Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparatura de laborator.


dan cod

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 171
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 33 minute, mafalda a spus:

Buna.  As vrea mai multe informatii despre acest rack Tektronix 153. Ce sertare suporta ? Un link ceva..  Din ce oras sunteti ?  Puteti sa ma sunati la 0721 704 445.  Multumesc.

Acum am discutat pe pm cu cineva și l-a acontat. În principiu suporta multe tipuri de sertare tektronix. Generator, sursa, frecventmetru, etc. 

Link spre comentariu

buna ziua,

am inteles ca aveti un "surplus" de aparate de masura; m-ar interesa un generator Rf .

Utilitatea ar fi in domeniul hobby. Chiar si asa ceva, de dimensiuni mai mici decit un

versatester. Frecventa nu neaparat foarte mare (sub  1 ghz).Si daca enumar firme preferate

acest lucru probabil va contrazice propozitia a doua... Rhode Schwarz, HP, Marconi .

Si discutia poate continua. Deci as dori o lista cu citeva modele si pretul. La fel cu analizoare de spectru cu RBW cit mai mic .

Multumesc.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, valaentino a spus:

buna ziua,

am inteles ca aveti un "surplus" de aparate de masura; m-ar interesa un generator Rf .

Utilitatea ar fi in domeniul hobby. Chiar si asa ceva, de dimensiuni mai mici decit un

versatester. Frecventa nu neaparat foarte mare (sub  1 ghz).Si daca enumar firme preferate

acest lucru probabil va contrazice propozitia a doua... Rhode Schwarz, HP, Marconi .

Si discutia poate continua. Deci as dori o lista cu citeva modele si pretul. La fel cu analizoare de spectru cu RBW cit mai mic .

Multumesc.

Analizoare de spectru și generatoare RF din cele enumerate nu am dar ma îndoiesc ca dacă as avea s-ar vinde aici pe forum. 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
1 oră în urmă, telefunken a spus:

Daca grid-dip-metrul Tesla mai este disponibil, doresc sa il cumpar.

Mai exista disponibil vreun milivolmetru RF ?

La Grid dip metru trebuie sa caut bobine le. A mai fost cerut dar efectiv nu le găsesc. Milivoltmetru din câte știu nu mai am dar ma voi uita. 

Link spre comentariu

Vreun analizor logic de magistrală - exemplu din seria HP1660 - găsesc la dvs?

Aceeași întrebare pentru setul de instrumente cu care se depanau sistemele Felix-C, Felix-M, Independent, Coral:   proba logica, generator logic de impulsuri si proba de curent:  cu astea se injecteaza impulsuri pe intrări în porți logice, se verifică ieșirea porții și cu proba de curent se identifica poarta in scurtcircuit. HP a facut asa ceva, exemplu HP 547A current tracer.

 

Mai caut si probele care se prind pe circuitele integrate - seamana cu niste carlige de rufe dar mai late, au leduri in cap si se aprind in functie de semnalele de pe pini. Exemplu HP 548A logic clips si HP 5011.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări