Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

eSol - statie de lipit digitala


Postări Recomandate

Am cumprat si eu un weller wsp80, plus toate piesele descrise in acest proiect, am lipit toate piesele, dar pt sursa in comutatie am folosit una de la texas instrumests, 30V la1.5A, plus inca doua zenere de 3V inseriate sa mai scad tensiunea. Totul merge aproape perfect,doar ca am un offset la temperatura citita de vreo 200C, imi citeste 400C desi pe letcon am vreo 190C.Pana acum aveam o citire mult mai mica (aproape jumate cat am pe letcon), dar imi lipsea dioda de la detectia treceri prin zero iar statia era alimentata de la o sursa de laborator(CC), acum dupa ce am pus un transformator 2*18V (inca nu mi-a sosit cel de pe tme), imi afiseaza aproape dublu...Rezistenta pt sursa d ecurent este de 150ohm, si mai am 1.78V pe ea...Esista posibilitatea de a fi setat un fusebit gresit? Pga-ul cum este configurat,deoarece toate piesele sunt aproape ca in schema.

Link spre comentariu

@Eftimie, eu am folosit punctul zecimal clipitor ca sa afisez moudul de setup pentru temperatura (atunci cand user-ul roteste de encoder). Te rog spune-mi cum e implementarea de la Weller, eu unul am acces doar la PU81 si WD3M, care au interfata un pic diferita. @Cata2003; apucasem sa raspund pe PM, dar intre timp asm vazut ca ai postat aici. De aceea copiez raspunsul meu aici, e mai convenabil sa pastram discutia pe forum, poate ajuta si pe alti utilizatori:"Salut,spune-mi mai multe detalii despre realizarea ta:Q1: Letconul este WSP80 de la Weller?Q2: Ce transformator ai folosit pentru heater? Este 2x24V?Q3; Circuitul LM1117 este versiunea de 1.8V?Q4: Cat este tensiunea masurata pe pinul 37 al uC-ului?..."Intre timp am vazut ca ai raspuns la Q1 si Q2 aici pe forum...Daniel

Link spre comentariu

Esista posibilitatea de a fi setat un fusebit gresit? Pga-ul cum este configurat,deoarece toate piesele sunt aproape ca in schema.

Am uitat sa-ti raspund la aceste detalii:Fuse bits sun explicati pe pagina proiectului: '" - uncheck CKDIV8 since it comes activated by Atmel - disable the JTAGEN which also comes activated by Atmel (fail to do so you will see several missing segments on LED display)"Nu cred ca problema ta este de la fuse bits, daca CKDIV8 ar fi activ ai vedea valori bune pe diaplay, dar probabil ar palpai afisorul din cauza timing-ului de 8x ori mai mic. Daca JTAGEN este inca activat ar lipsi cateva segmente de la cifrele display-ului. PGA-ul este setat din software, deci nu ai cum sa gresesti aici...Din descrierea ta foarte posibil ca problema valorii diferite sa fie de la divizorul R3,R4, circuitul de curent constant LM1117+ R2 sau circuitul de zero-cross detection. In trecut am avut o mica problema la un alt exemplar construit al statiei, dar acolo alimentarea s-a facut dintr-un traf de 1x24V si am constatat ca tensiunea negativa de pe pinul 42 al uC-ului nu cobora suficient (-0.2..-0.3V) astfel incat am pus o dioda obisnuita in loc de Schottky si am modificat linia urmatoare in fisierul os.c:" /* Load the timeout counter to measure 5ms */ OS_u8StateCnt10ms = 5;"In loc de de 5 am pus 9;" /* Load the timeout counter to measure 9ms */ OS_u8StateCnt10ms = 9;"Cel mai bine verfica circuitul de zero-cross detection cu un osciloscop pe gate-ul MOS-ului de putere, atunci cand functioneaza corect ar trebui sa vezi un PWM cu perioada de 10ms si factor variabil in functie de incalzire.Sper sa ajute,Daniel
Link spre comentariu

Punctul zecimal lucreaza pe PWM si arata starea de lucru ,pana la temperatura setata sta aprins iar in regim de lucru clipeste dupa PWM.

OK, suna rezonabil, insa tot as vrea sa diferentiem modul de setup cumva fata de modul obisnuit de lucru. Iata cum ma gandesc eu: in modul de lucru sa fie punctul zecimal pe PWM, iar in modul de setup sa palpaie toate cele 3 puncte zecimale. Spuneti-mi si parerea voastra referitoare la semnalizarea acestor moduri de lucru... nu uitati ca de curand software-ul a capatat posibilitatea modularii intensitatii luminoase, atat de utila in STANDBY.
Link spre comentariu

UpdateRezultatul masuratorilor:Tensiunea pe pinul 37 (format din divizorul R3-R4) este de 0.908VTensiunea pe R2 de 150ohmi 1.793VTensiuea pe rezistenta de masura a letconului 0.934V (avea vreo 200C sau mai mult)Detectorul de treceri prin 0 functioneaza perfect, am 3V tensiune de varf la sinus si -200V offset (dioda).Tensiunea masurata pe pinul 29(AREF) este de 4.98VEu ma gandesc ca tensinea pe letcon trebuie sa fie egala cu cea de pe divizorul R3-R4 cand letconul este rece?

Link spre comentariu

@Eftimie, o sa implementez noul mod de afisare cel mai probabil in weekend, o sa va anunt saptamana viitore cum merge ;).@Cata2003, o sa fac rost din nou de o sonda de temperatura in acest weekend si o sa verific care este precizia statiei mele.Din cele enumerate de tine totul pare OK, o sa desfac cutia statiei mele sa verific valorile divizorului R3-R4, de aici s-ar putea sa vina greseala in schema.

Eu ma gandesc ca tensinea pe letcon trebuie sa fie egala cu cea de pe divizorul R3-R4 cand letconul este rece?

In principiu, uite cum am facut noi calculul conversiei valorilor PTC:- generatorul de curent constant este dimensionat sa furnizeze aprox 18mA (17.4mA mai exact din calculele mele)- din cate am citit pe net senzorul PTC are in jur de 22ohm la temperatura camerei si 55ohm la 400-450 grde celsius- asta inseamna ca la 25grade ar trebui sa avem aprox 383mV pe intrarea ADC-ului, iar la 450grade ar fi cam 960mV. Dupa cum vedeti din calcule range-ul de tensiune la intrarea pozitiva ADC este de aprox. 570mV ceea ce amplificat de 10x ori cu PGA-ul intern ar insemna un pic peste 5V cat este referinta ADC in modul ales de lucru. Intentia a fost ca in range-ul ales de temperatura sa folosim cat mai mult din rezolutia ADC-ului.- in modul diferential de lucru ADC-ul da valori negative (-512) si pozitive (+511) , care sunt transformate in valori unsigned in software adaugand un offset (512..550)- avnd in vedere cele enumerate mai sus ar trebui ca la jumatatea range-ului de temperatura (225grade) sa avem jumatate din scala ADC-ului (valori apropiate de 0 signed), deci in valoare absoluta undeva pe la 780mV. De aici deduc ca am gresit vre-o valoare de R3,R4 in schema, pentru ca divizorul ar trebui sa scoata o valoare apropiata de acesti 780mV.O sa revin in seara asta cu masuratorile mele dupa ce desfac cutia statiei...Intre timp, @cata2003, ai putea sa compari masuratorile tale de pe senzorul PTC cu cele din graficul prezentat in link-ul urmator? http://www.mikrocontroller.net/attachment/53904/PU81.rar
Link spre comentariu

Revin, l-am facut sa mearga, practic in locul R4 am pus un semireglabil de 1K , iar valoarea tensiunii pe pinul 37 am setat-o la 1.267V. Oricum e neliniar , eu l-a calibrat dupa o statie weller de la temperatura de 300C in sus ,prima data il calibrasem la 100C iar la 300 deja avea eroare mare.Cred ca cei de la weller au folosit tabele de valori, incercand sa-l linearizeze pe portiuni.Pot zice ca statia weller wsd81 este destul de precisa, erare de 2-3 grade fata de o masuratoare cu un fluke cu termocupla. si asta pe aproape toata plaja de temperatura.BTW cu R2 de 150 ohmi practic curentul este de 12mA. Pt 18mA trebuia 100ohmi, dar cu valoarea asta cred ca offsetul trebuia sa fie mai mare. Eu ieri schimbasem rezistenta de 150 ohmi cu un semireglabil de 500 ohmi si inca nu puteam citi corect temperatura.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări