Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Grota mea


Postări Recomandate

M-am apucat in urma cu ceva timp de proiectat o masina de frezat.M-am pucat de constructia ei, desi in ultimele 2 luni n-am mai miscat nimica .In mare am respectat proiectul initial cu mici modificari din mers.

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

Posted Image

 

In ultima poza se vede masa transversala care va intra in componenta masinii de frezat.

Editat de alin 105
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Am sudat coloana pe placa de baza (!). Am sudat mustati de placa din fier beton de 10 , am armat tot cu fier de 10  , am cofrat si turnat beton B300 in cofrag+interiorul tevii.Teava are la interior un tub de instalatii electrice, ca sa pot monta cablurile prin interior, ca sa nu ma jeneze la vedere.

 Soclul l-am turnat cu fundul in sus, imi fac griji de cum o sa-l cobor, intorc si ridic pe masa unde va sta provizoriu, avand in vedere ca doar soclul +coloana+placa de baza are cam 190 kg dupa calculele mele.Asa arata dupa decofrare:

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu

Salut Grig,

 

Ce nu se deduce din poze si nici din prezentarea proiectului:

1.Placa de baza este gaurita si coloana o strabate inca  200 mm sub nivelul ei.

2.Coloana este sudata pe ambele parti ale placii.

3.Coloana e realizata din teava foarte sanatoasa, de 139 diam exterior, grosime ramasa dupa prelucrare 5 mm si e intarita in partea dinspre beton cu tiranti de fier beton sudati intre coloana si placa de otel

4.Coloana este incastrata in beton 190 mm , din grosimea totala a betonului de 240 mm.Si e umpluta cu beton (soclul si umplutura tevii sunt una si aceasi "masa" de beton)

 

Ochiometric estimez ca ansamblul coloana-placa-soclu beton sunt supradimensionate din pdv al rezistentei.

Editat de alin 105
Link spre comentariu

OK , o sa incerc sa pun o poza cu niste gusee sudate la o teava, adevarat

ca e pentru efort ceva mai mare  dar ca idee merita incercat

mai ales daca ai ceva spatiu fata de masa si capul de frezare.

Un pic de rezistenta ajuta totdeauna la astfel de lucrari.

Sper sa reusesc sa ajung in max 2-3 zile sa o pun. 

Grig

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted ImageI

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

Proiectul e inghetat de 4 luni  de zile in faza in care se vede.Ultimele piese ,cele de fonta ,care intregesc puzzle-ul au fost trimise la prelucrat acum 4 luni de zile. ( f.u.c.k.i.n.g unbelieveble!)

 Mai e nevoie de cateva maruntisuri si de completarea panoului de comanda cu butoanele necesare, deocamdata doar convertizorul de frecventa e montat.

PS

Urmeaza de achizitionat o menghina pt frezare si un DRO.

Editat de alin 105
Link spre comentariu

Salut.

In primul rand,m-ar ajuta daca ai documentatia(schema electrica),deoarece in functie de schema pe care o ai,putem insera senzorii inductivi.Sunt mai multe tipuri constructive de senzori........inclusiv tensiunile de alimentare difera.Marele avantaj la senzorii astia e ca nu ai contact fizic,deci nu prezinta nici un risc de temponare.Ca sa-ti faci o idee,poti vizita site-ul www.ifm.ro .E foarte bine structurat site-ul.Mai sunt si alti producatori de senzori,dar cei de la ifm sunt cei mai buni,parerea mea............Folosesc de multa vreme senzori de la ei si sunt foarte multumit.

Link spre comentariu

Man, n-am nici un fel de schema...schema trebuie facuta de la zero.Ca principiu am cumparat 2 butoane push fara retinere(de fapt este un ansamblu cu doua clapete.Un push va comanda ridicarea iar celalalt coborarea capului de frezare.Ce e foarte imortant si habar nu am cum sa fac este protectia comenzii de ridicare/coborare. Adica se lucreaza asa:inainte de actionarea avansului vertical se deblocheaza cuzinetul prin slabirea a trei suruburi.se muta capul in pozitia dorita.se blocheaza suruburile. Cum sa fac ca sa nu stric mecanica avansului in caz de actionare accidentala fara deblocarea suruburilor?

Editat de alin 105
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări