Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator LM833


Postări Recomandate

Acum 47 minute, BRANCA a spus:

 Mircea ti-a spus foarte corect cum sa procedezi.Cu LM833 scos din soclu verifici tensiunea pt LM.Daca e ok nu mai ajustezi ,caz contrar reglezi din poturile de 5k.Mai mult ca sigur sunt reglate pe +/- 15V.

 Cred ca alimentarea separata pentru preamplificatorul LM833 a fost gandita pentru zgomot mic.Posibil traf separat ecranat.

Am masurat rezistentele fixe si cele variabile. Daca nu am gresit, cele fixe au in jur de 200 ohm si cele variabile 1700. Dupa calculatoarele online, ar insemna ca sint reglate pentru 12Vcc.

Link spre comentariu

Pana la urma am rebobinat un traf cu secundarul ars si mi-a iesit 2X16.7V. Am alimentat cu asta si functioneaza. Probabil  am gresit ceva la bobinaj si se incalzeste foarte tare. In sfarsit, l-am facut mai mult de test.

As vrea sa mai incerc ceva si apelez tot la voi. Vreau sa ocolesc preamplificarea si m-am gandit sa ma folosesc de soclul de la LM833, sa infing niste pini acolo si sa leg intrarea semnalului audio. Insa nu am inteles din schema circuitului ce trebuie sa fac. Am doua iesiri pentru canale, dar  care e masa?

Link spre comentariu

 Dankazaku.Ce coincidenta de nume.Un coleg avea exact numele asta!

 Traful tau sigur e busit in primar.Zic asta findca ai spus ca a avut secundarul ars...Trebuia sa-l lasi inainte de bobinare sa lucreze in gol,ca sa-l verifici.

 Preampul cu LM e facut pentru amplificarea semnalelor mici.Daca il sari trebuie sa ai nivel mare la sursa audio.Nu recomand.Iar un traf 2x15v nu e un cap de tara,15-25 de lei.Acolo n-ai nevoie de mai mult de 2x100mA.

Link spre comentariu
Acum 4 minute, BRANCA a spus:

 Dankazaku.Ce coincidenta de nume.Un coleg avea exact numele asta!

 Traful tau sigur e busit in primar.Zic asta findca ai spus ca a avut secundarul ars...Trebuia sa-l lasi inainte de bobinare sa lucreze in gol,ca sa-l verifici.

 Preampul cu LM e facut pentru amplificarea semnalelor mici.Daca il sari trebuie sa ai nivel mare la sursa audio.Nu recomand.Iar un traf 2x15v nu e un cap de tara,15-25 de lei.Acolo n-ai nevoie de mai mult de 2x100mA.

Traful a avut secundarul ars, s-a topit izolatia sarmei. Probabil s-a intamplat ceva si in primar din cauza caldurii dar am zis ca a scapat totusi. Doar l-am masurat (are 130ohm, e un traf mic care asigura 160mA la220V), nu am stiut ca se putea verifica lasandu-l in gol.

Stiu la ce foloseste preamplificarea, dar vreau sa fac bypass sa verific cum se aude fara. Nu e vorba de valoarea trafului. Cu asta ars m-am jucat ca nu am avut de unde sa iau unul, rapid. Am gasit doar de 12V si nu stiu daca functioneaza cu el.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, BRANCA a spus:

Dankazaku.Legaturile sunt simple.Ai o masa comuna si doua semnale.Vezi care sunt iesirile de la LM si acolo te legi.Oricum ai grija sa intercalezi pe fiecare fir cate un condensator electrolitic sau nepolarizat de 0,5-1 uF la 63V.

Pai am iesire pe pinul 1 si 7. Masa unde o leg? Pe intrare? Mai e continuitate daca LM-ul este scos? Sau o sa fie comuna pe placa si o ia de acolo?

 

image.png

Link spre comentariu

La sirma de bobinaj nu are cum sa se topească izolația, cel mult se arde dar nu se topeste. Dacă a fost bobinat cu sirma izolata în plastic atunci nu prea-i transformator. Ce ai văzut tu topit era probabil izolația pt capetele ce ieșeau din bobinaj. 

Oricum trafuri de 2*15-18V se găsesc destul de ușor. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, dankazacu a spus:

Pai am iesire pe pinul 1 si 7. Masa unde o leg? Pe intrare? Mai e continuitate daca LM-ul este scos? Sau o sa fie comuna pe placa si o ia de acolo?

 

image.png

Acum 2 ore, dankazacu a spus:

Hai ca am reusit. Am legat semnalul pe output  la soclu LM-ului si masa la potentiometrului. Avea un pic de hiss cu preamplificare, acum nu se mai aude absolut nimic. Multumesc.

 

 

Editat de dankazacu
Link spre comentariu
1 oră în urmă, sesebe a spus:

La sirma de bobinaj nu are cum sa se topească izolația, cel mult se arde dar nu se topeste. Dacă a fost bobinat cu sirma izolata în plastic atunci nu prea-i transformator. Ce ai văzut tu topit era probabil izolația pt capetele ce ieșeau din bobinaj. 

Oricum trafuri de 2*15-18V se găsesc destul de ușor. 

Izolatia nu parea lacuita sau rasina, din ce se mai cofectioneaza. Era ceva plastic. Nu e chair prost traful. E Harman Kardon si toate tolele au fost lipite intre ele cu o rasina. Mi-a luat o ora sa le desfac.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări