Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sony MHC-475s


Postări Recomandate

Am o combina Sony MHC-475s si am probleme cu boxele... Difurile de inalte sau cam ars si nu stiu cu sa deschid incinta pt a verifica daca sau ars cu adevarat sau poate doar filtru are probleme... Va rog sa imi spuneti cum pot desface incintele? P.S In caz ca sunt arse as vrea sa imi cumpar altele(boxe) ceva coloane puteti sa imi recomandati ceva?(nu foarte scump max 9mil). :weedman:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu stau sa caut poze,dar presupunand ca e dinaia cu fata de plastic,desfacerea se face dand jos acea masca.Are cam 6-8 boltzuri din turnare care sunt infipte cu solicon in niste scoburi in celalata fata de plastic care la randul ei e lipita intre peretii de lemn si pe care sunt prinse difurile.Trebuie sa tragi tare,sa incerci sa o fortezi pana se deslipeste siliconu,apoi iese.Ai grija ca daca tragi doar dintr-o parte,e posibil sa rupi acele bolturi,este sunt bagate pe principiul asemanator ca cel de la ramele ornamentale cu panza care se pun pe fata boxei.In loc sa bagi alte 'cartoane' dinalea de 5w cu condensator,ai putea cauta niste difuri auto pe neodinium,cu calota,cu putina imaginatie ar intra de minune.Ar trebui sa gasesti undeva pe la 6-7-800mii perechea.Asta daca consideri ca iti plac midbasii(dar din cate am ascultat sunt mai mult 'subwofere',nici nu au filtre pe ei )Solutia mai buna e a doua-alte boxe,dar nu legate la combina! :smt021

Link spre comentariu

Daca desfaceai combine la luna la luna ca mine,si vedeai ce e prin cutiile alea mari de tabla,sincer,nu mai ma puneai sa ma justific.In general combinele sunt macelaritoare de muzica,prin acele dsp-uri ,bass boost,preseturi si finali pe stk subalimentati de 20-30 lei.Incearca sa bagi niste casti bune in mufa 'dedicata' si o sa vezi rezultatul.mhc-urile astea gri metalizat,cu basii aia de plastic si fatza spray-gri au fost niste cotetze,nu stiu ce inseamna sa produca muzica.Zi-mi tu o combina buna scoasa de sony,sau asa in general.Nu au pic de finete sau detaliu ,nu trec de 30w pe canal decat alea mari ,cu 2 basi pe cutie,suna infundat si tot au zgomot de fond.Gandeste-te cati bani a fost tot ansamblul si fa o socoteala cam ce ar putea avea pe partea prin care trece semnalul,tinand cont de ce cutii cu difuzoare au 'TOATE' la ele.Nu mai merg mai departe.Nu merita atat deranj cutiile alea.Sper sa nu te superi,dar asta este adevarul,orice ai zice.Deci,ca sa ajungi la difuzoare,trebuie sa scoti fatza aia de plastic ornamentala.Difurile nu sunt prinse de ea.Ea are niste boltzuri care sunt manjite cu silicon sa nu iasa/vibreze de alt plstic pe dedesubt.Trebuie sa tragi usor cu unghiile,ceva de plastic,lemn de la fiecare margine pana se slabeste putin.Ideea e ca trebuie sa fortezi putin,nu cade usor,trebuie sa insisti cu grija pe toate partile.Incepe de la o margine,apoi partea opusa.Dupa ce o sa vezi cum sunt prinse difurile si cum arata,'filtrele',firele,manopera cutiei,o sa-ti cam piara cheful de boxe de combine

Link spre comentariu

Am rreusit sa desfac boxele si mam convins in mare parte de ce ee inauntru... Am gasit si difu de inalte de cca 60mm care nu avea nici un fel de filtru... ai spus ca imi poti recomanda un tweeter mai calumea... ai spus ceva de neodinium dar ce model sa stiu ce sa comand... am pus si niste poze sa va convingeti ceilalti singuri... sorry pt calitate...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări