al lui Andrei.

E tot pe aria de alimentatoare:

 

viewtopic.php?f=41&t=37893&start=105

 

Din pacate, atasamentele nu mai exista pe topicul respectiv, dar o poza tot am gasit, cred ca o am de la Andrei:

 

Posted Image

 

(Am micsorat-o putin sa o pot pune intre taguri img fara a lati pagina prea mult)

 

Se vede ca e la fel cu celelalte doua prezentate mai sus.

Link spre comentariu

Probabil e o greseala de tastare.

http://kotenok75.users.photofile.ru/photo/kotenok75/115725466/136152819.jpg

 

Referitor la ceea ce cautati, va rog sa-mi trimiteti pe privat toate detaliile si voi incerca sa va ajut, fie cu arhivele mele daca contin ceea ce cautati, fie cu ajutorul noilor colegi de pe site-ul rusesc. Pe aceasta arie nu cred ca voi mai posta.

Desi in ultimul timp nu mai raspund la mesaje private prin care mi se solicita documentatii intrucat acestea s-au inmultit, dar si data fiind starea de sanatate, voi face o exceptie cu dv, avand in vedere activitatea dv de pe elforum si calitatea informatiilor impartasite de dv pe aria "Tehnica sudurii" pe care am urmarit-o cu placere, fiind un domeniu in care am activat multi ani.

V-am gasit in lista de utilizatori pe forumul respectiv, care in opinia mea are cea mai buna sectiune de echipamente de sudare din aceasta parte a Europei, acolo cred ca ar trebui sa va adresati, dar nu solicitand un manual service, ci ridicand exact problema de care va loviti. Vor apare si scheme, odata cu raspunsurile primite.

Link spre comentariu

Sint sigur ca sint in asentimentul tuturor cititorilor ariei.

:aplauze

Desi nu ma pot lauda cu prea multe contributii pe aici (nu sunt de specialitate! -sunt un pasionat) urmaresc in permanenta sectiunea aceasta, iar daca em2006, de la care chiar am avut multe de invatat, se retrage, atunci chiar ar fi o mare pierdere pentru noi toti ...

Va doresc putere si ce-i mai de pret: sanatate!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...

Azi aproape am finalizat si celalalt balcon, ploaia m`a dat inapoi, mai e de vopsit zona sudata.

Am folosit ca ajutor un "coleg cu brat de fier" :d

712296394_Macara1.thumb.jpg.327dae3c5dd95b39453874b67c0dc43b.jpg

416288331_Macara2.jpg.d93dc275f3e74c82cd745f6ad81c513e.jpg

 

 

Abia am finalizat ca a inceput ploaia.

Final.jpg.7a8e09cffa74c833b9c52933cdc4977f.jpg

 

Si aici atasamantul pentru girafa.

Atasament.jpg.4a7b39a5df7b966923c07b65fb3550eb.jpg

 

Totul a fost sudat MAG cu Co2 bineinteles mai putin la fixare, acolo a mers "galbuiul".

 

 

Editat de Ion_Bumbu
Typo
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări