Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare monitor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator berti

Mai simplu... folosind un produs ca asta. Parca am vazut si ceva dedicat, doar cu intrare RCA fara (tunner, remote & shit) da fiind un produs mai profi, era chiar mai scump...

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns insa eu doream sa stiu daca se poate face modificarea electronic pentru ca alternative cunosc si eu.Am vreo 4 monitoare crt care functioneaza foarte bine si vream sa le transform in monitoare de supraveghere ,asta era intentia mea sa le pot folosi cu niste camere de supravegehere .Poate totusi aveti vreo idee ceva. :prayer:

Link spre comentariu

Decat sa le modifici, mai bine iti cumperi niste monitoare TV second. Monitoarele PC nu sunt concepute pentru asa ceva, diferentele sunt:-Etajul de linii. Frecventa necesara pentru un monitor TV este de 15,625 KHz, iar monitoarele PC functioneaza la frecvente orizontale de peste 31 KHz. E foarte greu sa modifici etajul final linii, nu e destul sa il ataci cu frecventa dorita, deoarece sunt multi parametrii care depind de frecventa (tensiune FIT, dimensiune orizontala, convergenta dinamica la unele modele, etc)-Etajul video. Intrarile in monitorul PC sunt RGB, in timp ce o camera video color are iesire video complex PAL (la noi in zona). Pentru asta iti va trebui un decodor de culoare.Ceea ce fac acele adaptoare e sa preia semnalul video complex, sa il decodeze conform normei TV selectate, il digitizeaza si il memoreaza intr-un frame buffer, toate acestea la frecventa dictata de standardul semnalului de intrare. Din aceiasi memorie, un alt circuit citeste datele (de data asta la frecventa dictata de standardul dorit pe iesire), dupa care urmeaza o reconversie digital-analogica a semnalului, si iesirea pentru monitor PC./pisoiu

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări