Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ce pot pune in loc de BUZ90A?


Postări Recomandate

As dorii sa stiu daca pot sa pun intrun tv in loc de tranzistorul BUZ90A sa pun K0311 sau K3567...Pot sa pun vreunu din astea 2?..am gasit pe net cu ce as putea sal inlocuiesc..dar nu detin nimik momentan decat acesti 2 tranzistori...si nu stiu daca pot pune vreunu din ei...Va Multumesc!!!!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

deci...tranzistorul buz90a este in capsula to220 neizolata , si stie asa...600v / 4a / 75w / tf max 75ns / rds max 2 ohmi tranzistorul 2sk3567 este in capsula to220 izolata , si stie asa... 600v / 3,5 a / 35w / tf tipic 13ns / rds max 2,2 ohmidin ceea ce scrie mai sus , se vede ca id este o tira mai mic iar puterea este sub jumatate si ca este ultra-rapid...depinde foarte mult de diagonala televizorului unde il montati...sincer , este cam riscanta operatiunea , pentru ca punctul slab al lui 2sk3567 este puterea cam micuta...de doar 35w...eu unul... as cauta pe foc automat un buz90a siemens si l-as monta , avind in vedere ca este chiar un tranzistor ordinar , extrem de ieftin , care se gaseste pe toate drumurile...pot sa va asigur din experienta proprie de comerciant de piese electronice...ca n-am intilnit pina acum un magazin cit de cit serios care sa nu aiba asa ceva in portofoliu...e ceva banal , credeti-ma... :da

Link spre comentariu

Puterea maxima ce poate fi disipata este mai mica pentru 2sk3567, dar aceasta este aproximativ egala cu cea pe care o poate suporta BUZ90 cand are o folie de mica izolatoare fata de radiator.Puterile maxime suportate sunt date pentru radiator infinit, e normal sa fie mai mare pentru un tranzistor care din "nastere" nu are capsula izolata, dar daca se utilizeaza un izolator (mica sau silicon) puterile sunt aproape identice pentru acelasi chip incapsulat in TO220 neizolat fata de TO220 izolat.Daca nu este depasit curentul de drena (putin probabil sa mearga la limita), pune-l linistit (daca restul montajului este in regula, ca altfel trosneste instantaneu si BUZ 90). O sa mearga mai cald cu cateva *C (dar s-ar putea sa-l ajute faptul ca e mai sprinten si sa compenseze) din cauza R D-S on mai mare, ceea o sa-i reduca durata de viata cu 2 ani fata de 30 (sau mai mult?) cat o sa reziste un BUZ 90 in conditiile de functionare ideale a restului montajului, fara socuri de retea, fara....etc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări