Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Constructie Amplificator ''Zener,,


Postări Recomandate

Va pierdeți timpul. 

A făcut bucăți un amplificator infinit mai performant decit jucăria aia de schema și nici măcar nu urmează sfaturile și recomandările voastre. 

A făcut vreuna din măsurătorile solicitate? Eu nu am remarcat. 

Acel amplificator merita reparat indiferent ce defect avea dacă e să-l comparam cu prostia asta de schema. 

Din păcate sutele de wați iau ochii la toți începătorii. Eu nu pot da mai tare stația de 100W pt ca tremura canapeaua la vecinul cu 2 etaje mai jos iar ei vor 500wati și probabil tot va fi prea încet. 

De la 100wati la 200wati urechea abia dacă va sesiza diferența de putere iar 500wati vor fi perceputi puțin mai mult decit o dublare. 

Link spre comentariu
25 minutes ago, sesebe said:

Va pierdeți timpul. 

A făcut bucăți un amplificator infinit mai performant decit jucăria aia de schema și nici măcar nu urmează sfaturile și recomandările voastre. 

A făcut vreuna din măsurătorile solicitate? Eu nu am remarcat. 

Acel amplificator merita reparat indiferent ce defect avea dacă e să-l comparam cu prostia asta de schema. 

Din păcate sutele de wați iau ochii la toți începătorii. Eu nu pot da mai tare stația de 100W pt ca tremura canapeaua la vecinul cu 2 etaje mai jos iar ei vor 500wati și probabil tot va fi prea încet. 

De la 100wati la 200wati urechea abia dacă va sesiza diferența de putere iar 500wati vor fi perceputi puțin mai mult decit o dublare. 

Ce sfaturi nu am urmat eu?

Am aratat ce am pus, am retinut problema cu conductoarele.

Ce masuratori mi s-au cerut si nu le-am dat.

Am facut praf o statie le care am luat-o de la gunoi in care a plouat sa iau un trafo si ce mai avea, sa fac o schema intradevar slaba , atras de putere intradevar, ca apoi sa inteleg ca e slaba, sa vreau sa inteleg mai multe.sa o pot imbunatatii.

Nu ma intereseaza amplificatorul, am un onkyo infinit performant in casa....ascult muzica cu el....nu asta e ideea.

E forum, eu sunt incepator....

Va multumesc inca odata tuturor celor care m-au ajutat si in primul rand domnului Marian, nu e usor de sintetizat atata teorie.

Editat de MRB
Link spre comentariu

 

8 hours ago, Marian said:

Varianta simpla este sa mai inseriezi o dioda cu D2 si D3, si sa inlocuiesti pe R12 ( rezistenta de 33R ) cu un semireglabil de 100R sau 200R sau 500, functie de ce ai, preferabil multitura.

Il legi pe post de rezistenta variabila, adica pinul din mijloc ( cursorul ) il lipesti la unul dintre capete ( unul dintre ceilalti pini ) si apoi impreuna la capatul sirului de diode, celalalt pin la baza Q8. Initial fara alimentare reglezi semireglabilul sa ai rezistenta zero pe el ( adica sa faci practic "scurt" intre sirul de diode si baza prefinalului ).

Apoi alimentezi si cu un multimetru setat pe Vcc pe o gama mica ( 200mV sau ceva de genul daca nu e cu autoscalare ) si conectat la bornele uneia dintre rezistentele de putere de 0R22, reglezi din semireglabil pana vezi pe multimetru undeva intre 5 si 10mV, nu te du mai sus pentru ca nu ai compensare termica asa cum ar trebui si nu trebui sa risti ambalarea termica.

Poti incerca sa fixezi sirul de diode cumva in contact termic cu radiatorul finalilor, ar trebui sa obtii ceva compensare, probabil suficient pentru a evita ambalarea termica.

Varianta mai performanta si mai sigura este o superdioda, vezi ca pe topicul meu cu teoria am scris cam tot ce este strict necesar de stiut despre subiectul superdioda.

Poti face un montaj micut separat pe o placuta de test ( din aia veriboard gaurita ) pe care o conectezi cu 2 fire intre bazele prefinalilor ( elimini cele 2 diode din schema si rezistenta de 33R inseriata cu ele ), tranzistorul superdiodei il fixezi pe radiatorul finalilor si apoi alimentezi si reglezi sa obtii pe 0R22 aproximativ 10mV.

 

La treaba asta s-a referit colegul @sesebe.

 

 

Schemei asteia /montajului astuia nu i se pot aduce imbunatatiri fara modificari majore, asta inseamna alt pcb. Imbunatatiri nu inseamna a schimba o rezistenta de o anumita valoare cu o alta. Imbunatatire inseamna a inlocui etajele de intrare si vas cu altele mai performante. Singurul lucru care ramane din schema asta este doar etajul de iesire.

 

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
Just now, vijelie02 said:

Schemei asteia /montajului astuia nu i se pot aduce imbunatatiri fara modificari majore, asta inseamna alt pcb. Imbunatatiri nu inseamna a schimba o rezistenta de o anumita valoare cu o alta. Imbunatatire inseamna a inlocui etajele de intrare si vas cu altele mai performante. Singurul lucru care ramane din schema asta este doar etajul de iesire.

 

Da, intr-un final asa se va intampla.

Referitor la discutia anterioara, eu daca poatez ceva sau pun, nu spun ca e bine asa, sau ca am facut mai bine, doar spuneam ce idee mi-a venit cu racirea.

O sa pun niste fire mai scurte de sectiune mai mare, am inteles de ce si va multumesc, cand am spus prima oara lungimea nu am luat in calcul ca e asa de important si nu le masurasem.

Nu am laborator in casa, treptat o sa imi iau si un osciloscop, o sa invat sa il folosesc, pentru ca nu stiu decat teorie de baza, dar nu am experimentat cu unul.

Asa cum spuneam, nu ma intereseaza amplificatorul in sine, sa dau discoteca sau sa daram peretii, ma folosesc de achema asta, cer ajutor de la dv, ca sa invat pe ea si apoi voi construi una mai buna, dupa ce inteleg niste lucruri.

O sa vreau sa fac o cinfiguratie superdioda dupa ce mai invat si sa vad ce se schimba daca polarizez finalii.

 

2 intrebari:cu cat trebuie atacata schema asta pt a scoate putere max? Volt varf la farf.Din laptop nu cred ca e suficient.

Corectorul de ton se poate folosi pentru proiecte viitoare?

 

Link spre comentariu

Sunt sigur ca atunci cand vedeti schema asta, lucrand cu alte concepte mai pretentioase , ea displace, dar din persoectiva mea, in care vreau sa inteleg, o schema mai putin complexa e un material de lucru bun, pentru ca ma obisnuiesc cu piesele, inteleg de ce e slaba, etc, iar apoi voi face un mai buna, asa, iau o schema mai pretentioasa o fac, merge, bubuie, o reglez etc.....si imi e mai greu sa inteleg, iar daca functioneaza, ....adica nu am nevoie de amplificator, imi place sa inteleg ce e cu ele.

Link spre comentariu
15 minutes ago, MRB said:

intrebari:cu cat trebuie atacata schema asta pt a scoate putere max? Volt varf la farf.Din laptop nu cred ca e suficient.

 

Nu va lasati pana nu scoateti fumul din finali :rade: 
In clipping agresiv mai cedeaza si anumite difuzoare din boxe. Aici va las pe d-voastra sa-mi spuneti care sunt acele difuzoare.

Link spre comentariu

Dacă tot vrei sa înveți atunci încearcă sa calculezi tu singur care este tensiunea necesara la întrare pt obținerea puterii maxime. 

Îți recomand să faci toate calculele folosind valorile de virf nu cele RMS și doar la sfirsit poți apoi sa transformi în valoare RMS. 

Ca să calculezi tensiunea necesara la întrare trebuie:

1. Sa calculezi tensiunea peak necesara la ieșire pt 500W/4ohm (peak). Pt asta trebuie sa știi sau sa cauți pe net "legea lui Ohm" și sa o aplici. 

2. Apoi trebuie sa calculezi factorul total de amplificare al schemei. Te las sa descoperi singur cum se calculează și rog și colegii sa facă la fel. E numai o împărțire simpla. 

3. Împarți tensiunea necesara la ieșire la factorul de amplificare și afli tensiunea necesara la întrare pt puterea maxima. 

 

Pt cineva ce are cunoștințele necesare e treaba de 1 minut dar dacă vei primi totul de-a gata atunci nu mai înveți nimic, deci îți urez succes. 

 

Apropo, legea lui ohm este de baza în electronica asa ca nu încerca să o fentezi dacă vrei sa înveți. 

Link spre comentariu
5 minutes ago, vijelie02 said:

 

Nu va lasati pana nu scoateti fumul din finali :rade: 
In clipping agresiv mai cedeaza si anumite difuzoare din boxe. Aici va las pe d-voastra sa-mi spuneti care sunt acele difuzoare.

Pai nu mai dau sub 4 omi, am inteles.

In clipp, nu imi dau seama pt care difuzoare e mai periculos, stiu ca pe vremuri cand statiile erau.mai mici si le atacau puternic pt a putea da discoteca, joasele cedau cel mai repede.

Dar nu cred ca am ajuns la clipp.nu am in ce sa dau, la tara am doua unitra, dar sunt slabe ca boxe, iar astea scrie pe ele 100 rms max power......

6 minutes ago, sesebe said:

Dacă tot vrei sa înveți atunci încearcă sa calculezi tu singur care este tensiunea necesara la întrare pt obținerea puterii maxime. 

Îți recomand să faci toate calculele folosind valorile de virf nu cele RMS și doar la sfirsit poți apoi sa transformi în valoare RMS. 

Ca să calculezi tensiunea necesara la întrare trebuie:

1. Sa calculezi tensiunea peak necesara la ieșire pt 500W/4ohm (peak). Pt asta trebuie sa știi sau sa cauți pe net "legea lui Ohm" și sa o aplici. 

2. Apoi trebuie sa calculezi factorul total de amplificare al schemei. Te las sa descoperi singur cum se calculează și rog și colegii sa facă la fel. E numai o împărțire simpla. 

3. Împarți tensiunea necesara la ieșire la factorul de amplificare și afli tensiunea necesara la întrare pt puterea maxima. 

 

Pt cineva ce are cunoștințele necesare e treaba de 1 minut dar dacă vei primi totul de-a gata atunci nu mai înveți nimic, deci îți urez succes. 

 

Apropo, legea lui ohm este de baza în electronica asa ca nu încerca să o fentezi dacă vrei sa înveți. 

Da, dupa ce studiez teoria o sa incerc.

Legea lui ohm o stiu :)) am terminat politehnica, dar nu faceam decat electronica de putere, redresoare, invertoare, convertizoare.

Link spre comentariu
Just now, vijelie02 said:

Hai odata @MRB ca nu-i greu, nu trebuie sa citesti mare lucru pentru ce ti-a cerut colegul @sesebe

:)) cred ca nu e greu da tre sa ma obisnuiesc cu principiile dintr-un amplif, deci trebuie sa trec prin ea, si acum nu pot pentru ca vreau sa stau ceva timp.pe ea.

Revin cand am trecut prin teorie.

 

Link spre comentariu

Corectorul de ton pe care l-am postat poate functiona independent de statia din care l-am luat?

Acel fir Stc, m-am gandit ca e prescurtare de la sistem control.

E banui ca e masa, iar intrarile nu le-am deosebit de iesiri din ce scrie pe pcb langa cabluri.

Editat de MRB
Link spre comentariu
13 hours ago, MRB said:

L-am masurat acum , are 25 cm lungime, 12 inaltime, 6 lungime aripioare si e destul de masiv+ racire fortata cu acel sistem de pc+ ventilatoare sus, toate vor evacua in acelas sens.

Am vazut poze cu radiatorul ala de procesor si am crezut ca pe ala ai sa-l folosesti, la ala m-am referit cu sintagma "jucarie".

Asta dupa dimensiunile specificate ar trebui sa fie deajuns cu ventilatie fortata ( dar iti asumi zgomotul aferent ).

 

12 hours ago, MRB said:

Pot fosi acest corector de ton independent de procesorul statiei?

Uita-te pe fata cealalta a placii, la zona mufei si urmareste fiecare contact unde merge si ce functie ar trebui sa indeplineasca.

Daca nu te descurci pune atunci macar ceva poze clare cu ambele fete.

Eu nu vad de ce n-ar putea fi folosit, e bazat pe un AO dublu fara vreo functie deosebita suplimentara ( ma refer la CI ).

 

Spuneai ca ai redus rezistenta din reactie la 33k de la 68k ( R7 ).

Nu inteleg pentru ce D-zeu sa pui o bucla inchisa atat de mare dar....

Cu 33k de la inversoare spre iesire, si 1k de la inversoare spre masa, ai bucla inchisa ( amplificarea ) 33/1 ( 33k/1k ), adica 33x.

Adica orice semnal aplicat pe intrare este multiplicat de 33 de ori.

Rms-ul de la iesire necesar unei anumite puteri dorite pe o sarcina stiuta este sqrt(P*R).

Adica radical din produsul dintre puterea dorita si rezistenta sarcinii.

La 500W pe 4 Ohm ai nevoie de un rms ( eu cu rms lucrez ) la iesire de cam 45V.

45V impartiti la amplificarea de 33x iti da un rms necesar al semnalului de pe intrare de 1,36V.

Obtii asta de la un laptop? Foarte putin probabil, deci ai nevoie de preamplificare, acel corector ar putea fi deajuns.

Link spre comentariu

@Marian chiar crezi ca i-ai făcut un mare serviciu? În loc sa caute și sa învețe el formulele i-ai dat tu totul mură-n gura. Ce crezi ca va învață el din asta?

Sint sigur ca nici topicul tău despre amplificatoare nu l-a citit cu atenție. 

 

Acum sa explic dece eu recomand ca toate calculele sa se facă cu valorile peak și nu cu valori RMS. 

Pt 500w/4ohm trebuie un RMS de ~45V și ar părea ce alimentarea de +/-75V este mai mult decit suficienta.

Dar dacă trecem la valori peak vedem ca trebuie aproximativ +/- 64V la ieșire iar cu schema aceea asa de simpla cam greu aduci ieșirea la numai 10 volți de alimentare și asta neluind în calcul căderea de tensiune în sarcina a alimentarii care poate fi de mai mult de 10V pe ramura la puterea maxima. Trebuie ținut cont ca este un traf relativ firav dintr-un amplificator comercial, unde de obicei trafurile sint sub dimensionate. 

Din punctul meu de vedere, în configurația curenta, nu se poate spera la mai mult de +/- 50V la ieșire ceea ce înseamnă ~ 35V rms corespunzător la o putere de circa 300W.

 

Acum legat de tensiunea ce o poate da un calculator la ieșirea audio. 

S-a calculat ca trebuie ~1.36V rms ceea ce corespunde la aproximativ +/- 1.93V adică aproape 4Vp-p în condițiile unei alimentari de 5V și avind operaționali care nu-s rail to rail nici la întrare și nici la ieșire. Luind în calcul o tensiune de saturatie de ~1V fata de alimentari rezulta un maxim de tensiune la ieșire de 3Vpp. Asta înseamnă 1.5V peak adică circa 1V rms la ieșire. 

Tensiunea maxima la ieșirea amplificatorului va fi 1V x 33=33V rms deci sub 300W.

Link spre comentariu
14 minutes ago, vijelie02 said:

Marian n-a mai rezistat cu calculul.

Referitor la corectorul de ton

 

SmartSelect_20190505-113118_Drive.jpg

La p rms 500, fiind u2/r si r ,4, am nevoie de 44,721v rms.

44,721v rms xsqrt2=64,398 in amplitudine, deci +-65 pe alimentare teoretic.

Pe reactie am pus 27 k, 27/1 =27

64,398/27=2,683 in amplitudine.

Mai mult de 5 v prak to peak.

M-am uittat aseara pe teorie, dar nu am studiat-o efectiv, o sa imi ia ceva timp.

Nu era un calcul greu dar nu stiam cum se calculeaza factorul de amplificare.

Domnu vijelie, sper ca faceti asa ca sa ma ambitionati :).

cand va referiti la bucla inchisa, va referiti ca s a folosit in schema o crestere a amplificarii mare, din reactie?

De ce atunci cand se face asta calitatea scade asa de mult?

5v peak to peak sunt suportati de intrare fara sa produca distorsiuni? 

poate e o intrebare gresita, dar ....studiez.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări