Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

osciloscop pe tuburi KIKUSUI ELECTRONICS-Japan


Postări Recomandate

Buna ziua

Am primit un osciloscop pe tuburi si tranzistoare KIKUSUI ELECTRONICS model 555.

Nu a mai functionat de cel putin 20 de ani.

L-am alimentat dar nu are spot insa lampile si tubul,cat se vede,sunt aprinse.

Nu ma pricep foarte bine la aceste aparate si as dori o sugestie daca se mai poate repara si daca mai merita investitia sau pur si simplu s-ar putea vinde.Am un manual de operare cu caracteristicile tehnice(7MHz,600Vpp,ecran de 135mm diametru,etc) dar nu am nicio schema.

Daca ati auzit undeva sau puteti sa-mi spuneti unde as putea sa le gasesc,v-as multumi mult.

V-as pune cateva poze din calculator dar nu-mi dau seama cum sa fac.Vad ca exista doar o insertie de URL.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am incercat butonul de Intensity,nu are efect.

Atasez insa niste poze cu interiorul.

Nu vad condensatori umflati dar tensiunile marcate pe placa de baza(de jos) de alimentare(cred)sunt mai mari fata de valoarea inscrisa cam cu 2-4V.

Am gasit totusi o lampa sparta.Un ECC88 de pe placa din spatele tubului.Nu stiu deocamdata cum fac rost de ea.

Link spre comentariu

 Buna ideee!M-am gandit si eu dar am vazut o informatie peforum cum ca lampa ruseasca nu ar fi tocmai ok.Pretul era foarte bun in comparatie cu pretul unui ecc88 Siemens nou,de 840lei,cu transport.

In concluzie m-ar interesa oferta.Cum discutam amanuntele?

Fac o corecte la pretul de mai sus.E vorba de 84lei nu de 840!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări