Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Semnalizare cu impuls (ca pt autostrada)


Postări Recomandate

Vizitator marian_ariciuc

am rezolvat, am facut asa cum a spus xaby...tools>osccal>autoregenerateblinker5 lucreaza bine, si pe masina si pe stand...am pus softul lui pccristix si functioneaza invers fata de cum lucreaza blinker5.blinker5+softul lui pcristix l-am probat doar pe masa si atat:adica daca pun s1 la minus, imi pune s2 la masa si daca pun s2 la minus, imi pune s1 la masa...e corect?am probat cu buzerul.

Link spre comentariu
Vizitator marian_ariciuc

Pai blinker5 + hex pcristix functioneaza cam anapoda...adica: alimentam montajul, comutam instrumentul de masura pe "buzzer", o borna a buzerului o fixam la minus si cealalta o unim cu unul dintre s1 sau s2. Zicem s1, facem clic la minus si buzerul trebuie sa sune inca vreo 3 secunde dupa ce am deconectat buzerul( cea de-a doua borna a buzerului fiind conectata continuu cu s1), trebuie sa sune prin irl520... Corect?Ei bine in combinatia blinker 5 + hex pcristix e tocmai invers, pun s1 la masa si suna prin s2, ce-i drept suna prelungit prin s2 daca mentin prelungit s1 la minus...Acelasi montaj, blinker5 cu hex-ul lui francezu functioneaza corect, exact ca in prima parte a prezentului post.

Link spre comentariu
Vizitator marian_ariciuc

ramane sa fac fizic, ca simularea cu protheus nu merge (blinker5+hex pcristix), si sa inversez pinul 6 cu pinul 7 de la uC.simularea blinker5+hex francezu, merge brici. si fizic la fel.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator casper20

OK, am inteles.Inca ceva 78L05 nu este cumva la 0.1A?Se poate lega diret pe maneta de semnalizare de la logan, pe schema apare legatura pe Uch dar cred ca se poate lega direct pe mufa de la blocul de lumini pe pini A5 si A7.

post-73591-139829608489_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator marian_ariciuc

vreau sa invat sa recompilez softul acestei aplicatii si nu numai...m-am blocat undeva unde chiar nu-mi dau seama ce nu este bine...ma joc in mikroC de la mikroelektronika, si am scris asta:void main() {TRISIO=0x3C; //setare ca iesire bit 3 si 5do { if (GPIO=(0x2f)); //daca GP4 este - GPIO=0x3e; //rezulta + pe GP0 if (GPIO=(0x3b)); //daca GP2 este - GPIO=0x3d; //rezulta + pe GP1 } while(1);}vrea cineva sa-mi dea o idee?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator bufferzone

Salut,Pe firele ce merg la UCH, respectiv B26/B28, in stend by curge 5v. Este normal? Nu afecteaza UCH-ul fiind in tensiune? A mai intrebat cineva mai sus si nu a raspuns nimeni. Poate ne lumineaza cineva.MultumescO zi faina!

Link spre comentariu

Din cate imi aduc aminte, pe bornele de comanda ale UCH-ului (maneta) in standby avem o tensiune de ~12V(fata de masa). In montaj, in anozii diodelor, avem 5V prin rezistentele pull-up de 3k3. Cand se cupleaza montajul la UCH, pe catozii diodelor avem tensiunea de standby (12V ). Diodele sunt polarizate invers si uch-ul nu este influentat, pentru ca nu "curge" curent spre el.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări