Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se poate folosi motorul pas cu pas la un generator eolian ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

:speriat Stepper sau nu, e tot BLDC.BrushLess Direct Current.Si dupa cum am zis, marimea conteaza, dar cu un stepper de imprimanta veche incarc 2 acumulatori cu o "centrala eoliana" asamblata repede si la repezeala dintr-un motoras din asta si o elice facuta din pat-cablu de pvc :d Mai adevarat e ca nu chiar incarca. mai degraba se poate obesrva ca intra curent in acumulatori daca invart elicea cu mana. Eh, de aerodinamica ei chiar nu m-am ocupat. (poate ii pun o elice mai de doamne-ajuta, dar nu e o prioritate la mine pe masa de lucru :d ) Dar, de exemplu, dintr-un motor de floppy de 5.2" am scos 1A@12V la aprox 2000rpm. Evident ca, cu un motor bldc destinat cnc-urilor sau actuatoarelor industriale devine "utilizabil" prin dimensiune si curentii debitati.
Link spre comentariu

:speriat Stepper sau nu, e tot BLDC.BrushLess Direct Current.Si dupa cum am zis, marimea conteaza, dar cu un stepper de imprimanta veche incarc 2 acumulatori cu o "centrala eoliana" asamblata repede si la repezeala dintr-un motoras din asta si o elice facuta din pat-cablu de pvc :d Mai adevarat e ca nu chiar incarca. mai degraba se poate obesrva ca intra curent in acumulatori daca invart elicea cu mana. Eh, de aerodinamica ei chiar nu m-am ocupat. (poate ii pun o elice mai de doamne-ajuta, dar nu e o prioritate la mine pe masa de lucru :d ) Dar, de exemplu, dintr-un motor de floppy de 5.2" am scos 1A@12V la aprox 2000rpm. Evident ca, cu un motor bldc destinat cnc-urilor sau actuatoarelor industriale devine "utilizabil" prin dimensiune si curentii debitati.

Tnx pt info.Si inca o intrebare sa-mi fac o parere cantitativa: motorul ala de imprimanta la ce tensiune/curent merge? daca mai are eticheta.
Link spre comentariu

Eticheta s-a dus... demult, prin fenomenul de frictiune intre gnoaiele care mai erau in cutia in care tineam motorasele alea, dar cred ca era la 7.2V... dar nu bag mana in foc.

Motorarele astea dau si mai multa sau mai putina tensiune in functie de cat de repede le invarti.

Acum, apare o oarecare limita, datorata impendantei bobinelor, si daca creste turatia prea mult, bobinele nu mai transfera curentul prea bine, frecventa prea mare la care sunt excitate le face sa se comporte ca bobine de soc.

Toate motoarele bldc au o turatie optima si maxima la care pot fi folosite, indiferent daca bagi sau scoti curent din ele. Banuiesc ca valoarea respectiva apare in fisa tehnica a motorului.

Cel mai mare motor bldc care se poate gasii la scrapheap, ar fi motorul masinii aleia de spalat "Direct Drive"

Nu mai stiu ce marca era, dar era una singura, cu un astfel de motor... sanse mici sa punem noi, muritorii, mana pe asa ceva. :cry: ...

Dar raman imprimantele, faxurile si copiatoarele monstru, ferm pe pozitie.

Desigur, se gasesc si aici si sunt convins ca ar genera ceva curent util si la brize usoare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări