Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MONITOR LCD 22"NU SE ILUMINEAZA


Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pentru cine lucreaza frecvent in domeniu si bineinteles pentru cei ce vor sa invesreasca in aparatura care sa-i usureze munca HR DIEMEN a scos un tester foarte bun pt. lampile LCD.Merita toti banii!Eu l-am cumparat online direct de la ei si sint foarte multumit de achizitie.http://www.hrshop.es/index.php?command= ... t&id=73211

Am vazut si eu aparatul,e scula.
Buna ziua! Sunt interesat ce stie sa faca testerul acesta in afara de ce poti face cu un simplu invertor! Il aduc cei de la Mivarom cu 409 lei si vreau sa-l achizitionez(un invertor universal la Mivarom este 9,5 lei si pot sa-l folosesc foarte usor la verificat lampile). Care e diferenta? Multumesc anticipat !
Link spre comentariu

revin cu schema convertizorului usor de construit pentrutestarea lampilor de leptop si de la monitoare lcdBobinele se realizeaza cu conductor CuEm dupa cum urmeaza:L1=50 spire 0,6--0,7 mmL2=25 spire 0,3 mmL3=470--500 spire 0,3mmSe va folosi o bara de ferita cilindrica sau plata(de exe.de la radioreceptorul"Cora")Bobinarea se executa pe un suport de carton,cu izolare corespunzatoare intre infasurariTz.2N3055 se monteaza pe un radiator de aluminiu

Domnule ZVASILE, conzii nepolarizati la ce tensiune trebuiesc sa fie? cumva cel putin 1kv?
Link spre comentariu

revin cu schema convertizorului usor de construit pentrutestarea lampilor de leptop si de la monitoare lcdBobinele se realizeaza cu conductor CuEm dupa cum urmeaza:L1=50 spire 0,6--0,7 mmL2=25 spire 0,3 mmL3=470--500 spire 0,3mmSe va folosi o bara de ferita cilindrica sau plata(de exe.de la radioreceptorul"Cora")Bobinarea se executa pe un suport de carton,cu izolare corespunzatoare intre infasurariTz.2N3055 se monteaza pe un radiator de aluminiu

Domnule ZVASILE, conzii nepolarizati la ce tensiune trebuiesc sa fie? cumva cel putin 1kv?
La schema aceea cei 2 condensatori sunt la tensiuni normale (100v) nu la 1kv.Functioneaza bine ,am facut-o si eu. Ca transformator am folosit un choper rebobinat.Aduc la Mivarom cu 9,5 lei invertoare,nu prea se merita munca.Eu vroiam sa-mi iau unul profesional de la HR dar nu stiu daca isi merita banii (409 lei) !Poate imi confirma cineva care il foloseste.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări