Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fotomultiplicatoare

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Link-urile nu merg.

Astfel de instalatii, daca nu erau portabile, erau pe cadru NIM, alimentate cu +/- 12V sau cu tensiune asimetrica. Daca aparatul a fost portabil, uzuale erau tensiunile de 6 si 9 volti.

Poti incerca o alimentare cu 6V, cu un semnal de câtiva mV la intrare, pe iesire ar trebui sa ai câtiva volti, simetric.

 

 

Link spre comentariu

Am încercat cu +/-9V.

Semnalul este același, 800mV 1kHz

Ambele citite la 2V/div

Așa arată semnalul la ieșirea amplificatorului nealimentat:

raZMjMZ.jpg

 

Așa arată cu amplificatorul alimentat:

TuWMLEL.jpg

 

 

 

Am pus și +/-12V. Duce semnalul la ~6V deci cred că e în parametri. Ar trebui să am un semnal mai mare pentru a detecta corect?

Myjxn9H.jpg

 

Dacă am rezolvat cu asta mai rămâne să fac o sursă de HV. Are/Știe cineva de unde pot lua o schemă pentru un asemenea circuit?

Editat de Neagu Raul
Link spre comentariu

Un semnal la iesire de 6V este cam mult pentru etajele urmatoare. M-as limita la 6V alimentare.

Pentru IT, schema tipica este un oscilator, urmat de redresare si multiplicare de tensiune. Cred ca scheme  o sa gasesti la tata Gugle.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, icar a spus:

Un semnal la iesire de 6V este cam mult pentru etajele urmatoare. M-as limita la 6V alimentare.

Cam care ar trebui să fie următoarele etaje? Eu cred că amplificarea cu 6V alimentare e cam mică, nu ar fi mai ok 9V? care are 4V la ieșire? Cu 6V am ~1,2V la ieșire.

Acum 4 ore, icar a spus:

Un semnal la iesire de 6V este cam mult pentru etajele urmatoare. M-as limita la 6V alimentare.

Pentru IT, schema tipica este un oscilator, urmat de redresare si multiplicare de tensiune. Cred ca scheme  o sa gasesti la tata Gugle.

Doar multiplicare de tensiune cred că știu să fac, în rest nu prea înțeleg cum fac...

Voltage multiplier - Wikipedia

Link spre comentariu

Amplificarea unei scheme nu este dictata de valoarea tensiunii de alimentare decit indirect iar o schema bine proiectata are aceeasi amplificare pina ajunge in cliping indiferent de valoarea alimentarii. Tensiunea de alimentare seteaza doar punctul de intrare in cliping.

Pt ridicator de tensiune iti recomand sa folosesti un convertor Royer: 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CCFL_Inverter_Circuit1.gif , eventual urmat de un multiplicator de tensiune ca cel desenat de tine. 

Si ceva mai detaliat: https://www.mikrocontroller.net/articles/Royer_Converter

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 47 minute, sesebe a spus:

Amplificarea unei scheme nu este dictata de valoarea tensiunii de alimentare decit indirect iar o schema bine proiectata are aceeasi amplificare pina ajunge in cliping indiferent de valoarea alimentarii. Tensiunea de alimentare seteaza doar punctul de intrare in cliping.

Da, dar cu amplitudine mai mare pot lucra relativ mai ușor și e mai sensibil. Asta din rezultatele experimentelor de aseară:

+/-6V=>~1.2V pk-pk

+/-9V=>~3.8V pk-pk

+/-12V=>~6V pk-pk

toate rezultatele din 800mV la 1kHz dar nu știu care este tensiunea care pleacă de la tub, presupun că este în jur de 100~200mV.

Acum 48 minute, sesebe a spus:

Pt ridicator de tensiune iti recomand sa folosesti un convertor Royer: 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CCFL_Inverter_Circuit1.gif 

Si ceva mai detaliat: https://www.mikrocontroller.net/articles/Royer_Converter

Pare destul de ușor de făcut, partea cu inductorii și transformatoarele mi se pare mai grea pentru că nu am punte RLC. Plus că nu am prea multă experiență cu ele, și în pozele acelea transformatorul e uriaș...

Acum 51 minute, sesebe a spus:

urmat de un multiplicator de tensiune ca cel desenat de tine.

Ok, dar TÎ trebuie să fie negativă sau pozitivă?

Circuit Diagram of Voltage Multiplier

Link spre comentariu

Foto multiplilcatorul tau nu are cristal au fost montate mai multe pe un cristal mare, dispozitivul se mai numeste gamma camera si se utiliza la aparele de scintilatie.

sistemul respectiv trebuie sa aibe un raspuns liniar deoarece o scintilatie e vazuta de mai multe multiplicatoare in acest fel se obtine o rezolutie mai mare decat numarul fizic de multiplicatoare.

 

Eu stiu ca fotomultiplicatatoarele astea merg cu plusul la masa asemanator cu magnetroanele, anodul colector este legat la masa, printr-o rezistenta pe care se citeste, iar catodul la minusul sursei de inalta tensiune, exista divizore interne sau externe pentru anozii intermediari.

se pot utiliza si la spectrofometre nu doar la scintilatoare, dar se saturaza la lumina puternica, din acest motiv trebuie folosite la intuneric.

 

Nu e obligatoriu sa utilizezi amplificatorul cu care a venit,poti utiliza alt amplificator, merge si direct cu osciloscopul.

 

1.2kv e destul de mica,poti folosi un transformator facut anume si o dioda dintr-un triplor, sau un multiplicator de tensiune din cele expuse mai sus.

 

 

 

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
Acum 29 minute, ionut120v a spus:

se pot utiliza si la spectrofometre nu doar la scintilatoare

Exprimarea este putin ambigua. Un scintilator este un element solid sau lichid care, sub actiunea radiatiei, emite o scintilatie. Scintilatia este vazuta si amplificata de un fotomultiplicator. Cum amplitudinea pulsului este proportionala cu energia radiatiei incidente, cuplul scintilator- fotomultiplicator se foloseste in spectrometria radiatiilor.

Link spre comentariu

corect, dar pot fi folosite si fara cristal de scintilatie pentru fotometre in vizibil si uv.

 

am un fotometru vechi cu fotomultiplicator, dar are doar un electrod intermediar, pentru aplicatia respectiva nu trebuie sensibilitate mare.

Spre deosebire de fotodoidele cu seminconductor astea au curentul de intuneric mult mai mic si stabil, in plus sensbilitatea e destul de plata in toata banda vizibil-uv.

Link spre comentariu
Acum 22 ore, ionut120v a spus:

1.2kv e destul de mica,poti folosi un transformator facut anume si o dioda dintr-un triplor, sau un multiplicator de tensiune din cele expuse mai sus.

Vreau să dac un transformator dar nu prea știu să fac. Am să încerc după schema dată de domnul @sesebe

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări