Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Două toroidale ,o singură carcasă


Postări Recomandate

Eu am avut 5 sau 6 trafuri de acel tip, si le consider f bune.   In orice caz, toate au fost extrem de silentioase.

Puterea insa nu este "mai mare de 250W", eu le-as considera de cca 180-200W fiecare - dupa marimea miezului, comparativ  cu mai multe alte trafuri toroidale similare pe care era scrisa in clar puterea (cateva zeci de bc).

 

O solutie imediata si destul de precisa de testare a puterii este aplicarea unei sarcini cu posibilitate de variere (rezistente fixe sau reostat de mare putere) pana caderea de tensiune ajunge la 10-12% fata de cea in gol. Apoi se mentine sarcina si se masoara permanent temperatura trafului 20-30 min.  Daca ajunge la 45-47grd la exterior se opreste experimentul si inseamna ca este maximul la care se poate folosi in regim permanent.  Daca nu ajunge la 45 grd se micsoreaza sarcina (creste curentul) si iar se asteapta 20-30 min verificand daca ajunge la limita de temp. Asa va faceti o idee si cam ce curent maxim poate da si cu ce cadere de tensiune (pe termen scurt).

 

Cei 500W declarati de Logitech sunt puteri de varf, adica pt durate f scurte, sustinute de condensatori.

La nici un amplificator nu o sa vedeti transformatoare de o putere  egala cu cea maxima de pe iesire (toate canalelel insumate).  Nu mai spun de puterea consumata (randamentul unei clase B nu depaseste 70%)

Editat de Shambala
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cand tragi de el cu audio nu e asa important.

Ca asculti muzica nu dai cu semnale continue toata ziua.

 

Am testat mai demult niste scule mai profi gen ecler xpa5000 si un dpa2000 (care a fost a meu pana l-am vandut).

Traful sare la exterior destul de rapid de pragul de 50C, nici vorba de 30 minute.

 

Alimenteaza ce ai de alimentat si nu iti bate capul.

Sau daca chiar e, pui un NTC care sa duca spre protectia DC sa decupleze iesirea daca traful e prea cald.

Link spre comentariu

Eu am scris 30 minute pt ca daca e sa se incinga in 30 de min. o face.  La trafurile mari transferul de caldura de la centru spre exterior este putin mai bun decat la cele mici.  Plus ca nu poti sti pt ce Tmax l-a proiectat chinezul. Probabil ca se poate folosi si la 55 grd la ext, dar nu trebuie tras dracul de coada.

Atentie Sharky, este vorba despre consum constant / permanent - traful urma sa fie folosit la o clasa A pura, si nu la vreun amp in cl AB.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări