Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

HamSwitch


aetius

Postări Recomandate

Am realizat proiectul de aici...GitHub - 4Z1KD/HamSwitch: Arduino based auto antenna switch.

Toate bune si frumoase , dar din 20(30) de incercari (oprind din alimentare modulul arduino)se conecteaza o data cu statia radio (un yaesu FT847), iar atunci cand se conecteaza functioneaza corect si am si pe ecranul statiei afisat CAT.Atit statia cat si modulul Arduino au setat acelasi baude rate de 9600.

Daca conectez statia la calculator pentru a lucra in FT8 totul este ok.

Am vorbit si cu autorul proiectului , si mi-a comunicat ca revine cu amanunte.

Multumesc de raspuns si citire

(Am deschis un topic si la radioamator ,daca am incalcat regulamentul ,rog un moderator s-a stearga unul din ele)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Sper ca s-a inteles ca PC-ul va "emula" statia si ca HamSwitch trebuie conectat la el pe porturile de statie (si la Arduino, si la PC).

Monitorul din Arduino poate arata traficul pe orice port al PC-ului, trebuie doar sa-l selectezi din meniu Tools -> Port inainte sa deschizi monitorul serial.

Link spre comentariu

Ca sa detecteze interfata,

 

Radio GetInterface(AltSoftSerial* serial)
{
  //TODO: figure out why it only works when Y is first and FA is second??

  //Tty "Y;" interface
  Y_Request(serial);

 

trimite {0x00, 0x00, 0x00, 0x00, 0x03};  pe seriala:

 

//************* Y Interface *************
void Y_Request(AltSoftSerial* serial)
{
  byte ReadFreq[] = {0x00, 0x00, 0x00, 0x00, 0x03};
  for (byte i = 0; i < sizeof(ReadFreq); i++)
  {
    serial->write(ReadFreq[i]);
  }
}

Asa ca daca vezi ceva asemanator pe monitorul serial, inseamna ca comunicatia seriala e configurata cum trebuie.

Nu stiu daca monitorul din arduino arata datele raw sau le afiseaza ca caractere, caz in care o sa afiseze niste maimute (codurile ascii incep pe la 0x40 parca). Termite stiu sigur ca poate afisa si datele neconvertite si e gratis.

Link spre comentariu

Pare OK, ca neprimind nici in raspuns incearca sa detecteze si restul de statii.

Ai ecran LCD? Afiseaza ceva?

Am bagat niste mesaje de debug in partea de cautat statia. Inloculeste fisierul RadioSettings.h (nu-l sterge pe cel original, muta-l in alt director) cu cel atasat mai jos, conecteaza Arduino la statie si la PC (la statie cu MAX232 si la PC normal, ca la programare), compileaza codul modificat, reprogrameaza Arduino si incearca sa te conectezi la statie. Cu putin noroc vezi ce-ti zice statia cand inerci s-o intrebi de sanatate.

RadioSettings.zip

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Am conectat la statie (ca in functionarea normala) clipeste LCD-ul (se aprinde si se stinge) si nu afiseaza nimic. (ca si cum arduino se reseteaza).

In Termite apare continu unul dupa altul [00][00][00][00][03]

 

  FT817     101
  FT857     102
  FT897     103
  FT991     104

 

Lista cu statiile Yaesu...

 

Eu am Yaesu FT847 autorul a spus ca nu-i problema ar trebui s-a functioneze...

Editat de aetius
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări