Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

M-am apucat de urmatorul amplificator


Postări Recomandate

Era sub forma de capcana :rade: . Daca ar fi doi ar mai fi nevoie de inca unul..langa redresoare,iar cele doua chiar langa montaj,din nou legaturi in stea obligatorii... Deci,si cu unul singur,functioneaza fara probleme.Dar cum? Condensatorul trebuie sa stea fix intre cele doua etaje,la distante egale,iar legaturile la masa si bara pozitiva se fac in stea,cat mai aproape posibil de pinii condensatorului>efectiv cele doua amplificatoare se construiesc in oglinda de unde va rezulta o lungime a firelor de legatura egala..si un sunet superb..

Link spre comentariu

Am rezolvat toate problemele. Tensiunite sunt ca-n schema, dar este o problema. Cu intrarea libera necuplata la nimic nu am decat un "fass" usor cand leg cablul ecranat legat de potentiometru de volum abare un brum usor. Parerea mea este ca este prea sensibil. Niste sfaturi va rog!PS: Am cuplat DVD-ul cu lampa se aaude destul de bine, dar vreau sa scap de acel brum Stima !

Link spre comentariu

...Cu intrarea libera necuplata la nimic nu am decat un "fass" usor cand leg cablul ecranat legat de potentiometru de volum abare un brum usor....

La ampliful meu cu tuburi miniatura se intampla EXACT INVERS! :nas: Cu intrarea libera face ca toti dracii, cand ii cuplez sursa de semnal sau dau potentiometrul de volum la minim, se cuminteste instant!
Link spre comentariu

Am refacut din nou totul.Greseli:Cablul ecranat de proasta calitateCutia este de tabla si nu o dadusem la masaFilamentele de la GU50 sunt alimentate in tensiune alternativa si nu o dadusem la masaIn final a disparut(se mai aude numai daca stai langa boxe) dar mai trebuie sa cumpar doua lampi 6F3P pentru ca eu le am de la doua temp-uri defrisate de mineStima si respect.

Link spre comentariu

Felicitari !Imi cer scuze , va voi deranja cu cateva intrebari : - Ce aveti de reprosat acestui amplificator ? - Care considerati ca sunt calitatile acestui amplificator ? - De ce anume trebuie tinut cont in constructia acestui amplificator ? - Care au fost principalele probleme pe care le-ati intampinat si cum le-ati rezolvat ? - Care au fost costurile finale si cat timp ati alocat constructiei amplificatorului ?

Link spre comentariu

Felicitari !Imi cer scuze , va voi deranja cu cateva intrebari : - Ce aveti de reprosat acestui amplificator ? - Care considerati ca sunt calitatile acestui amplificator ? - De ce anume trebuie tinut cont in constructia acestui amplificator ? - Care au fost principalele probleme pe care le-ati intampinat si cum le-ati rezolvat ? - Care au fost costurile finale si cat timp ati alocat constructiei amplificatorului ?

- Mie personal mai mult imi plac cum se aud SE-urile decit PP-urile.-Ca si componente de baza ( finala ) este destul de "sanatos", auditiv, ma gidila destul de placut la urechi-Ca si schema este destul de pretentioasa (este foarte sensibil ), si am tinut cont de urmatoarele : -componente de calitate -legaturi cit mai scurte intre lampi -cablu ecranat de calitate -transformator silentios si "sanatos"( eu l-am facut la Petra) La schema ma ajutat mult domnul Lazaroiu (care ai multumesc foarte mult),si in legatura cu zgomotul de fond am pus potentiometru de calitate si cablu ecranat tot de calitate (se mai aude foarte putin) - Ca si cost in jur de 900 roni , si l-am facut in trei zile (zi-lumina) de la executarea cutiei pina l-am cuplat la boxe. In incheiere multumesc la toti cei care m-au ajutat si imi cer scuze ca am raspuns cu intirziere (lucrez 24 cu 72 si acum am iesit de la servici)Stima si respect la toti colegii
Link spre comentariu

- Mie personal mai mult imi plac cum se aud SE-urile decit PP-urile.-Ca si componente de baza ( finala ) este destul de "sanatos", auditiv, ma gidila destul de placut la urechi-Ca si schema este destul de pretentioasa (este foarte sensibil ), si am tinut cont de urmatoarele :-componente de calitate-legaturi cit mai scurte intre lampi-cablu ecranat de calitate-transformator silentios si "sanatos"( eu l-am facut la Petra)La schema ma ajutat mult domnul Lazaroiu (care ai multumesc foarte mult),si in legatura cu zgomotul de fond am pus potentiometru de calitate si cablu ecranat tot de calitate (se mai aude foarte putin)- Ca si cost in jur de 900 roni , si l-am facut in trei zile (zi-lumina) de la executarea cutiei pina l-am cuplat la boxe.In incheiere multumesc la toti cei care m-au ajutat si imi cer scuze ca am raspuns cu intirziere (lucrez 24 cu 72 si acum am iesit de la servici)Stima si respect la toti colegiiAti uitat sa spuneti ceva si despre PASIUNE...care se vede de la o posta!Felicitari!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări