Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Driver VGA cu Pico


Postări Recomandate

15 minutes ago, Blacksmith said:

dar pe pinii HSync si VSync sint 7.4k si 2k ohmi fata de masa lor

Eu am la un monitor 330Ohm si la altul cam 1k.
Deci poti pune Zero ohmi sau , conform teoriei, aprox. 75 ohm (banuiesc pentru a se face adaptarea de impedanta cu cea a cablului video).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

11 minutes ago, Blacksmith said:

Dar calitatea imaginii e cam slaba tremura un pic imaginea in partea dreapa...

Am spus și mai sus, un Pico sau un uC nu sunt indicate pentru a genera semnal video.
Exista circuite specializate pentru asa ceva, GPU (prezent la Raspebrry pi 3, sa zicem)
Dar dacă vrei neapărat, se poate. Cu compromisuri.
Daca te uiti la specificatiile standardului VGA, ai să vezi ca nivelul RGB nu trebuie sa fie mai mare de 0.7v.
A postat cineva mai sus o schema cu diode pentru limitare.
Nu te astepta sa ai o imagine care sa fie ca cea generata de un integrat specializat.




 

Link spre comentariu
4 minutes ago, Blacksmith said:

Aveti idee cum e cu astea ? 

Semnalul trebuie sa fie TTL. Dar depinde de ce a facut producatorul monitorului.
Ai fost indrumat mai sus sa pui cate un transistor alimentat la 5V pe Syncro H/V. Dat trebuie sa modifici apoi in soft polaritatea semnalelor H/V.
Desi nu m-ar mira prea tare ca monitoarele VGA din generatie mai nouă să detecteze automat polaritatea syncro.

Link spre comentariu

Ar fi misto daca s-ar putea comanda LCD-ul direct cu semnal digital din Pico, fara sa-l mai convertim in analogic doar ca sa-l transmitem prin VGA si apoi sa ne chinuim sa-l convertim la loc in digital. Adica sa sarim peste VGA...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Mi-a venit o alta idee ! Mi-as lua un Pi Zero 2 care are si sistem de operare si iesire HDMI. Oare as putea sa pun Pi Zero-ul ala pe monitorul meu VGA ? Am vazut ca se gasesc o groaza de convertoare HDMI-VGA. Din cate am inteles, semnalul pe HDMI este digital, iar pe VGA este analogic. Ceea ce inseamna ca acel convertor va trebui sa faca ce am incercat eu sa fac cu Pico-ul asta. Si atunci inseamna ca trebuie sa fie o piesa serioasa, de calitate. In schimb eu vad ca au niste preturi care nu justifica nici macar carcasa si cablul, dar sa mai aiba si electronica de calitate in el... Voi ce parere aveti ?

Link spre comentariu

Hmm... pare serios integratul ala. :) Dar asa de ieftin sa fie la 20-40 lei ca pe Emag ?

Apoi am observat ca sint o mie de versiuni de HDMI... Conversia de la o versiune HDMI la alta se face tot activ sau e treaba doar de cabluri si forma conectorului ?

Link spre comentariu
1 hour ago, Blacksmith said:

Apoi am observat ca sint o mie de versiuni de HDMI

HDMI este un standard. Este un DVI care trimite si sunet prin aceasi mufă.
HDMI este Digital, VGA este analogic.
Ti-am spus si mai mai sus, RPi Pico nu are GPU, incercarile tale de a-l folosi ca generator de semnal video pot fi utile cel mult in scop didactic.
Este un procesor dedicat altor scopuri. Pentru generare semnale video exista alte solutii.
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu
1 hour ago, Blacksmith said:

Mi-as lua un Pi Zero 2 care are si sistem de operare si iesire HDMI. Oare as putea sa pun Pi Zero-ul ala pe monitorul meu VGA ?

Pi Zero 2 are GPU.
Poti utiliza cu incredere un HDMI 2 VGA ca cel prezentat in video postat de @dumitrumy.
(evident fara alte modificari)
Exista prin Romania si chiar l-am folosit.
L.E. Singura problema este ca monitorul tău VGA să nu suporte anumite rezoluții.
Dar asta se resolvă simplu din fisierele de configurare Pi sau din soft.


 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări