Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung UE55JS8005T difuzor de lumina si polarizatoare arse?


Postări Recomandate

Da... am desfacut ecranul.

Din pacate nu stiu ce se poate face.

In primul rand, are ledurile pe laterale, de culoare albastra. Toate functioneaza! Cu alte cuvinte, nu este nici un led ars. Insa difuzorul este ars, innegrit, crapat.

Am desfacut un Samsung Q-LED de 65 in speranta sa pot folosi difuzorul de la el, dar nu cred ca se poate.

Cel din televizorul acesta este transparent, cel din Q-LED e mat, cu iluminare din spate, nu din laterala.

Intr-adevar televizorul are o folie galbena care rezulta lumina alba. S-ar putea ca acela sa poate fi folosit, dar difuzorul sigur nu.

Aveti vreo idee? Eventual un televizor cu ecran spart?

Sau poate sa-mi spuna cineva daca vreunul din modelele acestea are iluminatul la fel? Acestea l-am gasit pe OLX cu display spart.

 

UE55KU6459

UE55TU8072 

UE55TU7092UXXH

UE55AU8072UXXH

UE55JU6740UXXU

UE55NU7102K

UE55NU7093U

UE55F6510SS

UE55RU7452

UE55RU7172U

UE55NU7102KXXH

UE55RU7092

UE55RU7102

UE55RU7172

UE55NU7402

UE50H6470

UE55RU7472UXXH

UE55NU7172U

UE55TU7190

UE55F6170SS

UE55TU8502UXXH

UE55NU7102KXXH

UE55RU7179

UE55KU5092U

 

Toate cele bune, 

Janos

IMG_20220413_225659_resize.jpg

IMG_20220413_225835_resize.jpg

Editat de Janos.ro
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu posibil ci sigur trebuie schimbate ledurile. S-a incercat curatarea plasticului dispersor, la arsurile de la leduri, cu smirghel, freza dar lucrarea nu a iesit perfect. Intoarcerea platicului cu partea buna spre leduri si arsurile sus nu este viabila (valabil pentru cele cu leduri pe o singura parte). Plasticul, din constructie, disipa lumina mai mult in partea de sus si mai putin jos. Intors, face ca imaginea sa fie prea luminoasa jos si intunecata sus. Mai sunt urmele de afumatura care pot ajunge de jos pana sus care parca s-au impregnat in plastic. Un artificiu ar fi sa se deplaseze benzile cu leduri stanga sau dreapta pana cand ledurile vor cadea pe partea ne arsa a plasticului. Plastic crapat este nereparabil fara a se vedea :lucratura". In rest doar inlocuit cu unul de la un tv spart dar care sa nu sufere de aceeasi boala. De vanzare plastic in magazine inca nu am vazut.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, yokoono a spus:

Nu posibil ci sigur trebuie schimbate ledurile. S-a incercat curatarea plasticului dispersor, la arsurile de la leduri, cu smirghel, freza dar lucrarea nu a iesit perfect. Intoarcerea platicului cu partea buna spre leduri si arsurile sus nu este viabila (valabil pentru cele cu leduri pe o singura parte). Plasticul, din constructie, disipa lumina mai mult in partea de sus si mai putin jos. Intors, face ca imaginea sa fie prea luminoasa jos si intunecata sus. Mai sunt urmele de afumatura care pot ajunge de jos pana sus care parca s-au impregnat in plastic. Un artificiu ar fi sa se deplaseze benzile cu leduri stanga sau dreapta pana cand ledurile vor cadea pe partea ne arsa a plasticului. Plastic crapat este nereparabil fara a se vedea :lucratura". In rest doar inlocuit cu unul de la un tv spart dar care sa nu sufere de aceeasi boala. De vanzare plastic in magazine inca nu am vazut.

Parca aswo are. 

Link spre comentariu

OK... am citit un articol din care inteleg, ca de fapt acest televizor este un model timpuriu de QLED, desi nu exista atunci denumirea asta.

De aici iluminatul albastru si luminoforii galbeni "pentru o gama de culori extinsa".

Oare nu merge de la ceva QLED, de exemplu 55Q70TA ?

12 hours ago, iuliantv said:

nu am ,curbat am doar

55tu8372

55k6300

Multumesc.

Link spre comentariu

Deci  , pentru  amatorii  de  senzatii  blonde , cu  cracii  lungi  si  tzitze  mari ...folia  respectiva  se  numeste  light  guide  plate  , pe  scurt  LGP  .  Firma  Samsung  face  asa  ceva  pentru  orice  model ,  incepind  cu  32  inch  in  sus ...totusi ,  preturile  sint  extrem  de  mari  pt  asa  ceva .  Sper  sa  nu  ma  insel  foarte  tare ,  dar  pt  modelul  lui  Janos.ro  trebuie  musai  sa  fie  un  aparat  din  seria  J8xxx ...

Intr-un  acces  de  maxima  dezinvoltura  intelectuala  , aproape  ca  as  fi  tentat  sa  ma  bat  cu  caramida  in  piept  ca  virgula  codul  corect  este  BN61-12260B ...:rzb...oricum  ar  fi , pretul  zero  de  afara  pt  acest  cod  este  de  minim  360 ron ...

 

Link spre comentariu
Acum 16 minute, Florinel TV a spus:

aswo nu este firma serioasa, am cumparat 2 STK de la ei in valoare de 750 lei si un stk era defect si nu au vrut sa il schimbe in garantie, niste hoti

Eu cumpăr de la ei de peste 20 de ani. Adevărul este ca toți mai au și stifturi. Ce STK sa dai 750 lei pe ele? 

Link spre comentariu

Toate componentele ,,de firmă,, se testează individual înainte de marcare, deci e cam greu de crezut asta.Că a cedat în montaj din cauze ce au scăpat depanatorului la prima vedere, mai degrabă.Magazinele serioase nu cred să ia piese din surse dubioase.Am păţit însă chestia asta cu magazin obscur din Craiova, acum desfiinţat (Dioda) atunci când l-am trimis pe un coleg să cumpere un integrat audio NEC, nu mai ştiu ce cod avea.Finalul defect ,,cârâia,, încetişor, dovadă că mai avea ceva bun prin el.Când a venit colegul cu un integrat care avea codul desenat parcă din pensulă cu bronz argintiu de sobe, l-am trimis să-l dea înapoi.Era vizibil o făcătură, dar colegul nu a ascultat şi n-a vrut să-l dea înapoi.

L-am montat şi nu scotea niciun sunet, nu se încălzea, nimic....

Ca să-i dovedesc că era o ,,ţeapă,, i-am montat integratul defect, iar cu ăla se mai auzea ceva încetişor.Degeaba am mers cu integratul la magazin, vânzătoarea susţinea că doar patronul putea să-i returneze banii, bla, bla....iar patronul binenţeles că nu era de găsit.Colegul i-a aruncat integratul în cap, a înjurat-o bine şi a plecat.În final i-am pus un TDA 2005 serios şi asta a fost.Eu aş fi mers mai departe la OPC fiindcă dăduse mult pe făcătura aia, dar cum colegul a renunţat, l-am lăsat în boii lui...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări