Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vreau sa fac o lampa antiinsecte!!


Postări Recomandate

Ma terorizeaza tot felul de insecte in casa, pe langa casa si in livada: muste, tzantzari, fluturi care depun oua, dupa care iese viermele marului, viespea prunilor, etc...!!! Teroare, nu alta! :cry: Si cred ca nu sunt singurul in situatia asta. Am vazut ca sunt lampi antinsecte, dar pretul este destul de piperat. Am cunostintele de electronica necesare, dotarea tehnica necesara si parca m-as apuca eu sa fac cateva lampi. A mai facut cineva asa ceva, sau aveti ceva experienta in starpirea insectelor folosind diverse constructii home? Tare mult nu-mi plac insectele astea scarboase si daunatoare!!! :aut: Am gasit ceva pe net dar experienta proprie a celor de pe forum, conteaza.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu vreau nimic cu ultrasunete, am ceva de firma si este un fel de kk!! Am facut si eu un montaj de prin Tehnium, pentru izgonirea tzantzarilor, dar astia sunt jucarioare. Vreau sa fac ceva verificat, chiar daca o sa ma coste ceva bani. Si pe langa toate cele vreau sa fac cateva bucati, sa le pun si prin livada. Anul asta mi-au terminat fructele nenorocitele de insecte!! Exista si varianta cu feromoni, dar nu ma incanta. Eu vreau sa le killer-easca, nu sa le gadile!

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Nici chiar la acel pret "super" nu veti obtine rezultate: aceste aparate sunt construite pentru INTERIOR! Principiul lor de functionare e urmatorul:O sursa de lumina atrage insectele; in interior se afla un sistem de electrozi (grila) intre care se aplica tensiune (relativ) inalta (la aparatul mentionat se prezinta ca avand 4000 de volti!). Insecta intra intre electrozi si este electrocutata (mortal). Eficacitatea unui asemenea aparat se bazeaza pe "atractivitatea" lui pentru insectele pe care doriti sa le "kill-ati", si este cu ordine de marime mai slaba in exterior (in interior, spatiul e limitat cum sunt si resursele de hrana si apa)Ma cam tem ca orice zoo/biolog va va spune ca e aproape imposibil de scapat de insecte (singurele exceptii sunt temperaturile negative si otravurile, dar in afara iernii nu prea cred ca aveti chef sa va otraviti cu insecticide (chimice), care au, oricum un efect temporar!Si eu aveam oroare de paianjeni, dar m-am obisnuit!Succes!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

Am cumparat demult o chinezarie care arata exact ca aia din primul link. Are in mijloc un bec lung de vreo 20-30 cm, dar e un bec de cativa W cu incandescenta si vopsit in albastru, nu e cu ultraviolete. In jurul becului sunt 2 spirale de sarma neizolata pe care se baga 220V redresat. Distanta intre spire este de vreo 2 mm.Ideea e asa: - insecta vede lumina si vrea sa ajunga la bec - ca sa ajunga la bec trebuie sa treaca printre spiralele de sarma - cand trece printre sarme se atinge de ele, se curenteaza si moare :mort Asta e doar teoretic. Practic nu am prins nimic dupa o saptamana de tinut in priza. Am crezut ca e tensiunea prea mica asa ca l-am desfacut si in loc de redresor simplu am facut un redresor cu dublare de tensiune. Aveam peste 600V intre 2 sarme alaturate si degeaba. Dupa inca o saptamana de tinut in priza, tot nimic! Toate probele le-am facut la bloc, nu am incercat in gradina.O am si azi. Sta neatinsa in ambalujul original si aduna praful de vreo 10-20 de ani.

Link spre comentariu

La serviciu,intr-o incapere am avut iluminat cu bec cu vapori de mercur-din cele care sunt inseriate cu un balast si ajung la iluminare maxima dupa cateva minute.De mentionat,ca,camera era inchisa spre exterior cu gratii in loc de geamuri-pt ventilare naturala.Din neatentie,manevrarea unei conducte a spart globul exterior(cel cu luminofor alb) si a ramas numai tubul transparent.Dupa aproximativ o luna,sefa a vazut [instalatia de iluminat si a trebuit sa urc pe capacul unui rezervor metalic(diametru de 1 m)sa schimb becul.Pe acel rezervor era un strat de 1-2cm de gaze uscate (tantari,musculite,gadacei negri).Deci,cine vrea,poate experimenta cu un asemenea bec;inca se mai gasesc pe la intreprinderi si nu mai sunt folosite nefiind ecologice .

Link spre comentariu

Becul fara balonul alb emite ultraviolete intr-un spectru si de o intensitate cu totul nociva pentru orice vietuitoare, inclusiv pentru oameni.- Daca va uitati in el cand e aprins afecteaza ireversibil vederea.- Daca stati la lumina lui produce cancer de piele. - Daca este tinut in incaperi inchise produce ozon in cantitati toxice.- Daca in apropierea lui sunt materiale inflamabile poate provoca incendii.Nu glumesc, becul ala fara balon nu e jucarie, folositi asa ceva numai daca stiti foarte bine despre ce e vorba.

Link spre comentariu

Becul fara balonul alb emite ultraviolete intr-un spectru si de o intensitate cu totul nociva pentru orice vietuitoare, inclusiv pentru oameni.- Daca va uitati in el cand e aprins afecteaza ireversibil vederea.- Daca stati la lumina lui produce cancer de piele. - Daca este tinut in incaperi inchise produce ozon in cantitati toxice.- Daca in apropierea lui sunt materiale inflamabile poate provoca incendii.Nu glumesc, becul ala fara balon nu e jucarie, folositi asa ceva numai daca stiti foarte bine despre ce e vorba.

100% de acord;insa poate fi montat intrun suport metalic ,iar lumina lui directa restrictionata ;pt terase si spatiu deschis cred ca este ok.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări