Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Midland Alan 100 plus - marire putere la 10W


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

mihai sunt amplificatoare de 25-35w in 27 mhz cu care deja incepi sa te faci simiti la emisie, sunt micute si usor de ascuns in caz de control ancom :da si pretul e decent, undeva pana la 200 ron, iar rezultatul e bun. nu uita ca iti trebuie si o antena minim 145-150cm pt a fi si efectiva marirea de putrere

Link spre comentariu

Light_man

Sunt multumit cu ce am acum , respectiv alan 100 plus B si midland ML 145. Inainte am avut maxon cm10 si am probat inainte sa iau alan-ul mai multe statii pana in 500 ron. Am vrut doar sa vad daca se simte vreo diferenta marind puterea ca samsarii de statii cb :limb:

Oricum, cu configuratia actuala bat lejer 15km.

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Light_man

Sunt multumit cu ce am acum , respectiv alan 100 plus B si midland ML 145. Inainte am avut maxon cm10 si am probat inainte sa iau alan-ul mai multe statii pana in 500 ron. Am vrut doar sa vad daca se simte vreo diferenta marind puterea ca samsarii de statii cb :limb:

Oricum, cu configuratia actuala bat lejer 15km.

Cum ti s-a parut Maxonul?

Link spre comentariu

Maxon CM10 - o statie foarte buna la banii pe care ii dai pe ea si construita cu simt de raspundere chiar mai inchegata decat midland-ul pe care il am. Insa fata de Alan 100 minusurile se vad la calitatea vocii transmise si caraiala la receptie (trebuia sa stau stau tot timpul cu mana pe squelch).

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
Vizitator arschery

Salut, am cumparat de curand o statie Alan 100 plus B care a venit in pachet cu antena Alan ML-95.Acum poate nu ma pricep eu la statii, insa decizia de a cumpara o statie a survenit in urma unei calatorii cu masina unui prieten care avea instalata o statie MAAS.La prietenul meu se auzeu voci, eu aud fasaituri caraituri si alte tampenii, iar vocile se aud destul de fasaite.Am incercat sa ajustez squelch-ul dar daca setez fara fasait nu se mai aud semnalele utile, daca dau mai mic paraie de o gasesc dracii.Statia are doua saptamani, ma gandesc sa ma intorc cu ea la altex sa le dau in cap cu ea.Am citit pe forum ca mai multi colegi sunt multumiti de statie, sa fie a mea defecta sau este pur si simplu o statie proasta.Antena nu a fost calibrata fiindca vanzatorul sustinea ca este calibrata din fabrica, cerand o proba de statie am observat ca bate de pe la Big berceni pana la Mall Vitan ceea ce cred ca este destul de putin.Stiu ca am gresit ca nu am intrebat daca statia are squelch automat sau nu dar ne fiind de specialitate am omis acest lucru.

Link spre comentariu

Cea mai simpla recomandare ar fi sa mergeti la prietenul acela si sa testati statia pe masina lui. Asa aveti o comparatie obiectiva intre cele doua statii. Probabil va trebuie un filtru pe alimentare la dv. pe masina antiparazitare. Din ce cunosc, antenele nu sunt "calibrate" din fabrica, se "calibreaza" pe pozitia finala de montaj, adica pe capota masinii. O recomandare, aflati modelul de statie al prietenului dv. si comparati sensibilitatea (sensitivity) la receptie cu a statiei dv. Aceasta are cam 1uV la 20dB SINAD si daca statia cealalta are mai putin atunci aceea este mai sensibila. Ca experienta personala am observat comportamentul descris in situatia cand am testat statia in casa, cu un fir in loc de antena si in care situatie tot ce putea face zgomot electric, de la becuri economice la sursa de calculator, se "simtea" in statie.La o cautare pe internet s-ar parea ca sunt la fel la caracteristicile principale asa ca diferenta o face antena si filtrul de pe alimentare, daca exista. Este doar o parere.

Link spre comentariu

Nu uitati ca Midland nu mai este MIDLAND, daca ati vazut filmul "Armageddon" intelegeti... "American components, russian components, they are all made in Taiwan!" De aceea eu recomand intotdeauna aparatura CB mai veche, pe vremea cand Midland facea din astea :post-31721-139829553834_thumb.jpgPresident facea din astea:post-31721-13982955384_thumb.jpg (acest President Jackson nu are finalul de 70 W, dar nici nu fuge in frecventa in SSB)Iar Superstar facea astea:post-31721-139829553845_thumb.jpgParerea me este ca aceste trei poze trebuiesc tinute minte, aici incep statiile CB... cu filtre de 2,4 KHz adevarate inauntru. Restul, chinezariile actuale lipite cu cositor pentru burlane, sunt facute doar pentru a lua ochii si banii.

Link spre comentariu

Salut, mai exista si in ziua de astazi jucarii pentru copii jopix itaka care suna foarte bine la emisie are final de 25wati deci totusi se poate si cu "cositor de burlane"Eu am un midland alan88s avand in vedere vechimia a trebuit sa reajustez bitul "Bfo" pentru ssb, iar in FM a mai trebuit sa trag de XIT sa il aduc exact in aceeasi frecventa.

Link spre comentariu

Evident ca odata cu timpul condensatoarele mai imbatranesc, frecventele mai trebuiesc ajustate, dar la acele modele cu placi Uniden ( si nu Xiao Ping) se gaseste toata documentatia de aliniere....Eu am avut Jopix Omega, a fost o statie Am/Fm acceptabila pentru info trafic, dar mult mai surda decat midland Alan 28 de ex, care are sensibilitate de 0,25 uV!!!!. Felicitari pentru alan88, eu o consider statie de top!PS... vezi ca si Alan 88S se poate duce usor pe la 15W, daca imi amintesc era cu 2SC1969 in final...

Link spre comentariu
Vizitator arschery

Salut prieteni, am rezolvat cu statia, am fost la un drum mai lung si in continuare raman la impresia de stift, in concluzie am luat alta si statia veche am sa o vand.Am luat un president teddy cu antena wilson litle will, statia este incomparabila ca si performante cu petarda pe care am avuto in masina zilele astea, iar antena face toti banii, este mica dar are performante foarte bune, in plus am garantie 5 ani la statie.Multumesc celor care au vrut sa ma ajute

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări