Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BR Audio Nirvana


Postări Recomandate

Buna ziua.

Am 2 difuzoare Audio Nirvana 12" de banda larga.

Am incercat sa fac incinte  VTP cu ele dar nu a iesit prea bine.

Ma uit pe net de ceva timp sa gasesc un calculator sau indicatii pentru constructia unor incinte bass reflex. Sint  la nivelul "amator-incepator"

Ma poate ajuta cineva cu cotele unei incinte pentru difuzoarele mele?

Va multumesc!

 

an12classicspecs.thumb.jpg.d7ba744e4e1c05778f3f999da2ef85fc.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Incintele au fost bine construite ,dar din pacate nu am mai putut sa pun difuzoarele pentru care au fost proiectate , Goodmans Axiom 301. Cu Audio Nirvana nu se auzeau bine ,

Proiectul  incintei il am de la dumneavoastra .

Erau si foarte mari ...1,4 M inaltime.

Ma gindeam la BR si din cauza dimensiunilor mai mici

Editat de florinapostol
Link spre comentariu

- nu am proiectat VTP pentru Axiom 301;

- pentru BM12CXA, la Fr = 40 Hz si Fs woofer = 55 Hz,  dimensiunile sunt H x l x a = 1.300 x 374 x 422 mm ( 444 la fata dubla );

- ce NU se auzea bine? Nu avea joase, medii, inalte, avea coloratii pe un domeniu de frecventa, avea sunet de tub de fantana, sau, CE?

- dimensiunile pentru BR la difuzoarele Nirvana le gasiti la distribuitorul american ( humblehomemadehifi.com daca imi aduc aminte corect ! )

- retineti ca difuzoare de banda larga nu au rezultate la maximum de capacitate in incinte BR, mai ales in volume mici ale incintei. Ca exemplu, incintele BR recomandate pentru difuzoarele Fostex, nu reflecta si nu ajuta difuzorul sa lucreze la parametrii maximi. Incintel recomandate sunt hornuri usor de construit din piese paralelipipedice. Proiectele incintelor BR sunt o alternativa simpla pentru cei care nu se pot angaja la o constructie mai complexa.

Link spre comentariu
Acum 13 ore, VTP a spus:

- nu am proiectat VTP pentru Axiom 301;

- pentru BM12CXA, la Fr = 40 Hz si Fs woofer = 55 Hz,  dimensiunile sunt H x l x a = 1.300 x 374 x 422 mm ( 444 la fata dubla );

- ce NU se auzea bine? Nu avea joase, medii, inalte, avea coloratii pe un domeniu de frecventa, avea sunet de tub de fantana, sau, CE?

- dimensiunile pentru BR la difuzoarele Nirvana le gasiti la distribuitorul american ( humblehomemadehifi.com daca imi aduc aminte corect ! )

- retineti ca difuzoare de banda larga nu au rezultate la maximum de capacitate in incinte BR, mai ales in volume mici ale incintei. Ca exemplu, incintele BR recomandate pentru difuzoarele Fostex, nu reflecta si nu ajuta difuzorul sa lucreze la parametrii maximi. Incintel recomandate sunt hornuri usor de construit din piese paralelipipedice. Proiectele incintelor BR sunt o alternativa simpla pentru cei care nu se pot angaja la o constructie mai complexa.

V-am trimis un e-mail

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări