Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Virus


Bogdan

Postări Recomandate

Am vizitat siteul Uniunii Producatorilor de FoNograme din Romania si am luat ceva virus. Imi da NOD-ul aceste mesaje de alerta cam din 10 in 10 min. La inceput spune acolo "event occured on new file created by the aplication..." si la primele mesaje sunt cateva aplicatii diferite din calculator (incepe intotdeuna cu explorer.exe

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Apoi in continu apare acolo svchost.exe

Posted Image

 

NOD-ul muta fisierele respective in carantina

Posted Image

 

Cateodata mai apare eroarea ca svchost.exe nu gaseste nu stiu ce fisier si trebuie sa se inchida...

 

Am scanat sistemul cu NOD dar nu gaseste nici un virus la scanare. Am scanat si online cu panda active scan dar nici ala nu depisteaza nimic... Ce sa fac?

:sparge:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

trojan remover pe googu e free 30 zile

 

am scanat cu el si nu mi-a gasit nimic

 

fisieru ala e in temp, da un clean cu ccleaner la temp files sau cu disk cleanup si ar trebui sa scapi.

 

de unde stii ca virusul e in TEMP? Am curatat manual folderul TEMP din WINDOWS si am dat disk cleanup dar nu a rezolvat problema. A ramas doar fisierul asta in TEMP, care nu poate fi sters. (fille in use)

Posted Image

 

Hm... intra in Safe Mode si curata/deviruseaza din nou.

o sa incerc sa scanez sistemul si in safe mode

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

pai daca faci scanare online, mergi pe kaspersky, sau bitdefender...o eliminare manuala nu e simpla, dar poate fi necesara.mai intai dezactiveaza system restore, apoi sterge fisierele temporare.trebuie sa cureti si registry si sa scoti din startup procesele suspecte. in functie de ce vezi in startup iti cam dai seama si ce sa cauti in registry...apoi restarteaza in safe mode si pureca-l mai departe.vezi daca reusesti sa instalezi si sa scanezi cu malwarebytes' care este un antispyware curat.am intalnit virusi care in momentul cand incercai sa executi un installer de antivirus, sau antispyware ti-l stergeau din calculator.in registry aveau key instalate impotriva a zeci de anti-virus/spyware mai cunoscute...ai grija cu sculele descarcate de pe net care zic ca fac si dreg, multe vin deja cu paduchi...bafta.

Link spre comentariu

pai daca faci scanare online, mergi pe kaspersky, sau bitdefender...

sa stii ca si panda active scan m-a scapat de multe belele mai demult. Bitdefender de asemenea e bun. Cu kaspersky online scan nu rezolvi multe fiindca asta doar detecteaza virusi, nu dezinfecteaza nimic numai daca platesti :rade: Oricum am scapat demult de belea cu Dr. Web CureIt http://www.freedrweb.com/cureit/ . Multumiri baietilor de pe Softpedia!
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut. Ca s? nu deschid alt topic despre viru?i si alte malware, am ?i eu o problem? (adic? nu eu ci un prieten, dar ma enerveaz? ?i pe mine) cu un virus pe mess, ce trimite mesaje la toat? lista.[attachment=0]virus pe mess.JPG[/attachment]Virusu' arat? ca mai sus.Dac? m? pute?i ajuta v-a? fi recunosc?torP.S. Am scanat calcu cu Avast ?i a g?sit ceva troian in Temp, am dat delete dar v?d ca nu l-a scos.Cu respect, Sergiu.

Link spre comentariu

Cel mai bun antivirus al momentului este Kaspersky 2009 cu licenta. Il procuri de la revista Chip. Costa 12.5 lei lunar. Licenta se innoieste lunar.

daca te duce minte se reinnoieste gratis
Se reinnoieste gratis unde? :rade: Platesti revista, iei CD/DVD-ul, il bagi in PC, intri in antivirus si introduci licenta de pe CD/DVD. :rade:
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări