Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

totul despre...SURSE(teorie,scheme,aplicatii)


Vizitator

Postări Recomandate

lucrurile sant mai complicatedaca ai bani de sacrificat cu telefoanele pot sa-l rog pe inginerul de care tot amintesc sa dialogati un pic;cred ca va fi o experienta interesantatrebuie sa te inarmezi cu rabdare si cu un buton de reset pt ca poate vorbi cateva oreeu am salvat multe documente cu comanda mos/igbt dar nu mai am putere si nici motivatie ca sa le citesc(nu mai spun de memorie!!!)el are romtelecom si vodafoneiata un exemplu,cei de la IR fiind f buni in domeniu

post-27339-139829446013_thumb.png

post-27339-139829446027_thumb.png

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Eu privesc lucrurile de la nivelul meu de intelegere si cunostinte;simplific sa pot intelege cat de cat un anumit fenomen.Pentru mine comanda unui mos trebuie sa asigure incarcarea ,respectiv descarcarea rapida a capacitatii GS.De regula incarcarea se face printr-o rezistenta,de la o tensiune maxima de 15-20V,spre a nu se depasi Ugs maxima.Vad cateva neajunsuri metodei...incarcarea se face exponential,rapid la inceput,lent spre sfarsit. Curentul de incarcare e limitat de tensiunea maxima de 15-20V.As zice ca deschiderea s-ar imbunatati,incarcand capacitatea GS,cu curent constant,reducand astfel timpul.Pe de alta parte,tensiunea de deschidere a unui mosfet,este de minim 5-6V.Ma gandesc ca oprind descarcarea capacitatii GS,putin sub aceasta tensiune,s-ar scurta timpul de incarcare,la urmatoarul ciclu,capacitatea nemaifiind incarcata de la zero,ci de la cativa volti.Domnule miticamy,multumesc de intentia de a ma pune in legatura cu inginerul respectiv;sincer,nu ma consider a fi in stare de a intelege multe din ce ar avea dansul de impartasit,ar fi pacat sa-si iroseasca astfel timpul.Ma intreb insa,daca nu ar putea interveni,aici pe forum,in limita timpului dansului,cunostintele dansului fiind astfel infinit mai bine valorificate. Internetul ne ofera o sansa uriasa,noua celor dispusi sa acumulam cunostinte,intr-un anumit domeniu,dar ofera o sansa si adevaratilor profesionisti sa-si impartaseasca cunostintele.E ca si cum un profesor ar preda in acelasi timp,unei clase de mii de elevi....

Link spre comentariu

raspund si eu tot ca un nepriceput;nu cred ca se pune problema sa opresti descarcarea capacitatii pana la un anumit nivel pt ca tranz sant f diferite si ar insemna sa faci o schema dedicatacolegul nu are calculator si chiar daca i-am face cadou unul nu-si permite inca un abonament la internettrebuie sa recunosc ca am intrat pe forum si in speranta ca voi putea gasi pt el diverse lucrarinu este la nivelul meu sa mai scoata un ban din munca de jos,adica o depanare tv sau atxpur si simplu prefera sa faca proiecte pe hartie chiar fara finalizari practice,este pasiunea luinu cred ca ar rezista pe forum,chiar ar fi pacat sa piarda timpul cu maruntisurile de pe aiciar fi util insa la un invertor de sudura rezonant;pt mine acest proiect ar fi maximul la ce pot spera sa chibitez din tribuna daca te incumeti sa-l abordezidar daca te hotarasti la un proiect cu circuite rezonante nu este neaparat nevoie sa intre pe forum,sant sigur ca te va ajuta si prin telefonREVENIND la oile noastre;nu crezi ca este suficient sa ne inspiram la comenzi in poarta din schemele ce le avem la dispozitie pana acum?

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Daca se face referire strict la comanda MOS/IGBT nu e nevoie de 3RC. Se deschide la o anume tensiune in poarta (pdf) si ajunge la curentul preconizat la o alta tensiune in poarta. E doar o mica excursie de 2-3V (pdf), trebuie insa efectuata rapid. Dar problema sunt oscilatiile parazite aparute la procesul de comutatie care suprapun peste tensiunea din poarta o mica variatie datorata capacitatilor parazite inevitabile. Tensiunea trebuie sa urce peste orice variatie posibila si sa coboare de asemenea. Uneori nici zero nu este estimat indeajuns si se comanda cu un -(3-5)V, cum ziceam ca am vazut la toate invertoarele de sudura. Se mai poate cu un curent pronuntat de comanda (5-10A) care va estompa acele salturi datorita rezistentei mici in baza.Nici nu se pune problema a opri tensiunea mai sus, eventual de a o cobora sub zero...La fel si cu urcatul, deschiderea trebuie sa fie ferma si indiferenta de alte fenomene.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Citesc cu sincera amaraciune aceste randuri;exista oameni ce si-au dedicat intreaga viata unei profesii si ajung la un punct in care vasta experienta nu-i e suficienta pentru a le asigura un trai decent,pe cand altii....Este trist ca se intampla,din pacate insa se intampla tot mai des...Si ce este si mai trist,e ca aceasta vasta experienta e dificil de transmis altora,in aceste conditii si din pacate se va pierde.Este trist ca un inginer electronist,dupa o viata de munca, sa nu-si permita un abonament la net si un calculatorCiteam in cateva randuri dezamagirea dvs,ca nu prea exista ecou,la ceea ce scriati uneori.Am convingerea ca efortul dvs si al altora,iar aici il includ in primul rand pe @smilex,nu este zadarnic.Eu unul pot spune ca am redescoperit multumita acestui forum,pasiunea pentru electronica.Din pacate,a ramas doar hobby,am renuntat la ea ca profesie,tot de nevoie,unitatea militara in care am lucrat ca electronist,s-a desfiintat in 2001,si-mi castig painea altcumva.Daca eu am redescoperit aceasta pasiune,cu siguranta altii o descopera azi,altii maine ...si tot asa; multumita celor ca dvs,pot avansa pe aceasta cale,pot primi un sfat,cand se impotmolesc la un moment dat.Unii dintre acestia,poate la randul lor,peste timp,vor face la fel;sper cel putin sa se intample asta...Revenind la oile noastre,cu riscul de a starni zambete sarcastice,sau cel putin ingaduitoare,din partea unora,raman la parerea mea,comanda traditionala poate fi imbunatatita.Desigur ca aceasta se justifica doar in cazul unor surse de putere,unde se folosesc mosfeturi de curent mare,ce au o capacitate GS,mare,care capacitate mie mi-a creeat probleme la invertorul de sudura.As zice ca a fost partea cea mai grea,sa obtin semnalul corect de comanda,care intre noi fie vorba,nici acum nu este perfect.Am mai spus-o si o repet,urmatorul proiect va fi un invertor in punte,care daca va functiona,va deveni,sper eu,cu ajutorul dvs si a celorlalti,rezonant.Si o intrbare off topic..osciloscopul pe care il aveti la vanzare,e a colegului dvs,inginerul?

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

. E doar o mica excursie de 2-3V (pdf), trebuie insa efectuata rapid.

As zice ca excursia e ceva mai mare,iar in aceasta plaja are loc si scaderea rezistentei DS,care e maxima sa zicem la 5V,si minima la 10V.Pe de alta parte,folosind o simpla rezistenta,incarcarea e mai rapida in portiunea neinteresanta,0-5V,cand mosul e blocat,si mai lenta exact unde intereseaza,5-10V;folosind o sursa de curent constant,nu va fi parcursa mai repede portiunea utila,5-10V?
Link spre comentariu
Vizitator smilex

Valorile exacte se gasesc/estimeaza in PDF.Daca vrei o comanda ferma, foloseste driveri dedicati, curenti mari. E cea mai simpla metoda. Daca ai alte idei, punele pe topic, sa te putem trage de urechi. Putem compara cam ce ai de gand, cu ce e clasic. Daca avem scheme.Daca transformi o punte functionala intr-o rezonanta, nu prea exista riscuri, chiar si la pierderea rezonantei. De obicei rezonanta cere efort mai mic si se aplica cu componente care n-ar rezista intr-o punte normala. Ideea de a pleca invers e neeconomica, dar sanatoasa.

Link spre comentariu

nu,osciloscopul nu este al lui;este al unui alt coleg care a lucrat la o firma de televizoare iar acum se pregateste pt o retragere la activitati agricoledepanarea tv nu mai este o solutie se pare................

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

O varianta de incarcare/descarcare cu curent costant,folosindu-se traf driver.T1 este sursa de curent constant,folosit pentru incarcarea Cgs,iar T3,are rol similar,dar pentru descarcare.Am luat in considerare caderile de tensiune pe R1,CEt1,CEt2,asa ca am alimentat sursa de curent cu 20V.Urechile le am pregatite,posibil sa ma pot calca singur pe ele,cat de curand....

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Hai s-o luam mai cu inceputul.Presupunem IXFN44N50.post-1-139829446513_thumb.gif Din tabel si grafic, inteleg ca incepe a se deschide la 3V, si ajunge la curentul dorit la 5V in poarta. Sa zicem 6V pt. siguranta.Excursia este de 3V (intre 3 si 6). Tot din grafice, se vede ca capacitatea de intrare la acea tensiune este de cca. 7,8n.Daca cadem de acord pana aici, continuam.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Din pacate,am cateva obiectii...In primul rand,nu se poate generaliza,studiind un caz particular.Nu cred ca toate mosfeturile de putere au o excursie atat de mica,3-6V.In al doilea rand,Rds este data in general,la o tensiune de cca 10V;ca si in cazul de fata...si nici macar la curentul nominal,ci la jumatate,daca nu ma insel.N-am vazut inca,in nici-o schema de sursa de putere, tensiunea GS limitata la valori mici,gen 5V,de regula trece de 10V.Pe de alta parte,presupun ca sunt de acord,intuind cumva raspunsul..ca pe intervalul 3-6V,curentul poate fi aproximat ca fiind constant.Ce ne facem insa cu descarcarea,acum capacitatea trebuie descarcata de la cca 15V,la 3V,cand are loc blocarea mosfetului,excursia e mult mai mare,frontul descrescator avand de suferit...Am facut un set de masuratori,sa vad cum variaza Rds,functie de Ugs,la IXFK48N50...8A,reprezinta insa doar a sasea parte din cei 48A.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Dar parca esti in posesia unor IXFN44N50. Incearca la tensiuni de alimentare mai mici (24V), pe radiator, cu un rezistor de 3-4 ohmi in drena. Asta daca ai indoieli. Evident ca un Rds mai bun se obtine la 10V (de exemplu), dar sunt convins ca la 6Vgs vei avea pe 4ohmi toata alimentarea de 24V. Pe noi ne intereseaza intervalul pentru care se realizeaza comutatia.Nu conteaza intervalul sau componenta, dar trebuie sa discutam despre valori concrete daca vrem sa facem comparatii. Stabileste tu intervalele pe o componenta fictiva. Sau masoara si spune cat, concret. Vedem apoi ce si cum. Pentru discutii, eu accept si 3-30V, n-are relevanta. Dar trebuie cifre. Daca le notam U1 si U2 (U2>U1), lucrurile se vor complica putin, e mai simplu concret.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Am refacut tabelul cu puterea disipata de mosfet;de retinut ca masuratorile s-au facut cu mosfetul rece,nu la 100 grade sa zicem,unde puterea disipata ar fi mai mare...@miticamy,nu inteleg o iota,in engleza;daca ati putea traduce,in doua vorbe,v-as fi recunoscator..Am facut inca un set de masuratori,de data asta la un curent mai mare,17A.As zice ca in acest caz,particular,IXFK48N50,de la cca 5V in sus,GS,nu sunt mari diferente....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări