Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Un sfat in legatura cu un difuzor


poiuyt

Postări Recomandate

Am strans si io ceva banuti pt un difuzor mai bunicele decat cele care le am momentan si vreau sa vad ce imi recomandati 1)Vreau sa fie neaparat pe 4ohmi 2)sa aiba sensibilitate de minim 92dB3)sa ai un fs cat mai mic in jur de 40-60Hz (se poate si mai jos)4)Putere 70-100W RMS5)Sa urce macar pana la 4000Hz6)sa fie pana 200 ron7)Sa fie HI-FI exclus chinezarii sau visaton sau alte bazaconii dastea (am deja niste pocnitori dastea pacas care sunt ok dar nu HI-FI)8)Nu vreau sa le folosesc in incinte VTP sunt multumit si cu un BR (spatiu cam mic acasa :( )9)Amplificatoare 2Xp3a alimentate la +/-35V.Prima oara m-am orientat catre PA800K dar este pe 8 ohmi si nu cred ca o sa gasesc vreodata PA800k pe 4 ohmi :( alte idei ceva de pe la Beyma Ciara .....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

da intradevar este mare lista de difuzoare dar io as fi vrut ceva concret ex cutare difuzor sau ceva de genu daca se poate, ca asa pot imi aleg orice de pe aici care sa se incadreze in cerintele mele ii fac o simulare cu un programel ... fac cutia ..... si surpriza se aude ca din butoi... (surpriza asta am avut-o cu ydl200lrbh-ul facand aceeasi schema de boxa pe 2 cai ca si cea data de vasile---- pana la urma m-am apucat de modificari si testari audiometrice pana am scos cam ce vroiam io sa scot din ele si mi-au iesit niste incinte total diferite cu cele din simulari care se aud binisor pt cati bani am dat pe un difuzor ;am constat pana ca si montarea difuzorului pe o anumita parte a incintei poate influenta foarte mult sunetul. Sunt multe chestii pe care nu le stiu si nu vreau totusi sa arunc banii pe niste difuzoare care dupa ce le fac incintele sa sune mai prost decat chinezariile care le am acum.

Link spre comentariu

Dayton RS150-4 varianta 8'' pe 4 ohmi este o alegere buna ?RS150-4 8" Reference Series Woofer 4 OHM * Power handling: 80 watts RMS/120 watts max * VCdia: 1-1/2" * Le: .50 mH * Impedance: 4 ohms * Re: 2.9 ohms * Frequency range: 40 - 2,000 Hz * Fs: 42 Hz * SPL: 92 dB 2.83 V/1m * Vas: 1.08 cu. ft. * Qms: 2.55 * Qes: .60 * Qts: .49 * Xmax: 6mm * Dimensions: Overall Diameter: 8-3/4" Cutout Diameter: 7-3/8" Mounting Depth: 3-1/2"

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări