Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

R.R.Nordic


Postări Recomandate

Salut,am sa ma risc,pe langa Cronos si Bucur,ce au fost pe aici,cu un Nordic,l-am gasit azi la targ,si m-a rugat sa-i curm suferinta,dupa ce il vedeti,as dori un sfat pt reconditionarea scalei,si daca intamplator mai are cineva prin vechituri EFT125(2bc),daca nu o sa merg cu AC,ca de astea mai am.

http://i40.tinypic.com/t6qmut.jpg

http://i44.tinypic.com/295fps5.jpg

http://i42.tinypic.com/4fva1d.jpg

http://i41.tinypic.com/2ypngc9.jpg

http://i44.tinypic.com/xbojq.jpg

http://i42.tinypic.com/24vsnic.jpg

As merge pe ideea reconstituirii colturilor lipsa decat refacerea totala a scalei,mai ales ca restul e buna,doar ca e f murdar,nu am apucat sa-i fac nimic,nu am timp acum de el,o sa-l curat sumar si o sa-l trec pe lista de asteptare :rade:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu intrebam de EFT125,care sunt si ei destul de greu de gasit,e mai mult de aspect,functional nu e nici o problema cu AC180,mai ales ca sunt si cu K,dar mai dureaza pana ma apuc de reconditionat,am altele in fata si pana atunci trag nadejde ca s-o gasi printr-un dulap cu vechituri pe la cineva,o pereche de EFT-uri,o sa-mi iau la vizitat prietenii,poate scap cu o bere,doua... :rade:Eram curios pt scala ce opinii sunt,dar vad ca nu sunt...

Link spre comentariu

Eu intrebam de EFT125,care sunt si ei destul de greu de gasit,e mai mult de aspect,functional nu e nici o problema cu AC180,mai ales ca sunt si cu K,dar mai dureaza pana ma apuc de reconditionat,am altele in fata si pana atunci trag nadejde ca s-o gasi printr-un dulap cu vechituri pe la cineva,o pereche de EFT-uri,o sa-mi iau la vizitat prietenii,poate scap cu o bere,doua... :rade:Eram curios pt scala ce opinii sunt,dar vad ca nu sunt...

Scala la Nordic pare mai usur de refacut,pare caci nimic nu se face fara efort.Scanati sau fotografiati scala.Va rezulta un fisier de format jpeg sau tif.Il importati in CorelDraw si de aici incepe distractia.Cautati fonturi care suprapuse peste scrisul original sa se potriveasca cat mai bine,la fel si cu diverse forme geometrice pe care va trebui sa le suprapuneti peste desenul original,etc,etc,etc.Va rezulta un fisier cdr cu un desen aproape identic cu cel original.1.Tiparire in "oglinda" pe autocolant transparent inkjet,aplicare pe o placa de pexigalas de grosime adecvata care in prealabil a fost prelucrata mecanic(gauri,fantele alungite) pe un CNC sau clasic cu pila. 2.Serigrafie.In ambele cazuri desenul original trebuie prelucrat cu un soft de grafica.Sper ca moderatorul sa fie intelegator pentru ca am fost off topic.Trebuia sa postez la topicul cu refacerea scalelor.
Link spre comentariu

Da,asta ar fi solutia ideala,inlocuirea,dar pana acolo,trebuie sa vad ce pot scoate maxim de la ceea ce am,pt ca tot trebuie folosita ca model scala veche,si o sa incerc o reconstituire,avand in vedere ca partile lipsa nu au nimic deosebit in materie de model,vopsea,si abia dupa ce vad ce o sa reusesc ma voi hotara sa o schimb...sau nu.Multumesc pt sfat,cand o veni si vremea Nordic-ului,o sa fie din nou placut la vedere.

Link spre comentariu

Scala la Nordic pare mai usur de refacut,pare caci nimic nu se face fara efort.Scanati sau fotografiati scala.Va rezulta un fisier de format jpeg sau tif.Il importati in CorelDraw si de aici incepe distractia.Cautati fonturi care suprapuse peste scrisul original sa se potriveasca cat mai bine,la fel si cu diverse forme geometrice pe care va trebui sa le suprapuneti peste desenul original,etc,etc,etc.Va rezulta un fisier cdr cu un desen aproape identic cu cel original.1.Tiparire in "oglinda" pe autocolant transparent inkjet,aplicare pe o placa de pexigalas de grosime adecvata care in prealabil a fost prelucrata mecanic(gauri,fantele alungite) pe un CNC sau clasic cu pila. 2.Serigrafie.In ambele cazuri desenul original trebuie prelucrat cu un soft de grafica.Sper ca moderatorul sa fie intelegator pentru ca am fost off topic.Trebuia sa postez la topicul cu refacerea scalelor.

Eh are legatura si cu scala receptorului Nordic asa ca nu e offtopic.Cine a mai lucrat cu programe de grafica stie ca nu e chiar floare la ureche si cu siguranta vor aprecia mai mult munca depusa de dvs la refacerea lor.
Link spre comentariu

Dl.Doru, acum observ în ce stare proasta e Nordic-ul. Stiu ca aveam unul (tot la tara) care avea carcasa intacta, stralucitoare......daca mai e acolo, vi-l trimit...pare-mi-se ca nu mai are traful....Dar sper doar sa mai fie acolo..De data asta trebuie sa ma duc eu pt ca nu stiu pe unde e si daca iar aduc mamei vorba despre ?fiare? incepe un scandal (lumea crede ca m-am lasat :)))

Link spre comentariu
Vizitator Motreanu Sorin

[.............]daca iar aduc mamei vorba despre ?fiare? incepe un scandal (lumea crede ca m-am lasat :)))

E..stai linistit.Nu esti singurul! Si eu am promis ca ma las dar salivez cand vad Bucur-ul pe care il are de vanzare dl. Doru (chiar daca e de Tehnoton).Sper sa rezist ca m-am saturat sa duc munca de lamurire cu ai mei !
Link spre comentariu

[.............]daca iar aduc mamei vorba despre ?fiare? incepe un scandal (lumea crede ca m-am lasat :)))

E..stai linistit.Nu esti singurul! Si eu am promis ca ma las dar salivez cand vad Bucur-ul pe care il are de vanzare dl. Doru (chiar daca e de Tehnoton).Sper sa rezist ca m-am saturat sa duc munca de lamurire cu ai mei !
Ai grija ce-ti doresti,ca s-ar putea sa ti se indeplineasca :rade: Ai mp,iti platesti taxe de transport si ti-l trimit... :dans:
Link spre comentariu

Dl.Doru, acum observ în ce stare proasta e Nordic-ul. Stiu ca aveam unul (tot la tara) care avea carcasa intacta, stralucitoare......daca mai e acolo, vi-l trimit...pare-mi-se ca nu mai are traful....Dar sper doar sa mai fie acolo..De data asta trebuie sa ma duc eu pt ca nu stiu pe unde e si daca iar aduc mamei vorba despre ?fiare? incepe un scandal (lumea crede ca m-am lasat :)))

Salut,acum e in durerile facerii,incerc sa-l scot la lumina,desi la cutie e cam mult de lucru,in schimb,la sasiu,dupa ce am schimbat claviatura,ca cea care o avea nici mama spray-urilor nu mai era de folos,a inceput sa miste,si e ca la reanimare,daca l-am resuscitat si are puls,inseamna ca e pe drumul cel bun :rade: La cutie inseamna ca mai astept putin pana ne lamurim cu cel de la tara,eram in faza de acumulari pt lucru:furnir,aracet,prenandez,bait,lac si multe alte maruntisuri...P.S.sa stii ca daca te hotarasti sa-l donezi,renunti la un aparat surprinzator de bun ca si caracteristici tehnice,eu l-am probat pe asta,dupa ce l-am depanat,ca a fost chinuit saracu',si merge pe toate lungimile de unda f bine,dar m-a surprins pe US ce sensibilitate are,pe UUS a intrat in norma vest(ca mi-e mai usor sa zic asa decat CCIR)numai ca trebuie sa-i fac extensie de banda,ca nu a intrat decat de la 88 pana pe la 103MHz,calitatea auditiei e ceea ce poate oferi un etaj de iesire pe traf...si cam asta e.
Link spre comentariu

Cel pe care il am eu are claviatura blocata total. Cred ca a stat in bucatarie. Dar total e blocata, fara posibilitate de recuperare. Parca sunt sudate clapele intre ele si in interior.... Bun, de functionat stiu ca trebuie sa mearga bine. Am vazut (auzit) un Mamaia, care e exact Nordic, doar ca Nordic are carcasa de lemn. Radioul Mamaia pe care l-am vazut, avea toate bobinele TOKO, tranzistori EFT negrii si tranzistorii din blocul UUS parca erau AA sau AF (nu mai stiu exact, dar cred ca erau unguresti). De asemenea, avea condensatori TESLA si IPRS. Mi-a placut ca bara de ferita era inscriptionata cu un numar scris cu alb...Sunetul era minunat, parca ar fi fost un radio cu lampi, un sunet cald , iar reglajul de ton functiona bine...Chiar mi-a placut cum se auzea pe UUS, parca ar fi fost un sistem 5.1 Daca il gasec, vi-l expediez, doar ca ma duc acasa in jur de 30 iulie :cry: De fapt , am sa vb cu tata azi sa il pun sa se uite in niste locuri cand se duce la tara (cu el mai fac conspiratii impotriva maica-mii si bunicii mele :ciuda: )

Link spre comentariu

"Cel pe care il am eu are claviatura blocata total. Cred ca a stat in bucatarie. Dar total e blocata, fara posibilitate de recuperare. Parca sunt sudate clapele intre ele si in interior...." :ras: Cred ca au fost facute de acelasi producator(!!!!!)ca asa era si la asta,nici nu m-am mai obosit sa consum spray pe el,desi nu mi-a fost la indemana sa schimb claviatura :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări