Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problemă cu tv Philips şasiu L6.1


Postări Recomandate

Tv funcţionează corect.Cînd opreşti din telecomandă se duce final linii BUT11 .Alimentare corectă 96V .Am schimbat final linii, televizorul a funcţionat luni de zile oprind din întrerupător,pînă a fost oprit din telecomandă.Finalul linii s-a dus.Am măsurat alimentarea piesă cu piesă,totul ok.Dacă cineva poate să mă ajute.Mersi.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

La acest sasiu finalul linii este comandat prin optocuplor.Jungle este TDA 8362 .Eu cred,că la oprire din telecomandă finalul linii mai este comandat dar la o frecvenţă mai mare şi din cauza asta se scurtcircuitează.Interesant este că intră in scurt baza şi colectorul.Driverul am schimbat şi finalul linii BUT11 funcţionează normal timp îndelungat,şi se duce cînd TV intră în stand by.Deci atunci primeşte comandă greşită.Şi în final linii am măsurat piesă cu piesă,condensatorii la capacimetru şi totul ok.

Link spre comentariu

Am avut si eu defectul acesta. Am apucat sa vad cu osciloscopul ce se intampla pana se distrugea tranzistorul de pe linii.Apare un fenomen de autooscilatie sau mai de graba semnalul arata ca un semnal audio si ca forma si ca amplitudine(variabila).Am inlocuit tot ce era legat de optocuplor si de comanda etajului final linii si am scapat.Nu spun ca a avut o anumita logica dar ma exasperase arzand la but11. Incearca!Este o metoda empirica dar poate ca este eficace. Grig

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări