Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Explicatie mod de cuplare filtru 3 cai ordin 2 pe 4 ohmi in boxe si detalii medii pe 4 ohmi.


Postări Recomandate

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu modul de cuplare a filtrului cu cablajul de la amplificator si (intre ele daca pot spune asa),deoarece nu inteleg cum sa leg cablurile.Am primit doua fotografii, o schema si mi-sa comunicat ca ceea scrie pe filtru cu rosu  WE (este plusul de la un canal amplificator) si cu verde WE (este minusul de la acelasi canal amplificator), in rest va rog sa ma luminati care este modalitatea de cuplare cu difuzoarele.

 

Atasez poze cu fata/spatele si schema filtrului. Explicatii clarificare despre fotografia cu fata filtrului : in partea de jos cu rosu langa bobina mare la conector scrie   WOOFER +,la conectorul albastru din stanga  scrie cu verde  WOOFER -.

 

 

Mi sa spus de catre fostul proprietar ca rezistenta incercuita cu galben poate va fi inlocuita in functie de potrivire cu 4 ohmi sau cat de tare canta mediile. 

 

Filtrul a fost proiectat pentru bas de 4 ohmi, medii de 8 ohmi si inalte de 6 ohmi.  

 

Intrebarea este: se poate pune difuzor de medii pe 4 ohmi.

 

 

 906996578_Fataplacafiltrumarcatpolaritate.thumb.PNG.493169b541e3908f6654383bf1272c45.PNG

 

 

 

   

 

spate placa filtre personalizate.PNG

Schema filtre .PNG

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mi sa spus de catre fostul proprietar ca rezistenta incercuita cu galben poate va fi inlocuita in functie de potrivire cu 4 ohmi sau cat de tare canta mediile. 

Filtrul a fost proiectat pentru bas de 4 ohmi, medii de 8 ohmi si inalte de 6 ohmi.  

Intrebarea este: se poate pune difuzor de medii pe 4 ohmi.

Am revenit cu o schema mai clara ( sus mediile ,mijloc inaltele,iar jos basul ).

   1937325496_Schemafiltrepersonalizatemarcate.thumb.PNG.6c62d20b320c36fe461d001a4ecd59d9.PNG

 

Link spre comentariu

Nu se pot inlocui difuzoare de medii de 4 ohmi cu altele de 8 ohmi (sau invers) daca filtrul a fost calculat pt una din valori.  Sau na, se poate, dar nu se mai pastreaza curbele de taiere.

Rezistentele R de 2,7ohmi si 1,8ohmi au rolul atenuarii sunetului pe medii si pe inalte, nu au legatura cu impedanta difuzoarelor.  Fiecare din ele fiind pusa inainte de sectiunea de filtrare nu modifica valoarea impedantei [difuzorului] vazuta de catre filtru.

 

Atentie, cu woofer (bas) de 4 ohmi si valorile din schema minimile de  impedanta se pot duce destul de jos (probabil sub 3 ohmi).

De asemenea valorile pt sectiunea de medii sunt cel putin indoielnice.

Link spre comentariu

 In legatura cu modul de cuplare al cablajului eu inteleg :  rosu  WE (este plusul de la un canal amplificator) si cu verde WE (este minusul de la acelasi canal amplificator) ,apoi plusul de la fiecare (difuzor bas,medii,inalte) il pun unde este marcat cu rosu dupa care leg  minusurile la marcaj cu verde de la fiecare (difuzor bas,medii,inalte) si treaba este gata.

 

Gresesc cu ceva ? 

 

Daca da va rog sa ma ajutati cu modul de cuplare cablaj ? 

Link spre comentariu
1 hour ago, Shambala said:

Nu se pot inlocui difuzoare de medii de 4 ohmi cu altele de 8 ohmi (sau invers) daca filtrul a fost calculat pt una din valori.  Sau na, se poate, dar nu se mai pastreaza curbele de taiere.

Rezistentele R de 2,7ohmi si 1,8ohmi au rolul atenuarii sunetului pe medii si pe inalte, nu au legatura cu impedanta difuzoarelor.  Fiecare din ele fiind pusa inainte de sectiunea de filtrare nu modifica valoarea impedantei [difuzorului] vazuta de catre filtru.

 

Atentie, cu woofer (bas) de 4 ohmi si valorile din schema minimile de  impedanta se pot duce destul de jos (probabil sub 3 ohmi).

De asemenea valorile pt sectiunea de medii sunt cel putin indoielnice.

Din experienta dvs. ce trebuie schimbat sa nu mai fie mediile indoielnice? 

Ce se poate schimba (adauga sau scoate) se sustina la valori de maxim 3.5 Ohmi pe woofer ?  

 

1 hour ago, sonic11 said:

Pai nu poti urmari schema, souce este iesirea amp si cele trei sectiuni ale filtrului trebuiesc puse in paralel pe iesirea amp cu fazaeea corespunzatoare a difuzoarelor.

M-ar ajuta sa scrieti (desenati ) direct pe poza cu fata filtrului. 

Link spre comentariu
Acum 46 minute, pietros a spus:

Din experienta dvs. ce trebuie schimbat sa nu mai fie mediile indoielnice? 

Ce se poate schimba (adauga sau scoate) se sustina la valori de maxim 3.5 Ohmi pe woofer ?  

 

M-ar ajuta sa scrieti (desenati ) direct pe poza cu fata filtrului. 

Pai este scris clar pe poza

we+ si w- se leaga la iesirea amp

apoi aveti tweeter+ si tweeter- pe care le conectati la tweeter

midrange+ si mibrange- pe care le conectati la medie si wooder+ si woofer- pe care le conectati la dif de bass.

Trebuie sa respectati polaritatea difuzoarelor exact cum scrie pe filtru la conctarea lor.

Link spre comentariu

@ sonic11 - dl. pietros nu are cunostinte tehnice,  are nevoie de indicatii  de tipul "le fil rouge au bouton rouge, le fil vert au bouton vert..."  

 

@ pietros - fara a cunoaste ce difuzoare sunt folosite si parametrii lor, nu se pot face calcule exacte si da valori.  Dar cineva cu experienta, citind valorile de pe schema ramane putin surprins de acestea.

Stiu ca nu aveti posibilitatea de a face vreo masuratoare asa ca ramane doar sa puneti filtrele si sa vedeti daca la putere mai mare se incalzeste amplificatorul sau chiar intra in protectie.

Cum se va auzi rezultatul ... asta e.

Despre a modifica schema filtrelor nici nu poate fi vorba, ar fi cu totul in afara domeniului dvs. de expertiza.

 

Link spre comentariu
11 minutes ago, sonic11 said:

Pai este scris clar pe poza

we+ si w- se leaga la iesirea amp

apoi aveti tweeter+ si tweeter- pe care le conectati la tweeter

midrange+ si mibrange- pe care le conectati la medie si wooder+ si woofer- pe care le conectati la dif de bass.

Trebuie sa respectati polaritatea difuzoarelor exact cum scrie pe filtru la conctarea lor.

Multumesc mult.

1 minute ago, Shambala said:

D-le pietros, fara a cunoaste ce difuzoare sunt folosite si parametrii lor, nu se pot face calcule exacte si da valori.  Dar cineva cu experienta, citind valorile de pe schema ramane putin surprins de acestea.

Stiu ca nu aveti posibilitatea de a face vreo masuratoare asa ca ramane doar sa puneti filtrele si sa vedeti daca la putere mai mare se incalzeste amplificatorul sau chiar intra in protectie.

Cum se va auzi rezultatul ... asta e.

Despre a modifica schema filtrelor nici nu poate fi vorba, ar fi prea complicat pt dvs.

Daca mi-se spune ce si cu ce sa schimb, schimb fara probleme. Nu am doua maini pe stanga. 

Link spre comentariu

Imi pare rau dar dvs nu stiti sa cititi o schema electrica si sa o identificati cu montajul, si nici macar sa identificati intrarile si iesirile.

De aceea ati si postat acest topic - "Cum sa leg filtrele ?" ...

 

Problema este insa infinit mai dificila - nu este vorba de a inlocui  componente ci de a face masuratori  complexe pt a vedea atat caracteristicile difuzoarelor cat si impedanta incintei si raspunsul ei acustic.  Echipamentul necesar este minimal dar unele masuratori  si interpretarea lor necesita multe sute (poate mii) de ore de antrenament si invatare. 


Apoi cred ca efortul ar fi total disproportionat raportat la valoarea incintelor - si al rezultatului final (chiar optimizat).

Plus ca ar fi necesara si o ureche educata si antrenata.

Link spre comentariu
Acum 16 ore, pietros a spus:

Daca mi-se spune ce si cu ce sa schimb, schimb fara probleme. Nu am doua maini pe stanga. 

Nimeni de aici nu va poate ajuta fara sa stie parametri difuzoarelor.

Filtrele se fac dupa parametri difuzoarelor, nu faci filtre si apoi cumperi difuzoare.

 

 

LE. pune poze cu difuzoarele inclusiv etichetele lor.

Editat de sonic11
Link spre comentariu
Acum 4 ore, Shambala a spus:

Imi pare rau dar dvs nu stiti sa cititi o schema electrica si sa o identificati cu montajul, si nici macar sa identificati intrarile si iesirile.

De aceea ati si postat acest topic - "Cum sa leg filtrele ?" ...

 

Problema este insa infinit mai dificila - nu este vorba de a inlocui  componente ci de a face masuratori  complexe pt a vedea atat caracteristicile difuzoarelor cat si impedanta incintei si raspunsul ei acustic.  Echipamentul necesar este minimal dar unele masuratori  si interpretarea lor necesita multe sute (poate mii) de ore de antrenament si invatare. 


Apoi cred ca efortul ar fi total disproportionat raportat la valoarea incintelor - si al rezultatului final (chiar optimizat).

Plus ca ar fi necesara si o ureche educata si antrenata.

Asa este cel mai bine pentru noi romanii, sa nu ne pricepem la toate, deci oamenii potriviti la locurile potrivite.

Am inteles cum sa leg filtrele si apreciez ajutorul tuturor. Am vorbit cu fostul proprietar care face de 15 ani filtre si sunt taiate la 800-3000 Hz, studiate atent, ascultate si "calibrate" pe boxe foarte similare cu ale mele( pe Arcus TS 45) cu singura diferenta ca este proiectat pentru medii de 8 Ohmi. Pot schimba daca nu imi place cum suna(difuzorul actual 4 Ohmi ), cu un Tonsil de 100 mm diametru pe 8 Ohmi cu SPL bunicel,bine inteles in functie de cat atenueaza  filtrul si dupa discutii cu fostul proprietar pentru a ajunge la o liniaritate dorita. Cred ca cel mai bine ar fi sa vina sa faca si ceva masuratori chiar el.  

 

Link spre comentariu
2 hours ago, sonic11 said:

Nimeni de aici nu va poate ajuta fara sa stie parametri difuzoarelor.

Filtrele se fac dupa parametri difuzoarelor, nu faci filtre si apoi cumperi difuzoare.

 

 

LE. pune poze cu difuzoarele inclusiv etichetele lor.

Multumesc pentru implicare. Voi rezolva cu fostul proprietar toate aspectele legate de filtre si de optimizare acustica.

Spatiul nu imi permite alte boxe mai inalte de 47 cm, acesta este motivul pentru care voi pastra aceste boxe care au potential ,dar nu cu filtrele cu care au fost fabricate.    

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări