Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtru boxe


Postări Recomandate

On 2/21/2024 at 5:48 PM, Shambala said:

Daca mariti mult R paralel va trebui sa mariti mult si R serie. Ceea ce e bine, caci un C pus peste ea are efect sesizabil doar daca valoarea ei este de peste 8-10ohmi.

C paralel cu R serie nu trebuie sa fie prea mare - maxim 5uF.

 

55 minutes ago, Shambala said:

Ati gresit micsorand  Rparalel in loc sa o mariti.

Sunt sigur ca aveti dreptate.

Mi-ar prinde bine daca se poate sa si inteleg de ce.

Ce diferenta este intre varianta cu Rp,Rs la valori mai mici fata de varianta cu valori mai mari daca in ambele cazuri se obtine acelasi rezultat?

Ce valori ar fi optime?

1 hour ago, Shambala said:

solutia buna  este sa puneti Rs la inceputul filtrului si Rp la sfarsitul acestuia.

Asa apar in simularile mele si in montajul realizat practic.

1 hour ago, sesebe said:

Pt tweeterul ala micut sint de putere prea mare becurile stea

Erau ramase de la alt proiect,am sa caut altele potrivite.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 40 minute, Costa a spus:

 

Sunt sigur ca aveti dreptate.

Mi-ar prinde bine daca se poate sa si inteleg de ce.

Ce diferenta este intre varianta cu Rp,Rs la valori mai mici fata de varianta cu valori mai mari daca in ambele cazuri se obtine acelasi rezultat?

Ce valori ar fi optime?

Asa apar in simularile mele si in montajul realizat practic.

Erau ramase de la alt proiect,am sa caut altele potrivite.

O R serie este ca o gatuitura pe o teava prin care curge apa - reduce debitul.

O R paralel este ca o teava derivatie* de la cea principala care - sa zicem - duce apa la o morisca. Cu cat diametrul tevii derivatie este mai mare cu atat va ajunge mai putina apa la morisca.  Diametru mare inseamna o rezistenta mai mica opusa apei, deci o Rp mai mica.

(* - considerati ca derivatia duce apa la canal)

Pt ca morisca sa se invarta mai repede (difuzorul sa cante mai tare),  trebuie ca  1 - gatuitura sa fie mai slaba  (pana  spre deloc), respectiv Rs trebuie sa fie mai mica,  si

2 -  teava derivatie sa fie de diametrui mai mic, respectiv Rp sa fie de valoare mai mare.

 

Un L-PAD  este un divizor potentiometric asa ca cele doua R din care este format, Rs si Rp au valori dependente una fata de alta pt a mentine impedanta vazuta de filtru la aceeasi valoare.  Toate calculatoarele de L-PAD au aceasta conditie impusa in algoritm, asa ca daca vreti sa nu irositi prosteste putere pe rezistenta paralel va trebui sa calculati "manual" valorile celor doua R si evident sa calculati filtrul pt noua impedanta rezultata.

 

Asa cum v-am mai explicat odata, o imagine mult mai intuitiva a functionarii celor doua R se obtine daca "rupeti" L-padul in doua, si puneti Rs la intrarea in partea de inalte a filtrului, iar Rp o lasati pe iesirea acestuia, in paralel cu difuzorul.  

Influenta Rs este aproape strict asupra nivelului auditiei, dar influenta Rp este mai complexa, ea atrenuand semnificativ si armonicele frecventei de rezonanta ale tweeterului. 

 

Nu va cramponati de simulatoare, ele NU va dau solutii reale. Trebuie sa intelegeti cum functioneaza sistemul pe care doriti sa il simulati - altfel sunteti un captiv [total] al calculatorului. Daca apar valori gresite, nu veti observa acest lucru, pt ca nu stiti (din teoria generala) cam care ar trebui sa fie valorile corecte (ma rog, plaja lor).

Link spre comentariu

Multumesc pt explicatie.

Cu Xsim vad influenta Rs,Rp pe graficul raspunsului in frecventa.

6 hours ago, Shambala said:

asa ca daca vreti sa nu irositi prosteste putere pe rezistenta paralel va trebui sa calculati "manual" valorile celor doua R si evident sa calculati filtrul pt noua impedanta rezultata.

Rp de valoare mica implica un curent mare prin ea respectiv o putere mare irosita.

"Impedanta rezultata" trebuie pastrata la valori apropiate de Ztw=8ohm ? exista criterii de limitare ?

Apoi inteleg ca se recalculeaza Ctw si Ltw pt fr de taiere propusa functie de valoarea impedantei obtinute.

 

7 hours ago, Shambala said:

Influenta Rs este aproape strict asupra nivelului auditiei, dar influenta Rp este mai complexa, ea atrenuand semnificativ si armonicele frecventei de rezonanta ale tweeterului. 

si

@Shambala 21 febr:

"Am si eu DT25N.  
-nu are 95dB decat poate pe hartie.  
-Si pe masura ce creste frecventa ii mai scade spl-ul.
-In acest caz o atenuare corecta se face cu un C peste prima R serie, iar R din paralel cu tweeterul se pune semnificativ mai mare (6-8-10 ohmi, pe testatelea).
-Atentie, este un tw mic si f fragil.  
-Nu incercati sa il taiati cu 12dB sub 3khz;  in orice caz nu folosit la 40W."

 

De aici alegerea mea pt Rp intre (6-8-10)r

 

Pana caut despre "armonicele frecventei de rezonanta ale tw" trebuie sa aleg o valoare cu ce informatii sunt.

 ACUM pt experimentari am ce se poate obtine cu cateva valori de rezistente ceramice de 10w intre (2.2 -12)r si doua bc de 33r.

 

 

Link spre comentariu

Nu prea ati inteles.  Va lipsesc mult prea multe cunostinte fundamentale pt a putea proiecta un filtru.

Valorile Rp nu se testeaza in mod "simplu", fiecare valoare aleasa impune recalcularea filtrului pt noua impedanta rezultata.

 

Link spre comentariu

Partea plina a paharului ...

E primul meu filtru si chiar e functional la nivel de incepator !

Poate sa ramana si asa .

Folosit acasa doar de mine,nu vad nici o problema.

Pt alte variante mai e de citit .

Link spre comentariu

20240424-150911.jpg

Filtrele sunt montate si functionale.

Pana voi aduna alte informatii suficient de concludente am toate motivele sa le consider reusite.

Am simulat in Vituixcad si filtre active.

Pe "sound-au-com" se zice ca sunt de preferat.

Intai o schema de amplif cu bipolari simpla si cu consum redus de energie .

Vechiul meu amplif Tehnium 5/83 la 2x20v alimentare are putere suficienta ,corectii de ton bune si se incalzeste f putin.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări