Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

vreau si eu o schema pt un am cu lampi


Postări Recomandate

randament nu scoate in nici un caz :)....daca vrei sa stii ce randament ai poti calcula : filamente + anodica (UxI ) si raportezi la cati W scoti in difuzor. De ex. la un pp cu 6L6 .. ai 3Ax6,3V pe filamente + 150mAx450V pe anodica. De trafuri in general nu prea ai cum scapa .. asta este .. la un amplif stereo ai macar 3 trafuri.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator darkangelbv

Sunt simple pt ca o "lampa" are amplificarea mare si indeplineste rolul unui bloc intreg (asta am dat cu presupusul)

Am avut ocazia sa vad ampliful unui pick-up pe lampi, care era doar o singura "lampitza" in care intra semnalul minuscul de la capul de redare si iesea "uriasul" semnal de 4W :finga:

 

Cred ca ma voi apuca de proiectul acesta http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Boneshaker/boneshaker.htm

Sper ca va iesi ceva avand in vedere ca-s nou pe domeniul "lampasilor"

:weedman: :weedman: :weedman: [/url]

Link spre comentariu

Se vede ca n-ai nici o treaba cu lampile si domeniul asta. Daca ai avea treaba ai sti ca exista cateva persoane printre noi care vand lampi, si nu te-ai duce la conex. Dar daca vrei sa trimiti bani si multa munca pe Apa Sambetei, n-ai decat. Eu te-am sfatuit sa incepi cu inceputul si nicidecum cu ce te-ai hotarat tu sa incepi. Dar, faca-se voia ta, nu a mea... :toimonster:Si ca sa iti dau un exemplu, intreb si eu cine poate sa-mi ofere doua trafuri de iesire identice pt EL84 SE? Contracost, evident...

Link spre comentariu

Se vede ca n-ai nici o treaba cu lampile si domeniul asta. Daca ai avea treaba ai sti ca exista cateva persoane printre noi care vand lampi, si nu te-ai duce la conex. Dar daca vrei sa trimiti bani si multa munca pe Apa Sambetei, n-ai decat. Eu te-am sfatuit sa incepi cu inceputul si nicidecum cu ce te-ai hotarat tu sa incepi. Dar, faca-se voia ta, nu a mea... :toimonster:Si ca sa iti dau un exemplu, intreb si eu cine poate sa-mi ofere doua trafuri de iesire identice pt EL84 SE? Contracost, evident...

pai nu am nici o treaba cu lampile acum... nu pot sa ma nasc si sa le stiu pe toate... ca asta e primu sa al 10-le proiect tot in aceleasi probleme dau...si o sa le rezolv...
Link spre comentariu

vreau sa mai pun si eu o intrebare..... diferenta intre lampi si clasa AB(tranzistoare) eee mare???? sau se simte putin.... c

Comparatii de acest gen sunt complet deplasate! Sfatul meu este sa pui manuta pe carte. Daca iti spun ca diferenta dintre girafa si zebra este doar de pete ma crezi? Mai bine te uiti intr-o carte.Daca copiezi identic si la fel un amplificator, sa zicemcel mai bun Luxman sau Accuphase, sau Sony, crezi ca al tau va suna ca originalul?
Link spre comentariu

am si eu o intrebare...la clasa Ab tranzisori...daca luam ca exemplu un semnal sinus, pe alternanta pozitiva amplifica finalii NPN iar pe alternanta negativa amplifica cei PNP...La tuburi cum e? la push-pull ? avem defazorul inainte de lampile finale care defapt inverseaza unul din semnale...deci lampa lucreaza cu ambele alternante, nu numai cu jumate din alternanta ca la tranzistori...corect sau gresesc?

Link spre comentariu

vreau sa mai pun si eu o intrebare..... diferenta intre lampi si clasa AB(tranzistoare) eee mare???? sau se simte putin.... c

Comparatii de acest gen sunt complet deplasate! Sfatul meu este sa pui manuta pe carte. Daca iti spun ca diferenta dintre girafa si zebra este doar de pete ma crezi? Mai bine te uiti intr-o carte.Daca copiezi identic si la fel un amplificator, sa zicemcel mai bun Luxman sau Accuphase, sau Sony, crezi ca al tau va suna ca originalul?
simt o atmosfera ostila.... daca nu ai ceva inteligent de zis mai bine taci....o intrebare nenorocit de simpla... daca stiam sa le fac pe toate nici nu mai vb aici;ca sa tot fiu criticat
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări