Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Impământare instalatie electrică!


Postări Recomandate

Am nevoie de un sfat ! Am o cladire care in fata ei ..va fii sapat un beci..si peste acel beci va fi o terasă ..acea cladire nu are impantare ...m am gandit daca tot sap pt beci ..sub beci sa pun si impantarea ..o buc de platbanda zincata cu 4 tarusi metalici galvanizati ...si dupa ma duc cu conductor litat de 10 spre tablou ...este ok ideea mea ? 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

În primul rând, s-ar putea ca 4 țăruși să nu fie de ajuns. Nu se știe care este calitatea solului acolo, prin urmare trebuie să vedeți dacă aveți suficientă suprafață disponibilă pentru o eventuală montare a unor țăruși suplimentari, în cazul în care la măsurătoare obțineți peste 4 ohmi.

La beciul pe care-l construiți veți avea structură de rezistență din beton armat? Dacă da, puteți folosi armătura ca priză naturală. În acest caz, puteți face o combinație de priză naturală și artificială. Bateți țărușii perimetral, iar platbanda dintre ei o legați și la capetele armăturilor lăsate afară la partea inferioară a structurii de rezistență. În acest fel, aveți șanse ca valoarea rezistenței de dispersie a prizei să fie corespunzătoare.

Pentru legătura dintre platbanda prizei de pământ și tabloul de distribuție folosiți conductor de cupru cu secțiunea de minimum 16 mmp.

Obligatoriu faceți măsurători pe parcursul execuției lucrării, înainte de astuparea cu pământ. Dacă obțineți o valoare sub 4 ohmi, e foarte bine, fiindcă după astupare completă ea va scădea și mai mult.

Link spre comentariu

Pentru realizarea unei prize de impamantare cu tarusi in linie,cea mai simpla metoda este sa va achizitionati tarusii si platbanda cu care ii conectati intre ei si sa urmati pasii.Exemplu:pentru 5 tarusi de 1m , va trebui sa sapati un sant de cel putin 40-50 cm adancime , cu latimea de aprox. 40cm .Bateti tarusii in pamant in acest sant, distanta dintre tarusi sa fie mai mica decat 0.9 din lungimea tarusului.Conectati tarusii intre ei cu platbanda.De la cel din mijloc, tot cu platbanda , mergeti pana la cladire si ridicati-o pe zid cam 40-50 cm.La capatul acesteia va veti conecta cu un conductor de cupru cu sectiunea de 16 mm patrati.Daca aveti si posibilitatea sa masurati priza , ar fi si mai bine,preferabi pe vreme secetoasa, aceasta fiind cea mai defavorabila masuratoare.Evident, santul trebuie acoperit cu pamant.Succes!

Link spre comentariu
Acum 2 minute, arossiro a spus:

Pentru realizarea unei prize de impamantare cu tarusi in linie,cea mai simpla metoda este sa va achizitionati tarusii si platbanda cu care ii conectati intre ei si sa urmati pasii.Exemplu:pentru 5 tarusi de 1m , va trebui sa sapati un sant de cel putin 40-50 cm adancime , cu latimea de aprox. 40cm .Bateti tarusii in pamant in acest sant, distanta dintre tarusi sa fie mai mica decat 0.9 din lungimea tarusului.Conectati tarusii intre ei cu platbanda.De la cel din mijloc, tot cu platbanda , mergeti pana la cladire si ridicati-o pe zid cam 40-50 cm.La capatul acesteia va veti conecta cu un conductor de cupru cu sectiunea de 16 mm patrati.Daca aveti si posibilitatea sa masurati priza , ar fi si mai bine,preferabi pe vreme secetoasa, aceasta fiind cea mai defavorabila masuratoare.Evident, santul trebuie acoperit cu pamant.Succes!

Multumesc pt sfat ..acel sant pot sa l sap ..unde este si fundatia pt beci ..adica fundatia pt peretii beciului ..fav sant adanc ..pun ..impantarea ..dupa pun un strat de pamant sau o patura de nisip torn fundatia pt beci ..si ma ridic pe langa perete..pe partea de pamant in sus pana sub placă dupa care pot sa o duc aproximativ ..langa perete la o distanta de 2.5 m fața de tabloul electric al cladirii

Acum 2 ore, validae a spus:

Măsurarea rezistenței împământării se face cu un aparat dedicat, nu cu ohmmetrul obișnuit.Se folosesc electrozi suplimentari pentru măsuratoare....

Din pacate nu am un asemenea aparat de masurare a rezistentei impamantarii...la o prima vedere pe net este de la 650..800 lei in sus un astfel de aparat de masură!

Link spre comentariu
Acum 5 ore, arossiro a spus:

.... distanta dintre tarusi sa fie mai mica decat 0.9 din lungimea tarusului.

Este normată undeva această distanță? Eu stiu că - funcție de lungimea electrodului - distantele între electrozi sunt de la 2 la 3m....după afirmatia dvs la un țăruș de 1m distanța intre ei ar fi de... 90cm!....prea mică după parerea mea, distribuția potențialului in sol în caz de defect este mult prea concentrată.... iar țărușii de 1m sunt mai rar folosiți, de obicei 1,5m sau 2m....

Link spre comentariu
Acum 2 ore, sonic11 a spus:

Țăruși de 1,5m la distanta de minim 1,5m între ei, minim 4...5, ieșire platbanda cu caseta distribuție și continuați cu fir litat de minim 16mm patrati.

Am construit doua prize de pământ relativ recent (una acum o lună). 

Electrozii folosiți au fost de 1,5m, distanta între ei de 3m, platbanda galvanizata de 5X40,urmata de conductor litat de 16 mmp. 

Valori-1,73 ohmi, la ultima și 1,65 ohmi la prima. 

Link spre comentariu
Acum 7 minute, yo2mhj a spus:

Am construit doua prize de pământ relativ recent (una acum o lună). 

Electrozii folosiți au fost de 1,5m, distanta între ei de 3m, platbanda galvanizata de 5X40,urmata de conductor litat de 16 mmp. 

Valori-1,73 ohmi, la ultima și 1,65 ohmi la prima. 

:nas:și ce este greșit în enunțul meu?

Link spre comentariu

Ca idee, la nevoie și dacă te strofoci, poți obține cei 4 Ohmi și cu un singur țăruș, dar va fi unul atipic și foarte lung (adânc). S-a mai discutat, se mai practică acolo unde nu (mai) există posibilitatea săpăturilor (nu e cazul aici) de exemplu la clădiri existente, dar fără împământare și unde nu poți decât cel mult să dai o gaură sau mai multe în beci sau subsol...

În cazul că nu poți găsi pe cineva care să-ți măsoare împământarea (deși e puțin probabil și mult mai ieftin decât să cumperi un aparat dedicat) pune cel  puțin trei țăruși de 1,5m și platbandă cât mai lată între ei și vei avea o rezistență suficient de mică.Aș recomanda să ieși deasupra nivelului solului tot cu platbandă, iar legătura cu cablul final (lițat sau nu) să fie bine izolată, dar ușor accesibilă pentru testări ulterioare, din motive clare.

E și mai ieftină platbanda zincată decât cablul lițat de cupru, la aceeași secțiune...plus că ai o suprafață utilă de contact cu solul în plus.

Cel mai mult contează umiditatea solului, cu cât e mai umed cu atât mai bine și mai puțini electrozi ai nevoie.Foarte importantă e realizarea contactelor între platbandă și țăruși, eu recomand sudura în cel puțin un punct (în afară de prinderea cu șurub) și apoi protejarea prin vopsire a zonei sudurii, fiindcă sudura afectează local stratul protector de zinc.Simplul contact dintre papuc și platbandă poate suferi din cauza coroziunii în timp, pe când sudura nu, mai ales dacă o protejezi ulterior..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări