Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Driver VGA cu Pico


Postări Recomandate

Ati pus vreunul dintre voi Pico-ul pe monitor VGA ? Cica se poate. Si chiar foarte simplu, doar cu 5 reziste...

Am gasit proiectul asta: https://forum.micropython.org/viewtopic.php?t=12094

Si imi place foarte mult ideea sa pot sa afisez pe un ecran atat de mare si color...

Avand doar 5 rezistente nici nu poti sa gresesti nimic la montajul asta. Insa as vrea totusi sa va intreb ceva. Semnalele RGB se leaga prin 300 ohmi si cele 2, VSYNC si HSYNC, prin 47 ohmi (ca cica e RF si ii trebuie impedanta de 50). Acum eu ma gandesc... La 3.3V, prin 47 ohmi, pot circula 70 mA ! Maximul pe pinii Pico-ului este de 8mA. Deci cum face de nu se arde ? Pentru ca nu cred ca se arde, ca am vazut ca toata lumea foloseste acolo 47 ohmi. Probabil impedanta de intrare pe semnalele alea e mai mare ? Eu as vrea sa fiu sigur ca nu imi ard Pico-ul... Imi facusem o regula: sa nu conectez niciodata vreun pin al Pico-ului prin rezistenta mai mica de 470 ohmi. Dar uite ca nu poti sa faci mereu asa, ca probabil aici nu o sa mearga cu rezistente mari...

 

I-auzi ce zice AI-ul:

"The common input impedance of the VSync (Vertical Sync) and HSync (Horizontal Sync) lines of VGA (Video Graphics Array) typically ranges from 75 ohms to 150 ohms. This impedance is standardized to ensure proper signal transmission and compatibility across VGA devices."

Nu prea imi place treaba asta... E prea putin. Nu inteleg cum poate Pico-ul sa dea atat curent...

Editat de Blacksmith
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

56 minutes ago, Blacksmith said:

Ati pus vreunul dintre voi Pico-ul pe monitor VGA ? Cica se poate. Si chiar foarte simplu, doar cu 5 reziste...

Poți obține semnalele VGA si cu procesoare mult mai simple. Problema este ca nu prea mai poți face altceva cu acel procesor.
Un procesor (sau microcontroler) nu este indicat a fi folosit pentru o astfel de sarcină. Poate doar în scop pur didactic.
 

Link spre comentariu
1 hour ago, Blacksmith said:

Dar intrebarea inca ramane...

Standardul VGA spune ca HSync/VSync sunt active low.
Asa ca poti sa pui si Zero ohm acolo. Dar pune totusi 47 ohm ca sa arate bine :).
Daca se arde Pico, îți plătesc eu contravaloarea lui.
La ce jucărie este această incercare de VGA, numai probleme de adaptări de impedanțe nu trebuie să-ți faci.


 

 

Editat de cloudy
Link spre comentariu
Acum 31 minute, cloudy a spus:

Standardul VGA spune ca HSync/VSync sunt active low.
Asa ca poti sa pui si Zero ohm acolo.

Stai jos, nota 2! 

image.png.48b07aa9760551de702dc29bfbe8a828.png

Adica daca este activ "zero" nu are si componenta "unu"?

Acum 19 ore, Blacksmith a spus:

La 3.3V, prin 47 ohmi, pot circula 70 mA ! Maximul pe pinii Pico-ului este de 8mA. Deci cum face de nu se arde ?

Pai cei 47R sunt in serie cu ceva, de unde stii impedanta pe pinii de sincronizare? Ai un monitor, masoara pinii 13 si 14 parca, fata de masa.

image.thumb.png.1954356b97914f2e9edb46c6a95c936d.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
Acum 13 minute, cloudy a spus:

Nu prea înțeleg apropoul. La monitor HSync/Vsync sunt INPUT.
Ce conteaza ca primeste +3V3 cu maxim de 10mA cat poate un Pico ?

Pai am scris mai sus ingrijorarea lui Dudi:

La 3.3V, prin 47 ohmi, pot circula 70 mA ! Maximul pe pinii Pico-ului este de 8mA. Deci cum face de nu se arde ?

*******************

Probabil credea ca cei 47R sunt la masa. Iar daca ar fi asa, nu mai conteaza ca semnalul care vine acolo este activ LOW, cand va fi in HIGH va trage curent din Pico.

EDIT: acum cred ca inteleg ce spui, eu fiind "analogist" iar tu programator. Semnalul la iesire Pico avand 3 stari, ii dai doar 2 stari-zero si impedanta mare, deci nu genereaza curent. Dar nu stii cum interpreteaza circuitul de prelucrare sincro valoarea de intrare "inalta impedanta", il poate interpreta tot ca zero. Daca in baza unui NPN pui zero volti sau impedanta foarte mare, el va fi in aceeasi stare: blocat. Deci semnalul de sincro are nenoie si de 1 activ, adica capabil sa dea un curent oarecare.

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
Postat (editat)

Facui niste masuratori:

 - pe pinii R, G, B, intr-adevar sint 75 de ohmi fata de masa fiecaruia

 - dar pe pinii HSync si VSync sint 7.4k si 2k ohmi fata de masa lor

 

E in regula ? :56

 

 

Editat de Blacksmith
Link spre comentariu
Acum 12 minute, dumitrumy a spus:

Semnalul la iesire Pico avand 3 stari, ii dai doar 2 stari-zero si impedanta mare, deci nu genereaza curent.

 

Are 3 stari, dar cand e configurat ca pin de iesire are doar 2 stari: high si low. Ceea ce descrii tu pare a fi comportament de "open colector", dar nustiu daca e configurat in soft asa. O sa ma uit... Iar daca intrarile HSync si VSync asteapta sa le "traga" cineva in jos, inseamna ca au o rezistenta de "pull-up" la plus.

Link spre comentariu
Acum 1 minut, Blacksmith a spus:

Are 3 stari, dar cand e configurat ca pin de iesire are doar 2 stari: high si low.

Eu ma pricep la Pico ca si la chirurgie laparoscopica. Am incercat doar sa decriptez postarea lui Antemir.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări