Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orga de lumini cu filtre active si canal de pauza


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

frumos, dar in filmulet nu apare si parte cand e pauza.... sa se vada si functionarea canalului de pauza

Uite aici film si cu canalul de pauza in functiune:
Mai precizez ca montajul este o adaptare de la o schema de pe site-ul lui niq_ro, la care am mai adaugat canalul de pauza si comanda prin optocuploare. (100% autohton)Si o poza cu realizarea pratica...
Link spre comentariu

Felicitari pentru realizare, imi place cum lucreaza, acum stiu care e urmatorul meu proiect. Am cateva intrebari, la cat se alimenteaza?, dece in schema apar 8 integrate TL072 iar pe cablaj sunt 4, imi scapa mie ceva? becurile se alimenteaza separat de circuit? pe schema PC16S si condensatorul din dreapta de ce valori sunt?

Link spre comentariu

Ma bucur ca-ti place orga de lumini. Toate potentiometrele sunt de 100k cu variatie liniara. Poti folosi si logaritmice daca nu gasesti, dar or sa "aprinda" mai spre capatul cursei. Condensatorul indicat de tine poate avea intre 1u si 47u. Alimentarea am facut-o de la +-9V. Sunt doar 4 capsule fiindca TL072 contine 2 operationale. Becurile se alimenteaza separat de cei +-9V, alimentarea facandu-se la 220V.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

A trecut destul de mult dar azi am facut si eu orga si mai am niste intrebari.1) Intre schema si desenu cu plasarea pieselor difera unele valori eu am folosit valorile din schema.2) Am o nelamurire cu alimentarea, e simpla +-9V sau e dubla +9V...0...-9V? Am incercat sa alimentez simplu la 9v dar si dublu cu o tensiune de 6..0..6 (nu am alta traf cu tensiune dubla)Iar la alimentare nu dadea nici un semn de viata.Operationalele si optocuploarele sunt sensibile la caldura cand le lipesti ?

Link spre comentariu

Poti alimenta la +-6Vca, rezultand +-8.5V cc.Integratele si optocuploarele nu se distrug la lipire.Ce diferente ai gasit intre schema si cablaj?Pt inceput poti sa nu lipesti triacele si partea de 220 V. Verifica functionarea montajului dupa ledurile corespunzatoare fiecarui MOC. Oricum, si fara semnal, trebuie sa ai aprins ledul de pauza.

Link spre comentariu

Am zis intre schema si desenu cu amplasarea pieselor am pus 2 poze

 

http://picasaweb.google.com/fantoma20/OrgaDeLumini#5506703651673460722

 

http://picasaweb.google.com/fantoma20/OrgaDeLumini#5506703654748430418

 

Inca nu am aplicat 220v si nu o sa aplic pana nu functioneaza montajul cum trebuie.

Nu i-am dat de cap, cand alimentez nu se aprinde nici ledu de pauza nici nu iese fum din nimic. Il mai verific ma mai uit pe schema poate il fac sa mearga.

Link spre comentariu

Eu ii dau semnal de la iesirea amplificatorului de putere.Verifica daca AO sunt alimentate cu +-9V. Aplica semnal si apoi verifica ascultand semnalul de la iesirea celor trei AO cu un amplificator. Daca totul e OK ar trebui sa se aprinde LED-urile in ritmul muzicii.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Am facut si eu orga asta,dar fara canalul de pauzaDin pacate nu sunt in totalitate multumit de ea,in special de canalul de bass...care sincer nu-mi dau seama cum lucreaza. Cat de cat reactioneaza la bass,in special la tobe,dar ledurile nu se aprind in conformitate cu ce aud si cu ce vad in analizatorul de spectru din pc (din winamp,de ex).Asa nici celelalte canale nu prea actioneaza conform analizatorului de spectru,dar merg mai decentSi canalul de bass are o amplificare mai mica ca cele de medii si inalte...Si orga mea mai are inca o problema foarte ciudata,si anume,cateodata ii scade amplificarea pana la 0. Doar daca o las deconectata de la alimentare pt >1min isi revine. Si nu-mi dau seama de la ce se comporta asa,ca o apuca pur si simplu din senin...Dar macar mergeMultumesc pentru informatiile din topic!Eu o alimentez dintr-o sursa simpla de 10V si fac masa virtuala cu un operational. Semnalul de iesire il iau tot prin octocuploare,ca sa fie fata de -ul surseiSi pe iesire i-am conectat o banda de leduri RGB,pe care le alimentez din aceeasi sursa. A iesit un efect interesantpost-8163-139829389051_thumb.jpgpost-8163-139829389063_thumb.jpgSi un filmulet cu ea in actiune: (se vede prost din cauza aparatului de filmat. In realitate se misca muult mai repede si apar tot felul de culori)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări